Gdzie na wycieczkę w Tatry

Gdzie na wycieczkę w Tatry Margaréta Koklesová 30. 07. 2019 Wysokie Tatry, Niskie Tatry
Treść artykułu:

Tatry to wyjątkowa część Słowacji. Piękne góry, doliny, wodospady i jeziora łączą się z szeroką gamą atrakcji, muzeów i atrakcji adrenalinowych. W Tatrach znajduje się ponad 600 km szlaków turystycznych i 302 km tras rowerowych. Nie ma nic lepszego niż dotarcie do celu wycieczki. Lub gdy zobaczysz kozicę skaczącą po skałach. Ale nie chodzi tylko o góry. Nie można przegapić Muzeum TANAPU, toru bobslejowego czy pięknego Ogrodu Botanicznego. A to nie koniec naszej listy.

>>> Czas na wakacje w Tatrach! <<<

Gdzie na wycieczkę w Tatry

Piesze wycieczki i spacery

Lomnický štít

Pierwszy punkt tego podrozdziału nie zaczyna się od klasycznej wędrówki, ale Łomnicki Szczyt jest symbolem Tatr i każdy z nas powinien przynajmniej raz w życiu cieszyć się z niego widokiem. Kolejka linowa na Łomnicki štít kursuje kilka razy dziennie. Możesz też kupić bilet z wyprzedzeniem na tej stronie (jest to wygodniejsze i będziesz mieć określone miejsce). Lomničák zapewni Ci naprawdę wyjątkowe widoki i przyjemną kawiarnię, w której możesz się wzmocnić przed zejściem. Przygotuj solidne buty i ciepłe ubrania, na górze jest naprawdę dużo zimniej, a często nawet śnieg.

Domek pod Rysmi

Trudna podróż prowadzi na Rysy , która trwa około 8 godzin. Ale zdecydowanie zarezerwuj więcej czasu (zdjęcia i przerwy). Na mecie (wysokość 2250 m npm) można podziwiać panoramę Tatr Wysokich. Specjalnością jest również wyjątkowy kadzielnica ze szklaną ścianką. Trasa zaczyna się przy hotelu Patria (Štrbské pleso). Zabierz czerwoną na Poprad Ball. Dalej leśną drogą (później przez rododendron) do doliny Mengusovej, aż do skrzyżowania nad potokiem Žabí. Ze skrzyżowania wspinamy się stromo do skały Hincova, a następnie przez inne serpentyny do basenu Frog Plies. Ścieżka prowadzi nad Veľký Žabí pleso, dalej po łukach pod kamienną ścianą, którą pokonuje się przy pomocy łańcuchów. Dotrzesz do wodospadów. Ostatnie skalne serpentyny zaprowadzą Cię do chaty pod Rysami.

Strba tarn

Klasyk Tatr Wysokich. Tutaj możesz cieszyć się kilkoma łatwymi spacerami po jeziorze, a także kilkoma pięknymi wycieczkami. Można tu dojechać kolejką zębatą (Zubačka) , która oszczędza pieniądze na parkingu. Jezioro jest naprawdę piękne, a oferta bardzo szeroka. W tym artykule opisaliśmy wszystkie możliwości oferowane przez Szczyrbskie Jezioro i jego okolice .

Długi wodospad

Jeden z najsłynniejszych wodospadów w Tatrach należy do wodospadów Studený potok. Ma 16 metrów wysokości iz oddali słychać szum wody. Do wodospadu prowadzi kilka szlaków turystycznych. Najprostsza prowadzi z chaty Bilíka na Hrebienok.

skaliste górskie jezioro

Znajduje się bezpośrednio nad osadą tatrzańską i znanym ośrodkiem turystycznym Tatrzańska Łomnica. Oprócz balu (i naprawdę pięknych widoków) jest tu też budynek Obserwatorium Astronomicznego oraz stacja kolejki linowej. Najmłodszych zachwyci Marmot Landscape - eko-mini park z drewnianymi rzeźbami zwierząt, drabinkami i domkiem świstaka. Ciekawa jest również ścieżka dydaktyczna wokół piłki. Trasa zaczyna się w Tatrzańskiej Łomnicy przy starej (nieczynnej) dolnej stacji kolejki linowej. Całkowita odległość to około 6 kilometrów, idąc po asfalcie.

