Mineralne źródła termalne Smrdáky
Unikalne naturalne źródła termalne w południowo-zachodniej Słowacji, w środkowej części Záhorie, w odległości około 80 km od Bratysławy. Woda mineralna to chlorek-wodorowęglan, wapń-siarka, którego najskuteczniejszym składnikiem jest aktywna dwuwartościowa siarka zawarta w wodzie w postaci wolnego i związanego siarkowodoru. Właśnie z powodu tej niezwykłej zawartości siarkowodoru woda mineralna Smrdáky jest uważana za najbardziej stężoną wodę siarkową nie tylko na Słowacji, ale także w całej Europie Środkowej. Wody mineralne i borowiny działają leczniczo i pomagają w leczeniu niezakaźnych chorób skóry oraz schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego w postaci kąpieli.
Źródła kojarzą się z legendą o pasterzu, który w śmierdzącej wodzie uzdrawiał bolące nogi. Pierwsza pisemna wzmianka o uzdrowisku Smrdáky pochodzi z 1617 r., A pierwszy prawdziwie uzdrowiskowy dom został tu zbudowany przez Jozefa Vietorisa z powiatu w Nitrze, który nadal służy gościom uzdrowiska. W czasie wojen napoleońskich i pierwszej wojny światowej leczono tu także żołnierzy z całej Austro-Węgier. Po 1952 r. W uzdrowisku wywiercono nowe źródła mineralne i rozpoczęła się nowoczesna era uzdrowisk.
Uzdrowisko Smrdáky korzysta obecnie z dwóch źródeł wody siarkowodoru zwanych Jozef I i Jozef II. o właściwościach balneologicznych: naturalna, lecznicza, słabo zmineralizowana, wodorowęglanowa, wodorowęglanowa, sodowa, siarkowa o podwyższonej zawartości kwasu borowego, zimna (temperatura 13 ° C), hipotoniczna, zasadowa o zawartości siarkowodoru ok. 600 mg / l wody. Dzięki wodzie mineralnej o wyjątkowo wysokiej zawartości siarkowodoru, unikalne uzdrowiska są często nazywane „Słowackim Morzem Martwym”.