Gdzie wybrać się na wycieczkę do Szczyrbskiego Jeziora

Gdzie wybrać się na wycieczkę do Szczyrbskiego Jeziora Margaréta Koklesová 27. 08. 2020 Wysokie Tatry
Treść artykułu:

Štrbské pleso to miejscowość w Tatrach Wysokich, w której prawie wszyscy się zakochają. To zupełnie inny świat, ale dla każdego. Mijają mamy z dziećmi w wózkach, osoby starsze, turyści z plecakami i zwykłe rodziny. Słowacki miesza się z językami obcymi, poziom usług jest doskonały, a środowisko ... środowisko jest naprawdę niesamowite.

Nocleg

Decydując się na kilkudniową wyprawę do Szczyrbskiego Jeziora, na pewno wybierzesz. Baza noclegowa jest naprawdę zróżnicowana. Luksusowy i akceptowalny dla rodzinnego budżetu, tuż przy balu i trochę dalej. Większość z nich posiada wspaniałe centrum odnowy biologicznej, w którym można wyjść z dziećmi lub odpocząć po wędrówce. Wspaniałą rzeczą jest to, że lokalizacja ma coś do zaoferowania o każdej porze roku. Latem można uprawiać to aktywnie (piesze wycieczki), zimą cieszyć się bajecznie zamarzniętą przyrodą. Osobiście bywam na Szczyrbskim Plesie dość często i ciężko jest wybrać, w którym okresie jest najpiękniejszy. Łatwo to przeżyć.

Tutaj możesz wybrać zakwaterowanie dokładnie według własnych pomysłów .

Parking

Na jednodniową wycieczkę można też wybrać się do Szczyrbskiego Jeziora. W takim przypadku będziesz musiał załatwić parking. Na całym terenie znajduje się kilka dużych płatnych parkingów prowadzonych przez personel. Przyjechaliśmy latem przed obiadem i mieliśmy spory problem ze znalezieniem miejsca parkingowego. Dlatego lepiej wstać w sezonie. Parking kosztuje 5,50 - 6 € (cały dzień). Pełen cennik można znaleźć na tej stronie.  Latem dodaje się kilka parkingów, wszystkie opcje na ten okres (a także liczbę miejsc parkingowych na każdym parkingu) można znaleźć na tej stronie.

Ale przejdźmy do tego, co najbardziej Cię interesuje, w idealnym porządku. Co możesz tu zobaczyć / doświadczyć?

Spacery i piesze wycieczki

Spacer po Szczyrbskim Plesie - ok. 5 km i 2:30 - ŁATWO

Wokół całego balu przebiega ścieżka edukacyjna, poświęcona historii, faunie, florze, historii uzdrowiska oraz osobowościom, które tu pracowały. Składa się z 40 stylowych drewnianych tablic informacyjnych (w języku słowackim i angielskim). Chodnik jest pozbawiony barier i dostępny przez cały rok. Idealnie jest zacząć przed dworcem PKP, który jest ostatnim przystankiem kolejki zębatej i tramwaju tatrzańskiego.

Ze Szczyrbskiego Jeziora do Popradskiej iz powrotem - ok. 11,5 km i 3:20 - ŁATWO

Trasa pełna ładnych widoków. Nadaje się również dla mniejszych dzieci. To naprawdę spokojny spacer. Jest to jednak trasa popularna, bardzo się naciskaliśmy latem i czasami musieliśmy jechać znacznie wolniej niż chcieliśmy (nie było gdzie wyprzedzać). Jednak po przybyciu na miejsce wszystko zostało zapomniane. Jezioro Poprad jest piękne. Ale nie uciekać od tematu. Trasa jest również nazywana lasem między Pleso a Pleso. To znowu ścieżka dydaktyczna z 14 przystankami, na której można dowiedzieć się więcej o gatunkach roślin i zwierząt. Idealnie jest zacząć od Štrbské Pleso i podążać za czerwonym znakiem.