Temnosmrečianske plesá

Z parkingu (Tri Studničky) idziemy przez las do dawnej chaty kpt. Raša (domek Važecká). Podążaj niebieską ścieżką w górę, lekko pod górę przez Grúnik do Kôprova dolina. Lekki zjazd do skrzyżowania poniżej Grúnika. Następnie ponownie wspinasz się do jednej z najpiękniejszych dolin. Pod Krywanem można chwilę odpocząć przy wodospadzie Kmeť. Woda wpływa do niej ze ściśle chronionej doliny Nefcerka. Przed Tobą znowu mniej wymagająca droga przez dolinę, która wkrótce zamieni się w trudniejsze podejście do doliny Temnosmrečianskiej. Ale najpiękniejszy widok można podziwiać z góry - do wodospadu Vajanský, który spada z Temnosmrečianské warstwy.

Zielone jezioro

Jest naprawdę bajeczny i zdecydowanie należy do najpiękniejszych w całym parku. Swoją nazwę zawdzięcza wyrazistemu zielonemu kolorowi, z którym wiąże się kilka legend i baśni. Najłatwiej dostać się przez Dolinę Białej Wody. Na balu znajduje się domek przy Zielonej Bali, w której kiełbasa naprawdę świetnie smakuje po wędrówce.

Wycieczki z wózkiem lub trasy dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej

W Tatrach w ramach projektu Tatry bez Barier zbudowano kilka oznakowanych tras o nawierzchni asfaltowej lub żwirowej, który jest odpowiedni również dla rodzin z wózkami dziecięcymi lub osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Jeśli masz małe dziecko lub musisz poruszać się na wózku inwalidzkim, nie może to być znak stopu na wycieczkę w góry. I nie martw się, to nie są nudne trasy. Zobaczysz atrakcyjne tereny górskie.

Jezioro Poprad

Znacznie po niebieskim. Mniej więcej w połowie drogi znajduje się schronisko, w którym można odpocząć. W pobliżu jeziora znajduje się również Symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr Wysokich. Jednak chodnik do niego nie jest już przystosowany dla rowerów. Trasa liczy około 4,5 kilometra.

Stary Smokowiec - Hrebienok - chata Rainera

Trasa zaczyna się w Starym Smokowcu. Stąd można dostać się na Hrebienok wygodnym asfaltem lub kolejką linową. W drodze na grzbiet można podziwiać widoki na Łomnicki lub Slavkovský štít. Możesz zrobić sobie przerwę i odświeżyć się na Hrebienku. Z Hrebienoka można jechać dalej czerwoną (żwirową) nawierzchnią do chaty Rainera. Jeśli masz już większe dziecko, możesz zostawić wózek w domku i udać się do wodospadów Studený potok - podróż zajmuje tylko kilka minut. Trasa liczy około 4,5 kilometra.

Łysa łąka - dolina Bielovodská

Podążaj niebieską przez jedną z największych dolin w Tatrach. Chodnik ma żwirową nawierzchnię, która prowadzi do polnej drogi. Trasa liczy około 4 kilometrów, można zostawić samochód około 200 metrów od początku szlaku turystycznego.

Roháčska dolina

Podczas spaceru można podziwiać widoki na piękny grzbiet Rohaczy, a także podziwiać różnorodną faunę i florę. Jedziesz czerwoną drogą (chodnik jest asfaltowy), trasa zaczyna się na Zverovce, a kończy przy (byłej) chacie Ťatliak. 8 tablic informacyjnych umili Twoją podróż. Trasa ma około 3 km długości.

Bobrovecká dolina

Trasa prowadzi niebieską (leśną drogą) i przebiega przez łąki Doliny Bobroveckiej (Tatry Zachodnie). Trasa ma około 3,2 kilometra.

