Osturňa, największy żywy skansen na Słowacji
Charakterystyczna wieś Zamagurie na północy Słowacji w powiecie kieżmarskim. Został założony w 1313 roku i podczas swojego istnienia przeżywał trudne okresy (opór powstań, pożarów, epidemii dżumy), ale także różne pozytywne zmiany, rozwój gospodarczy, kulturę, edukację i życie duchowe. W 1979 roku Osturń został uznany za Rezerwat Zabytków Architektury Ludowej. Zachowało się tu kilka oryginalnych góralskich zabudowań, zabudowa wsi nadal składa się z pojedynczych folwarków, ciągnących się wzdłuż potoku po obu stronach drogi, rozciągających się na długość 9,5 km. Osturňa jest uważana za najdłuższą miejscowość nad strumieniem na Słowacji. W przedniej części typowy osturniański drewniany dziedziniec stoi dom z dwuspadowym dachem pokrytym gontem, w tylnej stodole ze stodołą. Mniejsze części gospodarcze dopełniają charakterystyczny zamknięty plan dziedzińca po bokach.
We wsi znajduje się 157 zabytków, jej starsi mieszkańcy nadal noszą typowe góralskie stroje i pracują w gospodarstwie. Wieś jest żywym skansenem Słowacji, klejnotem Zamagurii, a dziś jest jedną z najbardziej obiecujących miejscowości w regionie pod względem rozwoju turystyki.
Odwiedzający wioskę mogą zwiedzić ekspozycję osturniańskiej sali z tradycyjnymi meblami w budynku odrestaurowanej szkoły i zapoznać się z trudnym życiem pierwotnych mieszkańców. Ważnym zabytkiem jest także późnobarokowy kościół greckokatolicki pw. Św. Michała Archanioła z 1796 r. Położony niemal w środku wsi oraz drewniana kaplica św. Krzyża z 1898 r. Przy głównej drodze gminnej oraz murowana kaplica Wniebowzięcia NMP. Terytorium miejscowości leży pomiędzy parkami narodowymi Tatranský i Pieninský i jest bardzo atrakcyjne dla turystyki rowerowej i pieszej.