W Chacie pod Rysmi - ok. 20 km i 7 godzin - WYMAGAJĄCY

Bardzo fajna, ale już bardziej wymagająca całodniowa wędrówka. Przekroczysz dolinę Mengusovská wokół Popradský pleso i dotrzesz do Chaty pod Rysmi. Z hotelu Patri w pobliżu Szczyrbskiego Jeziora kieruj się czerwoną drogą do skrzyżowania nad Popradskim Plesem. Prowadzi dalej leśną drogą (później zmienia się w rododendron) do doliny Mengusovej do skrzyżowania nad potokiem Žabí. Tutaj czeka na Ciebie stroma wspinaczka na Żabą dolinę, a następnie do kotliny Žabí. Ścieżka poprowadzi nas przez Veľké Žabie pleso, pokonamy strome zakręty pod kamienną ścianą i dojdziemy do prostszej części do wodospadów. Stamtąd udajesz się do domku pod Rysmi.

W Chacie pod Soliskom - ok. 7,8 km i 2:30 - ŚREDNI WYMAGAJĄCY

Średnio wymagająca trasa, prowadzi pod kolejką linową do Chaty pod Soliskom. Tak więc leniwych można wygodnie wywieźć na górę. Ci, którzy zdecydują się na samodzielną wspinaczkę, wyruszą z dworca na Štrbské pleso za niebieskim znakiem. Zabierze Cię bezpośrednio do Chaty pod Soliskom. Jest to najmłodszy domek alpejski w Tatrach Wysokich . Z góry rozciąga się wyjątkowy widok na Krywań i Niskie Tatry.

Do wodospadu Skok - ok. 10,6 km i 3:05 - ŚREDNI WYMAGAJĄCY

Na wielu portalach znajdziesz tę wycieczkę oznaczoną jako mało wymagająca. Przeszliśmy przez to tego lata i raczej sklasyfikowałbym to jako średnio wymagające. Nie tylko ze względu na długość, ale przede wszystkim ze względu na rodzaj chodników, po których chodzisz. Duża część trasy wiedzie po skałach i są one (szczególnie po deszczu) bardzo śliskie. Jednak orientacja jest bezproblemowa, widoki imponujące, a Waterfall Jump naprawdę ryczący i ogromny. Woda spada z wysokości ponad 25 m. Trasa rozpoczyna się na stacji kolejowej przy drodze asfaltowej do skoczni narciarskich. Tam połączysz się z żółtym znakiem, który poprowadzi Cię przez Mlynická dolinę (piękną) do celu wycieczki. I jeszcze jeden fajny bonus. Po drodze widzieliśmy również kozice.

Na Wielki Bal Hincov - ok. 16,8 km i 5:40 - ŚREDNI WYMAGAJĄCY

Półdniowa wędrówka, znowu bardzo dobrze oznaczona. Rozpoczyna się na stacji kolejowej. Stamtąd kierujemy się do skrzyżowania Pod Heliosom i wzdłuż czerwonej drogi przez potok Mlynica. Mijamy Trigan i docieramy do Popradské pleso. Jedziemy dalej leśną drogą do doliny Mengusovská i dochodzimy do rázcescii nad potokiem Žabí. Stąd idziemy dalej wzdłuż niebieskich, stromych serpentyn i pofałdowanego terenu, aby dotrzeć do Wielkiej Kuli Hincova. Jest to największe jezioro po słowackiej stronie Tatr, przez około 270 dni w roku pokryte jest lodem.

Do Batizovské pleso - ok. 17,3 km i 6:10 - ŚREDNI WYMAGAJĄCY

Ale półdniowa wędrówka, uważaj, obejmuje również męczącą wspinaczkę na siodło poniżej Ostrvy. Z dworca PKP docieramy do skrzyżowania Pod Heliosom. Stamtąd podążaj za czerwonym znakiem na Popradské pleso. Po czerwonej drodze jedziemy przez Ľadový potok do Złomiskovej doliny i wspomnianego już forsownego podjazdu. Jednak za siodłem chodnik już utrzymuje się na mniej więcej tej samej wysokości. Przez dolinę Batizovská można dotrzeć łukiem do brzegów Batizovské Pleso. Jest to jedna z najcichszych dolin.

