Gdzie wybrać się na piesze wycieczki z dziećmi

Gdzie wybrać się na piesze wycieczki z dziećmi Margaréta Koklesová 21. 10. 2019 Wysokie Tatry
Treść artykułu:

Jeśli lubisz piesze wędrówki i góry, nie musisz rezygnować z hobby, nawet gdy zostaniesz rodzicem. Nawet z małymi dziećmi możesz odkryć piękno naszego kraju. W tym artykule napisaliśmy dla Ciebie, jak wybrać odpowiednią trudność, jak budować w dzieciach miłość do gór i dokąd się udać.

Celem nie jest bicie rekordów

Dorośli są często zadowoleni z zapierających dech w piersiach widoków, jakie oferuje wspinaczka w górach. To może być niewystarczające dla dzieci. Przygotuj dla nich program. Pod koniec wycieczki powiedz dzieciom, dokąd jedziesz i coś, co im się spodoba. Na przykład z niecierpliwością czekają na smaczny piknik lub małą niespodziankę, którą schowałeś w plecaku. Na przykład słodka lub nowa zabawka. Nie próbuj bić rekordów. Rób częstsze przerwy. W przypadku dzieci poniżej drugiego roku życia pomyśl o ewentualnych problemach z uciskiem w uchu środkowym - przy pokonywaniu różnic wzrostu. Zaleca się postępować powoli i karmić piersią po pokonaniu różnicy wysokości 300-500 metrów. W przeciwnym razie ryzykujesz ucisk w uszach i późniejszy płacz.

Dobry sprzęt to podstawa

Alpha Omega to wysokiej jakości buty turystyczne - nawet dla dzieci. Jednak nie bierz dla nich zupełnie nowych butów. Niech najpierw się rozpadną. Nie powinno zabraknąć nieprzemakalnej kurtki / płaszcza przeciwdeszczowego, dużej ilości wody, małych napojów, mapy i bandaża. Lepiej weź więcej wody. Nie licz na to, że po drodze będziesz mieć miejsce do uzupełnienia.

Jak zabawiać dzieci na wycieczce?

  • Zabierz lornetkę. Możesz go używać do obserwacji roślin, owadów czy zwierząt. W Tatrach nietrudno natknąć się np. Na kozicę. 
  • Podczas spaceru możesz grać w gry słowne (takie jak zgadnij, o co mi chodzi), liczyć kroki, rozmawiać i odpowiadać na pytania dzieci lub zgadywać zagadki. Albo możesz śpiewać.
  • W przerwie dzieci mogą zbierać kamienie, liście, kasztany, ...
  • Wiele ścieżek przyrodniczych uzupełnia tablice informacyjne, na których można zatrzymać się i przeczytać ciekawe fakty dotyczące historii, fauny i flory.

Jak wybrać wędrówkę odpowiednią do wieku dziecka?

Ty najlepiej znasz swoje dziecko. To zależy od natury i rozwoju. Niektóre dzieci są ostrożniejsze i spokojniejsze, inne są bardzo aktywne, a ich bezpieczeństwo musi być stale monitorowane. Ważna jest również Twoja sprawność fizyczna. Jeśli przeceniasz zdolności dziecka, czy możesz go nieść przez resztę drogi? Ale im wcześniej zaczniesz swój pobyt na łonie natury, tym łatwiejsze powinno być, aby zasady bezpiecznej turystyki znalazły się w centrum uwagi dzieci. Jeśli masz więcej dzieci, dostosuj wycieczkę do stanu najsłabszego członka. Weź również pod uwagę, że podróż potrwa dłużej niż wskazano na znakach . Dzieci szybciej się męczą i potrzebują częstszych przerw.

Ogólnie jednak:

  • 0-2 lata - możesz wybierać spośród wycieczek odpowiednich dla spacerowiczów. Bardziej zdolni turyści mogą też wybrać się na średnio wymagającą wędrówkę i mieć dziecko w nosidełku. Wskazane jest, aby wybrać wycieczki połączone z kolejką linową.
  • 2-4 lata - możesz zacząć od krótszych i mniej wymagających wycieczek. Ale zwróć uwagę na częste przerwy.
  • 4-6 lat - dziecko powinno poradzić sobie z średnio wymagającą półdniową wędrówką. Idealny czas na naukę prawidłowego poruszania się w przyrodzie i zróżnicowanym terenie.
  • 6-10 lat - poradzisz sobie nawet z bardziej wymagającymi wycieczkami. Dziecko może zacząć nosić własną torbę z wodą, płaszczem przeciwdeszczowym i przekąskami. Możesz zacząć uczyć bardziej roztropne dzieci, jak bezpiecznie wspinać się po trasach z łańcuchami i drabinami.
  • Od 10 lat - dzieci z roku na rok są silniejsze. Wiedzą, jak lepiej przewidywać ryzyko i być ostrożnym. Będzie im lepiej, jeśli weźmiesz kilku znajomych na wędrówkę.

