Region turystyczny
Východné Slovensko, Spiš, Prešovský kraj, Branisko, Levočské vrchy, Levočská dolina
Znalazłeś błąd lub chcesz polecić nam nową atrakcję

Bazylika Marii Panny na Mariánskiej Górze

Lokalizacja
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Levoča, Levoča
Ulubiony

Najstarsze odwiedzane miejsce pielgrzymkowe we wschodniej Słowacji znajduje się w Lewoczy na Mariackiej Górze. W 2005 roku bazylika na Mariánskiej Górze została zaliczona do światowych miejsc pielgrzymkowych i znajduje się na liście Europejskiego Stowarzyszenia Mariańskich Miejsc Pielgrzymkowych. Pierwotnie w tym miejscu wybudowano kaplicę w 1247 r., Co było wyrazem wdzięczności Spiszakom za uratowanie ich podczas najazdu Tatarów w latach 1241-1242. Kaplica została przebudowana przez proboszcza Serváca w 1470 r. Na gotycki kościół, który później został rozebrany, a kamień węgielny pod nowy kościół położył 13 maja 1766 r. Proboszcz Martin Engelbert. Kościół został zbudowany w tym samym roku. Był sukcesywnie przebudowywany, rozbudowywany i kilkakrotnie przebudowywany do obecnego kształtu, który powstał w latach 1906 - 1922. 26 stycznia 1984 r. Ojciec Święty Jan Paweł II. awansował kościół do mniejszej bazyliki, co było jednym z celów jego wizyty na Słowacji w 1995 roku. Bazylika otrzymała także przywileje, czyli przywileje, a wierni odwiedzając bazylikę, w normalnych warunkach mogą otrzymać odpusty całkowite w określone dni w roku.

Co roku w pierwszą niedzielę lipca tysiące pielgrzymów odwiedza Mariánská hora w Lewoczy, aby nabrać duchowej siły. Największa pielgrzymka odbyła się w obecności Ojca Świętego Jana Pawła II. 3 lipca 1995 r., Kiedy ponad 650 000 pielgrzymów uczestniczyło z nim wokół Matki Bożej.

Do bazyliki można dotrzeć pieszo, samochodem lub autobusem. Z centrum Lewoczy jest około 6 km do Bazyliki na Górze Mariánskiej. Wstęp do bazyliki jest bezpłatny, a nabożeństwa nie odbywają się w miesiącach zimowych.Często zadawane pytania dotyczące atrakcji Bazylika Marii Panny na Mariánskiej Górze

Przedstawione odległości są mierzone w linii prostej, rzeczywista długość podróży może być inna.