Na Jamský pleso - ok. 9,4 km i 2:50 - ŁATWO

Wędruj przez las z dobrymi oznaczeniami. Z dworca kolejowego na Szczyrbskim Plesie udajemy się do hotelu Solisko. Za nim jest drogowskaz ze znakami turystycznymi. W takim przypadku przejdziemy na czerwono. Przez las docieramy do małego potoku Biely Vah. Idziemy zakrętem na Biely Váh i docieramy do mety - bezpośrednio na piłkę.

Do Kôprovský štít - ok. 20 km i 7:20 - WYMAGAJĄCY

Kôprovský štít to jeden z ośmiu dostępnych dla turystów szczytów Tatr Wysokich. Znajduje się na końcu doliny Mengusovská. Z hotelu Patria kierujemy się czerwoną drogą przez potok Mlynica. Potem znowu trafiamy na Bal Popradzki. Z piłki wyruszyliśmy leśną ścieżką (później przez drzewo iglaste) do doliny Mengusovská do skrzyżowania nad potokiem Žabí. Przekroczymy strumień Hincov i dotrzemy do piłki Veľký Hincov. Z piłki kontynuujemy bardziej stromy podjazd, aż do Vyšné Kôprovské sedlo. Ruszymy czerwoną, raczej gruzową ścieżką i dotrzemy na szczyt Kôprovské štít. Zobaczymy wspaniałe widoki na Rysy, Kriváň czy Mengusovské štít.     

 

Do Predné Solisko - ok. 10 km i 4 godziny - ŚREDNIE WYMAGAJĄCE

Trasa prowadzi pod kolejką linową do Chaty pod Solinkom i dalej na szczyt. Za najłatwiejszy do zdobycia uważa się Predné Solisko o wysokości ponad 2000 m npm Ze szczytu rozpościera się np. Piękny widok na Krywań. Ze stacji kolejowej kierujemy się niebieskim, który doprowadzi nas bezpośrednio do Chaty pod Solikom. Z chaty wspinamy się po serpentynach i skalistym zboczu na szczyt. Możesz urozmaicić swoją drogę powrotną przez Dolinę Furkot. Połączysz się z chodnikiem w Chacie pod Soliskom.

 

Do Kriváň iz powrotem - ok. 20 km i 7:20 - NOC

Całodniowa wędrówka alpejska z naprawdę znacznym przewyższeniem. Ale nagrodą będą naprawdę zapierające dech w piersiach widoki i ostatecznie najlepsze. Urzekające wzgórze, typowe dla zachodniej części Tatr Wysokich. Z dworca PKP udajemy się do hotelu Solisko. Jedziemy dalej czerwoną drogą do Crossroads pod Doliną Furkot. Jedziemy dalej przez las przez mały potok Biely Vah do Jamské pleso. Po kolejnym podjeździe docieramy do Rozdroża pod Kriváňem, stamtąd dalej drogą błękitną do przełęczy Daxnera na Malý Kriváň. Trasa jest stroma, wspina się po skałach, więc bądź bardzo ostrożny. Po około godzinie dotrzesz na szczyt Kriváň. Przy ładnej pogodzie można podziwiać naprawdę piękne widoki.

Narciarstwo biegowe i narciarstwo

Jest 8 tras narciarskich i 6 kolejek linowych i wyciągów. Ośrodek narciarski w Szczyrbskim Plesie oferuje 9 kilometrów łatwych i średnich tras. Bawić się będą doświadczeni narciarze i rodziny z dziećmi. Możesz także jeździć na nartach nocą. Na stok można wygodnie dostać się SKIbusem. Rozkład jazdy autobusów można znaleźć na tej stronie. Miłośnicy biegów narciarskich również będą się dobrze bawić. Istnieje 8 łatwych i średnich tras. Długość poszczególnych rund wynosi od 1,4 do 5 kilometrów. 2 tory są przygotowane dla dzieci lub początkujących, pozostałe są odpowiednie dla sportowców.