Atrakcje i rozrywka

Tricklandia (Stary Smokovec)

Świat trick-artu i złudzeń optycznych oparty na tematyce słowackich baśni i baśni ludowych. Można zobaczyć na przykład Vlkolínec, zamek Bojnice czy rzekę Dunajec. Przygotowano 24 atrakcje, w tym sale antygrawitacyjne, labirynt lustrzany i rzeczywistość rozszerzoną. Świat iluzji zachęci ciebie i twoje dzieci do zaangażowania się w rozum i próby ujawnienia tych zaklęć. Jeśli jesteś zainteresowany, wszystkie dodatkowe informacje znajdziesz na www.tricklandia.sk .

Kolej zębata

Legendarne koło zębate łączy Tatrzańską Szczyrbę i Szczyrbskie Jezioro. Działa od 1896 roku. Działa w regularnych odstępach czasu i jest dość ruchliwy, zwłaszcza latem. Jest to jednak wyjątkowe przeżycie, jedyne w swoim rodzaju. Więcej informacji znajdziesz na tej stronie .

Kopuła Tatrzańska

Wizyta w tej kopule to naprawdę wyjątkowe doświadczenie. Można go znaleźć na Hrebienku i jest otwarty w sezonie zimowym. Urzeknie Cię precyzyjna praca z lodem, do którego zużyto 1440 bloków lodu (prawie 200 ton lodu). Wstęp wolny, godziny otwarcia można znaleźć na tej stronie . Aby uzyskać lepszy pomysł, obejrzyj wideo.

Sport i adrenalina

Wózki górskie

Bezsilnikowe trójkołowce, które dbają o rodzinną adrenalinę. Można jeździć po dowolnym terenie (pola, leśna ścieżka i dolina narciarska). Samodzielna jazda jest możliwa od 12 roku życia. Początek trasy znajduje się w bufecie na stacji pośredniej Start. Cel znajduje się przy kolejce linowej Tatranská Lomnica. Tor ma 3 kilometry. Więcej informacji znajdziesz na tej stronie .

Tor bobslejowy Tatrabob (Tatranská Lomnica)

Znajduje się poniżej Grand Hotel Prague . Dzieci i dorośli będą się dobrze bawić. Dzieci od 10 roku życia mogą jeździć samodzielnie. Trasa ma około pół kilometra, można wjechać kolejką linową na górę. Tor jest otwarty przez cały rok, wszystkie niezbędne informacje znajdziesz na tej stronie.

Ściana wspinaczkowa Woodrock

Najwyższa ściana wspinaczkowa w Europie Środkowej (30,5 m). Idealna wskazówka na deszczowy dzień dla dorosłych i wszystkich starszych dzieci. Centrum znajduje się w Popradzie, wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie www.lezeckastenatatry.sk.

Park Linowy Wiewiórek (Štrbské pleso)

Park adrenalinowy składa się z dwóch rodzajów tras. Dorośli i dzieci będą się dobrze bawić. Tor dla dorosłych składa się z 25 przeszkód linowych na wysokości około 5 m. Tor ma 320 metrów. Dodatkowo będziesz cieszyć się widokiem na szczyty Tatr Wysokich. Tor dla dzieci jest oczywiście mniej wymagający, ale zapewni dzieciom rozrywkę i pomoże pozbyć się lęku wysokości oraz zbudować sprawność i zręczność. Cennik i wszystkie niezbędne informacje znajdziesz na tej stronie.

Trener startu na sankach (Stary Smokowiec)

Można spróbować jazdy na prawdziwych saniach wyścigowych na nachylonym, sztucznym torze saneczkowym o długości około 100 metrów. To chyba jedyna tego typu atrakcja na Słowacji. Zawiera system kamer i timer. Tor lodowy jest sztucznie przykrywany i chłodzony, dzięki czemu działa nawet przy złej pogodzie.

Jazda na sankach na Hrebienku

Jeśli nie chcesz jeździć na nartach zimą, jedź na sankach! Trasa ma dwa i pół kilometra i można nią dojechać z Hrebienka do Starego Smokowca. Wyobraź sobie dziecinną radość z tak długiej jazdy!

Aquapark i pływanie

AquaCity Poprad

Wyjątkowy wodny świat zbudowany nad geotermalnym źródłem oferuje szeroką gamę przygód wodnych i wellness. Możesz wypróbować 13 basenów zewnętrznych i wewnętrznych oraz ponad 350 atrakcji (dysze do masażu, perełki, jacuzzi i grzybki wodne). Przeżyj pokaz laserowy 3D w krytych basenach (Blue Sapphire i Blue Diamond) . Dla dzieci jest specjalny basen Treasure Island ze słoną wodą , wrakami statków i zjeżdżalniami. Cennik i wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie www.aquacity.sk/aquapark .

