Region turystyczny
Východné Slovensko, Šariš, Prešovský kraj, Čergov, Ondavská vrchovina
Znalazłeś błąd lub chcesz polecić nam nową atrakcję

Bazylika św. Idziego w Bardejowie

Lokalizacja
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Bardejov, Bardejov
Ulubiony

Gotycka budowla sakralna z XIII wieku. położony w historycznym centrum Bardejowa, w północnej części Placu Ratuszowego. Około 1206 r. Osiedlili się tu cystersi z Koprzywnic w Polsce i założyli klasztor pod wezwaniem św. Idziego, ale z powodu nagłych zmian cystersi w drugiej połowie XIII wieku. (około 1271) w lewo. W kolejnym okresie doszło do kilku przebudów i rozbudowy kościoła, ale także kilku katastrof - pożary w 1550, 1577, 1640, 1774 i 1878, trzęsienia ziemi w 1725 roku, zerwanie murów kościoła w 1836 i wreszcie bombardowanie w 1944 roku.

Kościół św. Egídia to trójnawowa budowla typu bazylikowego z nawami i głównym wejściem, prezbiterium, zakrystią i trzema kaplicami - Najświętszej Marii Panny, św. Elżbiety nad głównym wejściem i św. Ondrej. Prezbiterium oddzielone jest od nawy głównej oświetlonej oknami bazyliki łukiem triumfalnym, którego dopełnieniem jest rzeźba Kalwarii z końca XV wieku. A w południowo-zachodnim narożniku świątyni znajduje się wieża na planie kwadratu. Oprócz znaczących walorów architektonicznych kościół Bardejów wyróżnia się szczególnie wyposażeniem wnętrz. Znajduje się tu 11 późnogotyckich ołtarzy skrzydłowych, zbudowanych w XV i XVI wieku, które tworzą unikalną kolekcję ołtarzy zachowanych w jednym miejscu. Za najcenniejszy z nich uważa się ołtarz boczny Narodzenia Pańskiego, który jest jednym z najpiękniejszych, najcenniejszych i najcenniejszych artystycznie ołtarzy skrzydłowych. Rzeźba ciała Chrystusa z tzw Niewielka kalwaria z początku XVI wieku, przypisywana mistrzowi Pawłowi z Lewoczy, a także rzeźby obecnie umieszczone w ołtarzu św. Anny (Matka Boska z Dzieciątkiem na ręku, św. Małgorzata, św. Katarzyna i św. Dorota) oraz inne pomniki. Do rzadkich średniowiecznych dzieł rzeźbiarskich należy rzeźba Golgoty z końca XV wieku. i na belce poniżej Łuku Triumfalnego.

Kościół św. Egidia, ze swoimi bogatymi kształtami architektonicznymi i elementami artystycznymi, wielkością i poziomem artystycznym oraz rzadkimi meblami kościelnymi przywołującymi pierwotną średniowieczną przestrzeń sakralną, wraz z pobliskim zabytkowym ratuszem, dominuje na placu Bardejovskim i jest główną atrakcją turystyczną dla odwiedzających.Często zadawane pytania dotyczące atrakcji Bazylika św. Idziego w Bardejowie

Przedstawione odległości są mierzone w linii prostej, rzeczywista długość podróży może być inna.