Tak. Powinniśmy mieć podstawowe informacje. Wybierzmy się na te konkretne wycieczki.

Tatry

Stary Smokowiec - Hrebienok

Jedna z najłatwiejszych tras. Znajduje się około 2,5 km od Starego Smokowca po zielonej trasie turystycznej. Możesz to zrobić w około godzinę, nawet z przerwą. Trasa jest asfaltowa, przystosowana również dla spacerowiczów. Na Hrebienok można się również dostać kolejką linową , jest to początek wielu innych wędrówek. Znajdziesz tu przyjemną strefę relaksu, poczęstunek, rzeźbione drewniane misie, a zimą wyjątkowy Tatrzański Domek Lodowy . Z Hrebienoka w kilka minut można dostać się do chaty Rainera lub wodospadów Studenovodské.

Strbske pleso - Popradske pleso - Popradske pleso TEZ

Znowu bardzo przyjemna i mało wymagająca trasa. Szlak turystyczny Heliosa ma 14 przystanków, na których można dowiedzieć się czegoś o roślinach i zwierzętach w Tatrach. Trasa trwa około półtorej godziny. Mniej więcej połowa z nich jest podzielona na lato i zimę (czerwone lub zielone), ale oba łączą się na Popradskim Plesie. Jest naprawdę pięknie, aw Chacie na Popradskim Plesie można wypić wspaniałą herbatę lub przekąskę za nagrodę.

Hrebienok - domek Zamkovského

Prosta i bardzo przyjemna trasa prowadzi wzdłuż tzw Autostrada tatrzańska. Podczas wycieczki można zatrzymać się w chacie Rainera i poznać różne informacje o historii mediów w Tatrach. Przekroczysz Zimny ​​Strumień i obejdziesz Gigantyczny Wodospad. Celem jest domek Zamkovského. Możesz tu zjeść dobrą przekąskę. W drodze powrotnej na Hrebienok można skorzystać z trasy prowadzącej do wodospadów Studený potok. Jedziesz najpierw czerwoną, potem niebieską, a na końcu zieloną, która prowadzi aż do Starego Smokowca.

Ścieżka dydaktyczna z umieszczoną informacją Pramenisko

Jest częścią prawie 3,5-kilometrowej trasy, która rozpoczyna się przy Tatrzańskiej Wystawie Przyrodniczej w Tatrzańskiej Łomnicy. Sam chodnik ma 800 metrów. Cały tor można przejść w około dwie godziny. Ze względu na swoją wyjątkowość źródło zostało uznane za narodowy rezerwat przyrody i znajduje  się na liście 72 obszarów wodno-błotnych o znaczeniu krajowym.

Waterfall Jump

Jeden z najpiękniejszych wodospadów w Tatrach. Znajduje się na wysokości 1789 m npm Ze Szczyrbskiego Jeziora prowadzi żółty szlak turystyczny. Podróż trwa około półtorej godziny. To około 5 kilometrów.

Biała Woda - Zielone Jezioro

Dla wielu Green Lake to bicie serca. Droga do niego jest dość długa, ale wspinaczka łagodna. Możesz to zrobić w około 3 godziny. Po drodze jest kilka schronisk, w których można odpocząć. Green Lake słynie z niesamowitych kolorów i zapierających dech w piersiach widoków. W domku można delektować się lokalnymi specjałami. Jedzenie jest naprawdę pyszne. Na balu często są kaczki, możesz spakować do torby coś, co im się spodoba.

Wokół Štrbské pleso

Bardzo przyjemny spacer, który poradzą sobie nawet najmłodsze dzieci. Wokół piłki jest mnóstwo atrakcji, placów zabaw dla dzieci, drewniane zwierzęta i restauracje. A Szczyrbskie Jezioro jest naprawdę piękne. Napisaliśmy to dla Ciebie w osobnym artykule.

