Klasztor benedyktynów Hronský Beňadik - miejsce pielgrzymkowe
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Žarnovica, Hronský Beňadik
Zespół ufortyfikowanych budowli sakralnych we wsi Hronský Beňadik w powiecie Žarnovica, zbudowanych za panowania króla Ludwika I Wielkiego z Anjou w latach 1345 - 1350 (wspomina się także o latach 1346 - 1375). Pierwszą budowlą był gotycki kościół i trzy kapliczki ze sklepieniami krzyżowymi, stopniowo dobudowywano kolejne - pod koniec XIV wieku. trójnawowy z parą charakterystycznych wież i reprezentacyjnym późnogotyckim portalem wejściowym, następnie skrzydło południowe z krużgankami i ostatnią budowlą było tzw. skrzydło opactwa, ukończone w 1508 roku. Pośrodku klasztoru znajdował się ogród klasztorny.
21 lipca 1881 r. W budynku klasztornym wybuchł duży pożar i część zespołu klasztornego uległa zniszczeniu. Kapituła w Esztergom przeszła więc rozległe modyfikacje, które trwały do 1889 roku. Na przełomie XIX i XX wieku. przeprowadzono monumentalną renowację budowli, zregotyzowano zewnętrzną stronę, a we wnętrzu umieszczono neogotyckie ołtarze z fragmentami oryginalnego gotyckiego wyposażenia. Obecnie kościół klasztorny podlega zakonowi pallotynów i jest żywym miejscem pielgrzymek, regularnych nabożeństw, modlitw, obozów, a także ćwiczeń duchownych.
Wierni regularnie podróżują do Hronský Beňadik, kilka razy w roku, w poszukiwaniu pokoju, uzdrowienia i siły, także dzięki relikwiom krwi Chrystusa. To kawałek szalika Weroniki z kroplami krwi Chrystusa, ofiarowany przez Papieża Pawła II. do króla Mateja Korvína i umieścił go w klasztorze w Hronský Beňadik. Obecnie relikwia ta znajduje się w Kaplicy Boskiej Krwi.
Zespół klasztorny w Hronský Beňadik znajduje się na liście narodowych zabytków kultury od 24 kwietnia 1970 roku.