Gdzie wybrać się na wycieczkę zimą

Gdzie wybrać się na wycieczkę zimą Margaréta Koklesová 14. 01. 2020
Treść artykułu:

Niektóre miejsca są o wiele piękniejsze, gdy są przykryte warstwą śniegu. Załóż ciepłą kurtkę, zapakuj herbatę lub kakao w termos i ruszaj w drogę. Możesz podziwiać widoki na śnieżny krajobraz, poczuć adrenalinę na Hrebienku lub zobaczyć piękno lodowych rzeźb. Nie musisz spędzać zimowych miesięcy tylko w cieple domu, wręcz przeciwnie. Chodź z nami, aby zobaczyć słowackie miejsca, w których zima będzie najwięcej.

Tatrzański Dom Lodowy

Coroczna klasyka i popularna atrakcja, którą odwiedzają także obcokrajowcy. Czekają na Ciebie niesamowite rzeźby wyrzeźbione z bloków lodu. Co roku temat jest inny, więc możesz tu przyjeżdżać każdej zimy. Tatra Ice House znajduje się na Hrebienku. Możesz się tu dostać kolejką linową lub pieszo, asfaltową drogą w niecałą godzinę. W sezonie zimowym regularnie organizowane są tu koncerty. Program, cennik i tegoroczny temat rzeźb lodowych znajdziecie na tej stronie.

Banská Štiavnica

Bańska Szczawnica to małe miasto, które oddycha romansem i historią. A śnieg jest trochę bardziej uroczy niż przez resztę roku. Region jest popularny nie tylko dla turystów ze Słowacji przez cały rok. Szczawnica wygląda, jakby wypadła z bajki. Po przejściu jego alejkami (których zresztą nie będziecie w stanie się nacieszyć) można zakotwiczyć w jednej z przyjemnych restauracji czy kawiarni. Można też skorzystać z uroku okolicy i udać się nad jeziora lub do Sitno. Nie zapomnij odwiedzić Bank of Love.

Dolina Hiszpanii

Špania Dolina znajduje się w pobliżu Bańskiej Bystrzycy. Pierwotnie jest to wioska górnicza, w której przy pensjonacie Klopačka znajduje się wodospad górniczy, zegar astronomiczny, można też spacerować po edukacyjnym szlaku górniczym. Najpiękniejsze są oczywiście wyjątkowe domy i widok, jaki można podziwiać spacerując po wiosce.

Do wodospadu skoku

Zimą w Tatrach nie można liczyć na turystykę wysokogórską, ale w niektóre miejsca można się dostać. A te zamarznięte krajobrazy naprawdę są tego warte. Jedną z nich jest droga do wodospadu Skok. Jest to stosunkowo krótka trasa, która zaczyna się na Szczyrbskim Plesie. Poradzisz sobie również z dziećmi, choć zimą może to potrwać trochę dłużej.

Wodospad Brankovský

Znajdziesz go około 7 kilometrów od Vlkolínec. Wodospad Brankovský jest najwyższym wodospadem w Tatrach Niskich, a także drugim co do wielkości wodospadem na Słowacji. Największe wrażenie robi wiosną, kiedy z roztopionego śniegu wypływa z niego woda. Ale ma też niepowtarzalny urok zimą, kiedy 55-metrowa kropla wody zamienia się w lodospad. Poczekaj, aż dobrze się dokręci. I nie martw się, możesz łatwo dotrzeć do niego przez śnieżny krajobraz.

Bachledova dolina - chodnik w koronach drzew

Chodnik z koronami drzew rozsławił ostatnio Bachledovą dolinę. Są wspaniałe widoki na otaczającą przyrodę , które są jeszcze piękniejsze, gdy wszystko przykryte jest świeżo opadłym śniegiem. Więcej informacji i cennik można znaleźć na tej stronie.