Zachodnia Słowacja

Kačín (Bratysława)

Popularne miejsce dla rowerzystów. Jest kilka tras, z których najciekawsza jest prawdopodobnie z Železnej studnički. Czeka na Ciebie wygodna asfaltowa droga (o długości ok. 2 km), obok której znajduje się kilka drewnianych rzeźb zwierząt występujących w lasach wokół Bratysławy. Bezpośrednio przy Kačín znajduje się obszar z miejscami do siedzenia i grillem. Jest plac zabaw dla dzieci, stół do ping-ponga i domek na drzewie.

Cieśnina Haluzická

Mimo wysiłków ludzi nie chce przestać się rozwijać. Zmienia się i rośnie każdego roku. Z wyjątkiem ścieżki dydaktycznej przez wąwóz Haluzická nie ma oficjalnego znaku turystycznego. Zaczynamy we wsi Haluzice. W kierunku wsi, przy drodze asfaltowej, znajduje się znak wejścia do wąwozu. Wjeżdża w prawo, w dół od głównej drogi. Zdeptane chodniki poprowadzą Cię przez całe to piękno. Kiedy dojdziesz do drewnianego mostu nad strumieniem, po prawej stronie zauważysz zbudowane schody. Zabiorą Cię na dużą łąkę i ruiny ufortyfikowanego kościoła. Obecnie kanion ma około 1 kilometra.

Wysokie (Małe Karpaty)

Drugi co do wysokości szczyt Małych Karpat. Jest to łatwiejsza trasa, ale ma też bardziej wymagające odcinki. Zaczynamy od Zochovej chaty, jedziemy asfaltową drogą i kierujemy się niebieskimi znakami. Trasa później zmieni się w drogę leśną, a następnie z powrotem w asfaltową i znowu leśną. W miejscowości Vysoká zobaczysz tradycyjny podwójny krzyż. Vysoká to jedno z najpiękniejszych wzgórz widokowych w tym paśmie górskim.

Ruiny Gýmeš (Nitra)

Las mija raczej, ponieważ wędrówka prowadzi bezpośrednio do Gýmeš. Trasę przejdziesz za około półtorej godziny. Najlepiej jest zaparkować w miejscowości Jelenec i stamtąd wyruszyć na żółte światło. Zamek powstał prawdopodobnie w 1253 roku, rzekomo pierwotnie składał się z dwóch mniejszych zamków, które w XIV wieku połączyły się w jeden mniejszy. Ten zamek był również własnością Matúša Čáka Trenčiansky'ego. W połowie XIX wieku zamek został opuszczony przez dwór i od tego czasu popadał w ruinę.

Młyn wodny Jelka (Jelka)

Unikalny zabytek techniki nie ma odpowiednika w Europie Środkowej. Młyn zdobi Mały Dunaj. To raczej mały spacer. Znajduje się między miejscowościami Sládkovičovo i Dunajská Streda. Młyn wodny nie znajduje się bezpośrednio we wsi, ale w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Tablice informacyjne z łatwością poprowadzą Cię do celu.

Środkowa Słowacja

Kamienny wodospad ( Šomoška)

Unikalny europejski format, którego poszukują turyści z wielu krajów. Droga do wodospadu jest łatwa, zajmie Ci około półtorej godziny. Trasa prowadzi zielenią. Obejdziesz sztuczne stawy i dostaniesz się na niewielką wspinaczkę. Wkrótce pojawi się szereg kamieni - skaliste morze. Robisz jeszcze kilka kroków i przed tobą jest kamienny wodospad. Polecamy połączyć wycieczkę z wizytą na zamku Somoška, ​​który znajduje się zaledwie kilka metrów wyżej. Wiek wodospadu szacuje się na 4 miliony lat. Powstał w wyniku toczenia się lawy na powierzchnię, która stopniowo zastygała. Wodospad ma około dziewięciu metrów wysokości.

Velestúr (Kremnické vrchy)

Skąd pochodzą napisy na skale? Kto je tam wyrzeźbił i kiedy? Możesz dostać się do Velestúr z kilku kierunków. Czerwony z siodła Trzech Krzyży lub z przeciwnej strony od Złotej Studni. Po żółtym znowu z domku Hostinec. Velestúr to piąty co do wysokości szczyt Wzgórz Kremnickich. Najciekawsze są napisy starosłowiańskie. Do dziś nie wiadomo dokładnie, gdzie i kiedy pojawiły się tam napisy. Poglądy historyków są różne. Ale jeśli którakolwiek z ich teorii byłaby prawdziwa, oznaczałoby to, że Słowianie mieli scenariusz na długo przed tym, jak Cyryl i Metody przynieśli im go.

