Region turystyczny
Západné Slovensko, Záhorie, Trnavský kraj, Biele Karpaty, Malé Karpaty, Záhorská nížina, Chvojnická pahorkatina
Znalazłeś błąd lub chcesz polecić nam nową atrakcję

Mineralne źródła termalne Smrdáky

Lokalizacja
Západné Slovensko, Trnavský kraj, Senica, Smrdáky
Ulubiony

Unikalne naturalne źródła termalne w południowo-zachodniej Słowacji, w środkowej części Záhorie, w odległości około 80 km od Bratysławy. Woda mineralna to chlorek-wodorowęglan, wapń-siarka, którego najskuteczniejszym składnikiem jest aktywna dwuwartościowa siarka zawarta w wodzie w postaci wolnego i związanego siarkowodoru. Właśnie z powodu tej niezwykłej zawartości siarkowodoru woda mineralna Smrdáky jest uważana za najbardziej stężoną wodę siarkową nie tylko na Słowacji, ale także w całej Europie Środkowej. Wody mineralne i borowiny działają leczniczo i pomagają w leczeniu niezakaźnych chorób skóry oraz schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego w postaci kąpieli.

Źródła kojarzą się z legendą o pasterzu, który w śmierdzącej wodzie uzdrawiał bolące nogi. Pierwsza pisemna wzmianka o uzdrowisku Smrdáky pochodzi z 1617 r., A pierwszy prawdziwie uzdrowiskowy dom został tu zbudowany przez Jozefa Vietorisa z powiatu w Nitrze, który nadal służy gościom uzdrowiska. W czasie wojen napoleońskich i pierwszej wojny światowej leczono tu także żołnierzy z całej Austro-Węgier. Po 1952 r. W uzdrowisku wywiercono nowe źródła mineralne i rozpoczęła się nowoczesna era uzdrowisk. 

Uzdrowisko Smrdáky korzysta obecnie z dwóch źródeł wody siarkowodoru zwanych Jozef I i Jozef II. o właściwościach balneologicznych: naturalna, lecznicza, słabo zmineralizowana, wodorowęglanowa, wodorowęglanowa, sodowa, siarkowa o podwyższonej zawartości kwasu borowego, zimna (temperatura 13 ° C), hipotoniczna, zasadowa o zawartości siarkowodoru ok. 600 mg / l wody. Dzięki wodzie mineralnej o wyjątkowo wysokiej zawartości siarkowodoru, unikalne uzdrowiska są często nazywane „Słowackim Morzem Martwym”.


Często zadawane pytania dotyczące atrakcji Mineralne źródła termalne Smrdáky

Przedstawione odległości są mierzone w linii prostej, rzeczywista długość podróży może być inna.