Chopok

Na Chopok można dotrzeć zimą i latem kolejką linową i pieszo. Jest to jedno z najbardziej wietrznych miejsc na Słowacji i jeden ze szczytów Tatr Niskich. Ale widok z niego jest tego wart. Przy dobrej pogodzie można cieszyć się nim na całym świecie.  Na Chopoku znajduje się również ośrodek narciarski Jasná, który należy do 20 najpiękniejszych ośrodków w Europie. Znajdziecie tu stację meteorologiczną i kamienną chatę Kamienka, która działa od 1996 roku.

Park ciemnego nieba

Możesz cieszyć się wyjątkowym i stosunkowo pełnym przygód doświadczeniem, odwiedzając Dark Sky Park. Zima jest najpiękniejsza i najlepiej oglądać gwiazdy. Park znajduje się w Parku Narodowym Połoniny i jest najciemniejszą częścią Słowacji. Stało się 20. parkiem ciemnego nieba na świecie. Ze względu na zanieczyszczenie światłem nie ma już naturalnego ciemności w nocy. Jednak wciąż jest kilka miejsc, które w minimalnym stopniu są dotknięte smogiem świetlnym. Czeka na Ciebie jeszcze piękniejsze i wyjątkowe doświadczenie . Zimą nie zapomnij o odpowiednim sprzęcie na biwak.

Tor saneczkowy z Hrebienoka do Smokovca

Nawet jeśli nie jeździsz na nartach, możesz przeżyć naprawdę wyjątkową przygodę w Tatrach. W Starym Smokowcu znajduje się otwarty tor saneczkowy, który zaczyna się na Hrebienku (można tu dojechać kolejką linową) i ma 2,5 km długości. Na trasie można podziwiać naprawdę wyjątkowe widoki. Specjalnością jest nocna jazda na sankach. Sprzedaż biletów i wypożyczalnia sanek znajdują się przy dolnej stacji kolejki linowej Stary Smokowiec, w sklepie Tatry Motion. Cennik i wszystkie niezbędne informacje znajdziesz na tej stronie.

Otwory Janosika

Jedna z najpiękniejszych tras turystycznych Parku Narodowego Mała Fatra i zdecydowanie jedna z najpiękniejszych wycieczek słowackich w historii. Jánošíkskie jamy to system wąwozów i kanionów z wieloma wodospadami i skalistą scenerią. Zimą, gdy woda zamarza, wodospady zamieniają się w cudowne lodowe królestwo.

Źródło termalne Kalamena

Źródłem termalnym była studnia z 2000 roku. Woda ma 33 stopnie Celsjusza, dzięki czemu można tu wygodnie pływać nawet zimą. Wstęp jest bezpłatny, a teren wokół jeziora bardzo ładny. Jezioro ma wymiary około 10 x 20 metrów, a  samo źródło tworzy fontannę, wokół której można usiąść i masować wodą. Zalecamy zabranie ze sobą specjalnych butów do wody, które nosisz na przykład na kamienistych plażach. Ze względu na swój skład woda tworzy na kamieniach lekko pomarańczowy kolor.

Korzystają z tego artykułu? Możesz podzielić się ze swoimi przyjaciółmi.

Ostatnio blogi

Spoznajte slovenské tekuté poklady

Spoznajte slovenské tekuté poklady

Margaréta Koklesová 09. 05. 2024 Slovensko je krajinou chutí. A to nielen v jedle. Svoje tradície, zvyky a jedinečnosti máme aj v nápojoch. Poďte s nami objaviť slovenské tekuté poklady. Nápoje našich predkov Základnou tekutinou...
Leto na Slovensku

Leto na Slovensku

Margaréta Koklesová 01. 05. 2024 Wysokie Tatry Dlhé slnečné dni priam lákajú, aby ste leto na Slovensku strávili vonku. Na záhradách, pri jazerách, v horách aj v mestách. Pestrosť a možnosti našej krajiny najlepšie objavíte práve v tomto ročnom období. Čo všetko...