Region turystyczny
Západné Slovensko, Bratislava a okolie, Južné Slovensko, Malé Karpaty, Bratislavský kraj
Znalazłeś błąd lub chcesz polecić nam nową atrakcję

Słowacki Teatr Narodowy

Lokalizacja
Západné Slovensko, Bratislavský kraj, Bratislava I, Bratislava - Staré Mesto
Ulubiony

Jedna z najważniejszych instytucji kulturalnych na Słowacji ma swoją siedzibę w stolicy, Bratysławie. Teatr powstał w 1920 roku, wkrótce po powstaniu pierwszej Republiki Czesko-Słowackiej, i rozpoczął działalność wszystkich trzech zespołów (dramat, opera, balet) w budynku dawnego Teatru Miejskiego. Pierwsze przedstawienie w języku słowackim odbyło się w maju 1920 r. W ramach jednoaktowych sztuk Jozefa Gregora Tajovskiego - Sin and In Service. Większość repertuaru była grana w języku czeskim, gdyż brakowało słowackich sztuk teatralnych, tłumaczeń, aktorów i śpiewaków. 

Zespoły SND pierwotnie występowały w trzech budynkach teatralnych - w zestawie dramatów w budynku Teatru im. Pavla Országha Hviezdoslava i na Małej Scenie. Opera i balet odbyły się w zabytkowym budynku przy placu Hviezdoslava. W 2007 roku SND przeniosła się do nowego budynku przy ulicy Pribinova, gdzie wszystkie trzy zespoły grają w trzech salach teatralnych - operowej i baletowej, teatralnej i eksperymentalnej pracowni. Oprócz nowego budynku SND nadal korzysta również z zabytkowego budynku. 

Przedstawienia na wszystkich scenach SND odbywają się w sezonie teatralnym przeważnie codziennie (opera i balet) lub codziennie z wyjątkiem poniedziałków (teatr). Sezon teatralny trwa od początku września do końca czerwca. Często zadawane pytania dotyczące atrakcji Słowacki Teatr Narodowy

Przedstawione odległości są mierzone w linii prostej, rzeczywista długość podróży może być inna.