Námestie Majstra Pavla 53
054 01 Levoča
Region turystyczny
Východné Slovensko, Spiš, Prešovský kraj, Branisko, Levočské vrchy, Levočská dolina
Znalazłeś błąd lub chcesz polecić nam nową atrakcję

Bazylika św. Jakub Levoča - Ołtarz Mistrza Pawła z Lewoczy

Lokalizacja
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Levoča, Levoča
Ulubiony

Gotycka budowla sakralna z XIV wieku. znajduje się w mieście Lewocza i wraz z pobliskim renesansowym ratuszem z arkadami stanowi dominantę Lewoczy Mistrza Pawła. Jest to jeden z największych słowackich kościołów gotyckich. Jest to kościół parafialny parafii rzymskokatolickiej w Lewoczy, który od ponad 700 lat codziennie służy wiernym. Jest dedykowany apostołowi św. Jakubowi Starszemu, obrońcy wojowników, pielgrzymów i robotników, czczonego w całej średniowiecznej Europie. Jego święto obchodzone jest 25 lipca i tego dnia w Lewoczy odbywały się w przeszłości doroczne jarmarki.

Kościół św. Jakub jest jednym z najważniejszych zabytków na Słowacji i wraz z wyposażeniem wnętrza (ołtarz gotycki, dzieło monstancji Jána Szilassy'ego, kielichy i inne przedmioty sakralne zdobione emalią i kutą dekoracją, inkrustowane klejnotami i czeskimi granatami z drugiej połowy XVIII wieku uznawane są za kulturę narodową) pomnik. Główny późnogotycki drewniany ołtarz jest jednym z najwyższych na świecie, osiąga wysokość 18,62 m, wykonany w całości z drewna lipowego i został zbudowany w latach 1507-1517 w warsztacie rzeźbiarza mistrza Pawła z Lewoczy, który rzekomo umieścił własny portret jednego z dwunastu posągów apostołów na pięknym kompozycja Ostatniej Wieczerzy przy przegrodzie ołtarza.

Inne zabytki kościoła to ołtarz Matki Boskiej Śnieżnej, św. Piotra i Pawła, ołtarz Jana, Korwina, czyli Vir dolorum, św. Anny i św. Katarzyny, ołtarz Narodzenia Pańskiego, drewniane ławki senatorskie, metalowa chrzcielnica, dekoracje masowe, kielichy, monstance i malowidła gotyckie. Miasto Lewocza, którego centralny plac jest otoczony ponad 50 niezwykłymi domami mieszczańskimi i patrycjuszowskimi, od 2009 roku jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.Często zadawane pytania dotyczące atrakcji Bazylika św. Jakub Levoča - Ołtarz Mistrza Pawła z Lewoczy

Przedstawione odległości są mierzone w linii prostej, rzeczywista długość podróży może być inna.