Źródła termalne Liptovský Ján
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Liptovský Mikuláš, Liptovský Ján
Na obrzeżach miejscowości Liptovský Ján znane w przeszłości źródła mineralne były często wykorzystywane w leczeniu chorób reumatycznych i ginekologicznych. Źródeł mineralnych było 14. W XVI wieku nawet mineralog Juraj Werner opisał dobroczynny wpływ źródeł mineralnych na organizm człowieka w swojej pracy „Na cudownych wodach Węgier”. Najbardziej znanymi z nich byli Kúpežný i Rudolf. Źródła były badane przez kilku hydrologów, a od 1998 roku Liptovský Ján, który stanowi bramę wejściową do Doliny Janskiej, został uznany za miasto uzdrowiskowe.
Źródła mineralne należą do zimnych do bardzo niskich termalnych, a woda wypływająca ze źródeł jest zmineralizowana, wodorowęglanowo-siarczanowa, silnie gazowana, wapniowo-magnezowa, hipotoniczna i ma udowodnione działanie lecznicze w chorobach żołądka i jelit, zaburzeniach metabolicznych, chorobach reumatycznych i kobiecych, chorobach wątroba, woreczek żółciowy, ciśnienie krwi, fosfaturia, choroby alergiczne i stany po zakrzepowym zapaleniu żył i polio.
Na południowym skraju wsi znajduje się słynne źródło mineralne Kada. Jest to rodzaj naturalnego jacuzzi, z którego do sąsiedniego basenu wpływa woda o temperaturze 20 ° C. Ze względu na wysoką zawartość siarki powoduje delikatne uszczypnięcie skóry, które utrzymuje się nawet po wyjściu z wody. Pływanie jest bezpłatne, a zalecany czas kąpieli nie powinien przekraczać 20 minut. W pobliżu Kade znajduje się schronisko ze źródłem termalnego źródła Teplica, gdzie można bezpośrednio pompować wodę leczniczą do butelek. Woda ze źródeł termalnych służy również do napełniania letniego kąpieliska termalnego Termal Raj wraz z basenami wewnętrznymi w hotelu Sorea Máj.