Wydarzenia i koncerty z fikcji świata

Na Szczyrbskim Plesie co roku odbywa się szereg imprez kulturalnych. Kalendarz jest (szczególnie w sezonie) dość zajęty. Jest program dla dzieci, koncerty muzyczne wielu gatunków, w tym najbardziej znanych artystów słowackich i czeskich. Są konkursy, teatr i wiele więcej. Na tej stronie możesz zobaczyć, co będzie się działo na Szczyrbskim Plesie podczas Twojego pobytu .  

Co jeszcze warto wiedzieć?

  • Štrbské pleso ma bardzo dobrze zaprojektowaną stronę internetową , na której znajdziesz wiele informacji na temat parkowania, wycieczek, sportów i wszystkiego, co musisz wiedzieć o tym miejscu.
  • W äčšinie szlaki turystyczne są dobrze oznakowane. Nie zgubisz się. Czasami telefon komórkowy obciążał nas o kilka kilometrów więcej niż zapowiadano na stronie. Podany czas należy również przyjąć z przymrużeniem oka. Zatrzymasz się na przerwę, zrobisz zdjęcie lub pojedziesz z małymi dziećmi, które mają nieco mniejsze nogi niż my dorośli. Dlatego nigdy nie licz do końca, a wolisz większą rezerwę.
  • Nie lekceważ sprzętu, a zwłaszcza OBUWIA. Również tego lata potrząsaliśmy głowami do osób, które chodzili (np. Nad wodospad Skok) na wędrówki w klapkach lub balerinach. Ludzie, to Tatry. Chodzisz po kamieniach, powierzchnia może być śliska, a kostka jest skręcona, zanim się zorientujesz. Nie wspominając o tym, że możesz skrzywdzić ludzi wokół siebie. Nie lekceważ tego. Oczywiście wodoodporna kurtka lub płaszcz przeciwdeszczowy to rzecz oczywista. Pogoda w górach zmienia się bardzo szybko.
  • Na jeziorze jest wiele zwierząt (takich jak kaczki), a podczas wędrówek można zobaczyć wiele innych zwierząt. Nie karm ich. Nie wyrzucaj do nich ciastek, kawałków ani słodyczy. Większość zwierząt nie ma do tego odpowiedniego trawienia. Albo sprawisz im ból brzucha, albo nawet zabijesz. I myślę, że nie chcesz. Wszędzie krążą informacje o zakazie karmienia zwierząt w piłce, a mimo to jest dość (pozbawionych skrupułów) ludzi, którzy wciąż muszą coś rzucać kaczkom. Nie bądź taki jak oni.
Korzystają z tego artykułu? Możesz podzielić się ze swoimi przyjaciółmi.

Inne blogi w kategorii Wysokie Tatry

Leto na Slovensku

Leto na Slovensku

Margaréta Koklesová 01. 05. 2024 Wysokie Tatry Dlhé slnečné dni priam lákajú, aby ste leto na Slovensku strávili vonku. Na záhradách, pri jazerách, v horách aj v mestách. Pestrosť a možnosti našej krajiny najlepšie objavíte práve v tomto ročnom období. Čo všetko...
Kam na výlet s deťmi

Kam na výlet s deťmi

Margaréta Koklesová 14. 06. 2022 Wysokie Tatry, Niskie Tatry Cestovanie s deťmi má svoje čaro a trošku iné pravidlá. Nevyberáte si dlhé turistické trasy alebo večerné akcie, no o to intenzívnejšie si výlet, či dovolenku užijete. S deťmi je každé objavovanie...