Sitno (Banska Stiavnica)

Samochód można zaparkować pod drogowskazem Počúvadlianske jazero. Podążaj za zielonym, aby dotrzeć do Tartar Meadow. Trochę się wspinam, ale nic strasznego. Stąd polecamy udanie się po zielonym - szlaku edukacyjnym Sitno. Trasa jest krótsza, mniej wymagająca i można dostać się do zamku Sitniansky z drogowskazem. Zamek jest bardzo ładny. Koniecznie spaceruj. Tutaj dołączysz do niebieskich na szczyt Sitno. Powyżej znajduje się drewniana wieża widokowa, która przypomina kościół. Wewnątrz znajduje się sklep z pamiątkami i drobne przekąski. W okolicznych górach są eksponaty zwierząt. Jeśli wybierasz się na wycieczkę latem, nie zapomnij o kostiumie kąpielowym. Po wędrówce po jeziorze Počúvadlianský można zasłużenie się odświeżyć.

Starhrad (Żylina)

Wycieczka do ruin zamku Starhrad jest prosta i niewymagająca. To przyjemny spacer po lesie z minimalną wspinaczką. Trasę rozpoczniesz w miejscowości Nezbudská Lúčka, zaraz za Żyliną. Jedź czerwoną drogą do lasu. Po około pół godzinie przed tobą pojawi się turystyczny drogowskaz i ostry zakręt w prawo pod górę. Będziesz jej dokładnie śledził. Po kilku krokach natrafisz na kolejny drogowskaz. Czerwony skręca w lewo, ale znak ruiny jest już dobrze widoczny bezpośrednio przed tobą. Starhrad to mniej znane ruiny znajdujące się w pobliżu zamku Strečno. Pojawia się w wzmiankach pisemnych już w 1267 roku, a następnie pod nazwą Varín.

Opuszczony Zamek (Zvolen)

Stosunkowo łatwo dostępna ruina. Na zamku możesz też być powolny. Trasa zaczyna się w pobliżu zamku Zvolen. Przekroczysz rzekę Slatina i podążysz dalej główną drogą. Przewodnik turystyczny zaczyna się na mniejszym tymczasowym parkingu. Możesz wybrać niebieski lub zielony znak turystyczny. Obie idą w tym samym kierunku. Pusty zamek nie jest zwykłą ruiną. Jest to zespół zamkowy, na który składają się Zamki Dolny i Górny - dzięki temu jest jednym z największych zespołów zamkowych w Europie eksponowanych na wzgórzach. Powierzchnia Opuszczonego Zamku to prawie 8 hektarów.

Ruiny zamku Šášov (Šašovské podhradie)

Każdy poradzi sobie z wydrukiem i bez żadnych problemów. Wstajesz za około pół godziny. Przy wjeździe do wioski kieruj się prosto do drogowskazu turystycznego, który zaprowadzi Cię zielenią do zamku. Pierwsze wzmianki o zamku można znaleźć już w 1253 roku. Chronił on drogę górniczą i przejście do Bańskiej Szczawnicy. Ruiny zamku znajdują się w pobliżu miasta Žiar nad Hronom.

Wschodnia Słowacja

Widok Tomasowa (Słowacki Raj)

Najpiękniejszy widok w Słowackim Raju. Ta formacja skalna wznosi się nad rzeką Hornad i wejście na nią nie jest trudne. Możesz to zrobić w około godzinę. Trasa ma trzy i pół kilometra, a na górze czeka na Was naprawdę piękna sceneria. Trasa rozpoczyna się na parkingu Čingov (płatnym), stamtąd jedzie się dalej żółtą. Po drodze przyciągają Cię dwa widoki, do których prowadzą małe zakręty. Można przy nich zrobić sobie krótką przerwę, ale na pewno nie będą pasować do ostatecznego widoku. Miejsce to jest jednym z najczęściej odwiedzanych, przygotowanych dla turystów. Mimo to może się zdarzyć, że uda Ci się uchwycić moment, w którym panuje cisza i spokój. I wtedy jest tam najpiękniej.

