Region turystyczny
Západné Slovensko, Záhorie, Bratislava a okolie, Malé Karpaty, Bratislavský kraj, Záhorská nížina
Znalazłeś błąd lub chcesz polecić nam nową atrakcję

Dwór Stupava

Lokalizacja
Západné Slovensko, Bratislavský kraj, Malacky, Stupava
Ulubiony

Barokowa rezydencja na skraju parku w historycznym centrum Stupavy. Pierwotnie zamek wodny, w 1280 r. Był centrum majątku Pajštún, należał do zamków królewskich i często zmieniał właścicieli. Od 1592 roku właścicielami zamku na wodzie była rodzina Pálffy, którzy w XVII wieku przebudowany na ufortyfikowany dwór wczesnobarokowy. Kolejną modyfikację przeszedł w latach 1867 - 1945, kiedy był własnością rodziny Károlyi. Do dworu należał także rozległy angielski park zamkowy, w którym mieścił się młyn, powiatowy browar i kilka stawów. W czasie II wojny światowej dwór został opuszczony i zniszczony, aw 1947 roku pożar zniszczył całe jego skrzydło południowe. Uszkodzona została również kaplica w prawym bocznym skrzydle dworu, jej wnętrze zostało znacznie zdewastowane i skradzione.

W drugiej połowie lat pięćdziesiątych dwór został zrekonstruowany i obecnie mieści się w nim zaplecze socjalne. Wyremontowano również kaplicę, która dziś jest odpowiednim miejscem nie tylko do nabożeństw, ale także do organizowania koncertów kameralnych, wieczorów literackich i wystaw.

Park zamkowy przy dworku, w którym rośnie wiele rzadkich starych drzew, m.in. Różnorodność cisów Taxadium Ascendes,  nadaje się do przyjemnych spacerów, uprawiania sportów, a także jest punktem wyjścia dla szlaków turystycznych do Małych Karpat i Zamku Pajštún, a także wycieczek rowerowych. Po wschodniej stronie parku znajduje się staw, znajduje się również aleja kasztanowa, plac zabaw, tor lekkoatletyczny oraz tereny do gry w piłkę. W parku znajduje się kawiarnia i restauracja wegetariańska Makovice. Można zaparkować w parku zamkowym przy ulicy Slovenská.


Często zadawane pytania dotyczące atrakcji Dwór Stupava

Przedstawione odległości są mierzone w linii prostej, rzeczywista długość podróży może być inna.