Slanický ostrov umenia Galeria Orawska
Wyspa na środku zapory Orawskiej. W 1953 r. Pod wodą zapory zniknęło 5 osiedli orawskich, a zachowała się tylko wyspa z barokowym kościołem i kalwarią zalanej miejscowości Slanica. Kilka lat później, w latach 1971 - 1973, na Wyspie Slanice czyli „Wyspie Sztuki” powstała stała wystawa Galerii Orawskiej.
We wnętrzu barokowo-klasycystycznego kościoła znajduje się wystawa „Tradycyjna słowacka rzeźba i malarstwo ludowe” dokumentująca twórczość ludowych malarzy, rzeźbiarzy i kamieniarzy, a na zewnątrz wyspy utworzono lapidarium „Orawskiej Kamieniarstwa XVIII i XIX wieku”. W dawnym grobowcu znajduje się ekspozycja historii zalanych wsi i budowy zapory Orawskiej. Na wyspie znajduje się również symboliczny cmentarz, na którym znajduje się pomnik kodyfikatora pierwszego sztandarowego Słowaka, rodaka ze wsi Slanica, Antona Bernoláka oraz demonstracja kamieniarstwa.
Slanický ostrov jest otwarty dla zwiedzających tylko w miesiącach letnich, łodzią z portu naprzeciw hotelu Slanica, który kursuje codziennie w regularnych odstępach czasu od 9:00 do 16:30. Rejs i zwiedzanie wystawy trwa około 90 minut. Transport statkiem warunkuje minimum 10 dorosłych uczestników. Cena biletu na łódź obejmuje rejs krajoznawczy OG Slanica oraz wstęp na wystawy na wyspie. Chodniki na terenie wystawienniczym są również przystosowane dla osób nieruchomych, a na teren wyspy oprócz wystaw w pomieszczeniach można również wejść z psem.