Wąwóz Zejmar (Słowacki Raj)

Należy do najmniejszych wąwozów Słowackiego Raju. Zawiera wszystko, co powinien mieć - drabiny, wodospady, kładki, a przede wszystkim piękne zakątki. Jest to jedna z krótszych i mniej uciążliwych tras, jej długość to około 800 metrów. Z łatwością możesz to zrobić w dwie i pół godziny. Trasa rozpoczyna się w miejscowości Dedinky nad zalewem Palcmanská Maša. Znajdziesz tu duży parking, skąd możesz skręcić w czerwoną drogę. Mijając chaty asfaltową drogą dojdziesz do drogowskazu, który zaprowadzi cię do niebieskiego znaku, po którym wejdziesz do wąwozu. Tutaj możesz przygotować się na wodospady i drabiny. Najwyższym wodospadem (który spotkasz w wąwozie) jest wodospad Nálepkov o niesamowitej wysokości 22,5 metra.

Przełęcz Lupkov i Laborecký (Medzilaborce)

Jest częścią słowacko-polskiej granicy państwowej. Na Przełęczy Łupkowskiej znajduje się tunel kolejowy Lupkovský, którym można dojść pieszo do Polski. Asfaltowa droga ze wsi Palota do polskiej wsi Komańcza prowadzi przez przełęcz Laborecký. Cała trasa ma około 15 km, można ją pokonać w 4-5 godzin. Trasa rozpoczyna się w miejscowości Palota, przy drogowskazie jedziemy dalej zielonym. Nie można pominąć cmentarza wojennego z I wojny światowej i czołgu z II wojny światowej w samym środku wsi. Największą atrakcją jest tunel, który mierzy 416 metrów.

Suchá Belá (Słowacki Raj)

Najczęściej odwiedzany wąwóz turystyczny i jednocześnie jedna z najłatwiejszych tras w okolicy. Nie zawiera wysokich drabin, nie ma ich tak dużo, jak w innych wąwozach. Trasa liczy około 10 kilometrów. Rozpoczyna się w Podlesku na płatnym parkingu. Droga na górę jest oznaczona zielonym znakiem turystycznym. Z drogowskazu Suchá Belá jedź dalej żółtą drogą w kierunku Pod Vtáčím hrbom. Stamtąd udajemy się drogą czerwoną - do Podleska. Na trasie dostępnych jest kilka wodospadów. Najciekawszy jest Wodospad Okna.

Sokolia dolina (Słowacki Raj)

Najdzikszy wąwóz w okolicy. Zemsta drabin i drugi najwyższy wodospad na Słowacji czekają na Ciebie. Jednak ta trasa zdecydowanie nie jest przeznaczona dla mniejszych dzieci. Dla większych będzie to wspaniała przygoda. Trasa liczy około 20 kilometrów, nie ma drabinek, przeskakiwania przez potok ani tras pokrytych mniejszymi skałami. Wycieczka rozpoczyna się we wsi Píla. Tutaj możesz zaparkować i kupić bilety do Paradise. Opuścisz wioskę po żółtej i po kilku minutach czekają na Ciebie pierwsze drabiny. Jedną z atrakcji jest Veiled Waterfall. Ma przyzwoitą wysokość 75 metrów i dlatego jest drugim co do wielkości wodospadem na Słowacji. Zdecydowanie nie ma konkurenta w Słowackim Raju.

Korzystają z tego artykułu? Możesz podzielić się ze swoimi przyjaciółmi.

Inne blogi w kategorii Wysokie Tatry

Leto na Slovensku

Leto na Slovensku

Margaréta Koklesová 01. 05. 2024 Wysokie Tatry Dlhé slnečné dni priam lákajú, aby ste leto na Slovensku strávili vonku. Na záhradách, pri jazerách, v horách aj v mestách. Pestrosť a možnosti našej krajiny najlepšie objavíte práve v tomto ročnom období. Čo všetko...
Kam na výlet s deťmi

Kam na výlet s deťmi

Margaréta Koklesová 14. 06. 2022 Wysokie Tatry, Niskie Tatry Cestovanie s deťmi má svoje čaro a trošku iné pravidlá. Nevyberáte si dlhé turistické trasy alebo večerné akcie, no o to intenzívnejšie si výlet, či dovolenku užijete. S deťmi je každé objavovanie...