Jaskinie, muzea i zabytki

Muzeum SKI Tatranská Lomnica

Zastanawiasz się, jak wyglądały narty lub sanki w przeszłości? Zobaczysz między innymi trzymetrowe narty z muzeum, które pochodzą z 1885 roku . Interesująca jest również ekspozycja starej fasoli. Muzeum jest otwarte przez cały rok. Cennik i godziny otwarcia można znaleźć na tej stronie .

Muzeum TANAPU (Tatrzańska Łomnica)

Co roku wita ponad 30 000 odwiedzających. Oferuje dwie wystawy - jedną (główną) w budynku muzeum, a drugą w plenerze, zwanym Tatrzańskim Ogrodem Botanicznym. Wszystkie dzieci osiągną wartość swoich pieniędzy. Z pewnością przypadną im do gustu eksponaty przedstawicieli tutejszej przyrody - owadów, ptaków, ryb, a zwłaszcza małych i dużych ssaków. Nie brakuje wilków, kozic czy lisów. Ciekawostką jest możliwość wyświetlania filmów naukowych w mniejszym kinie. Godziny otwarcia, cennik i inne informacje można znaleźć na stronie www.lesytanap.sk .

Muzeum Kultury Ludowej w Lendku

Muzeum powstało w 2003 roku. Jest to wieś, w której tradycje ludowe przetrwały do ​​dziś. Mieszkańcy posługują się góralską gwarą i noszą stroje, w muzeum można poznać styl życia tutejszych przodków. Eksponaty dotyczą rzemiosła, religii i rolnictwa. Więcej informacji znajdziesz na tej stronie.

Jaskinia Bielska

Jedyna dostępna jaskinia w Tatrach Wysokich. Jest otwarty dla zwiedzających od 1882 roku . Trasa trwa około 70 minut i ma 1370 metrów długości. Będziesz cieszyć się widokiem jezior, spiekanych wodospadów i pogańskich stalagmitów. Zdecydowanie warte odwiedzenia. Wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na tej stronie.

Podróż w kosmos - Astronomiczna ścieżka dydaktyczna (Stary Smokovec)

Na chodniku znajduje się 13 paneli z informacjami o ciałach kosmicznych i instrumentach Instytutu Astronomicznego. Każdy mały miłośnik wszechświata osiągnie wartość swoich pieniędzy. Prowadzi do niego chodnik z Tatrzańskiej Łomnicy i asfaltowa droga ze Smokowca i Starej Leśnej. Jeśli nie chcesz chodzić, możesz zaparkować tuż przed ścieżką edukacyjną.

Ogród Botaniczny (Tatranská Lomnica)

Najwyższy ogród botaniczny, w którym można zobaczyć aż 330 gatunków roślin tatrzańskich. Możesz nawet kupić sadzonki lub nasiona i przywieźć kawałek Tatr do domu. Ogród botaniczny jest otwarty od maja do połowy września, ale sprawdź godziny otwarcia na tej stronie.

Korzystają z tego artykułu? Możesz podzielić się ze swoimi przyjaciółmi.

Inne blogi w kategorii Wysokie Tatry

Leto na Slovensku

Leto na Slovensku

Margaréta Koklesová 01. 05. 2024 Wysokie Tatry Dlhé slnečné dni priam lákajú, aby ste leto na Slovensku strávili vonku. Na záhradách, pri jazerách, v horách aj v mestách. Pestrosť a možnosti našej krajiny najlepšie objavíte práve v tomto ročnom období. Čo všetko...
Kam na výlet s deťmi

Kam na výlet s deťmi

Margaréta Koklesová 14. 06. 2022 Wysokie Tatry, Niskie Tatry Cestovanie s deťmi má svoje čaro a trošku iné pravidlá. Nevyberáte si dlhé turistické trasy alebo večerné akcie, no o to intenzívnejšie si výlet, či dovolenku užijete. S deťmi je každé objavovanie...