Gdzie na wycieczkę w Trenczynie

Gdzie na wycieczkę w Trenczynie Margaréta Koklesová 13. 11. 2019
Treść artykułu:

Trenczyn to piękne słowackie miasto, które zdecydowanie warto odwiedzić. Oprócz pięknego zamku Trenčín i historycznego centrum oferuje również baseny, muzea, park linowy lub wiele ścieżek edukacyjnych i widoków. Na pewno wiesz, że na lokalnym lotnisku co roku organizowany jest popularny festiwal muzyczny Pohoda. Trenczyn ze względu na swoje piękno nazywany jest również Perłą Poważia. Więc przyjdź i zobacz piękno.

Historia i wiedza

Zamek Trencin

Stoi dumnie nad miastem i jest jedną z NAJLEPSZYCH atrakcji Trenczyna. Historia zamku sięga czasów Cesarstwa Rzymskiego, o czym do dnia dzisiejszego świadczy napis na klifie. Kompleks składa się z głównej wieży Matúša i pałaców zamkowych. Jest otwarty codziennie, możesz wybrać jedną z kilku wycieczek z przewodnikiem. Widać dziedziniec z sokolnikami, głód i więzienie. Zapewne przypomnisz sobie także legendę o Fatimie i Omarze. Wreszcie zamek jest miejscem wielu ciekawych wydarzeń. Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje .

City Tower

Zwana także Bramą Dolną, była częścią rozebranych już fortyfikacji miejskich. Znajduje się u podnóża Trenczyńskiego Zamku i od średniowiecza służy jako (zachodnie) wejście na rynek główny. Na wieży znajduje się zegar elektryczny z 1934 roku, który zastąpił oryginalny mechanizm zegarowy z XVI wieku. Wejście na punkt widokowy jest wygodne - zawiezie Cię tam winda. Jeśli chcesz dostać się do samej wieży i cieszyć się doskonałym widokiem na miasto, musisz jeszcze pokonać kilka stopni. Ale na pewno będzie warto! Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje .

Historyczne mury Trenczyna

Piękny sposób na połączenie zwiedzania miejsca z przyjemnym spacerem. Przygotowuje się do szeregu schodów. Ale w nagrodę możesz wejść do jednej z uroczych kawiarni i napić się aromatycznej kawy ze wspaniałym widokiem na zamek.

Dom Kat

Wizyta ucieszy każdego, kto kocha tajemnicze miejsca. Rezydencja mieszczańska była zamieszkana przez kata na przełomie XVI i XVII wieku. Dom połączony jest z więzieniem i salą tortur. Wystawa obejmuje instrumenty z epoki. Mówi się, że kat wycierpiał wielu niewinnych ludzi ze świata i ostatecznie sam uległ temu samemu losowi (za kradzież). Ale o wiele bardziej interesujące języki mówią, że w domu Kat czasami coś się porusza lub z budynku dochodzą tajemnicze dźwięki. Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje .

Muzeum Trenczyńskie

Znajdziesz go w Domu Okręgowym na Mierovo náměstí. Zadaniem tego miejsca jest przybliżenie historii Trenczyna. Eksponaty są zgrupowane w wystawie Z historii i kultury Wolnego Królewskiego Miasta Trenczyn. Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje .

Przyroda i turystyka

Wieża widokowa Trenčianske Závada

Około 18 kilometrów od Trenczyna znajduje się ładna wieża widokowa i jeszcze piękniejsze widoki. Całkowicie drewniana konstrukcja ma 25 metrów wysokości i można zobaczyć Białe Karpaty, Považský Inovec, Strážovské vrchy i, jeśli masz szczęście (dobra widoczność), także Martinské dziury. Wieża jest łatwo dostępna, można zaparkować na Gazdovske Uhliská, stamtąd około 20 minut spacerem.

Park leśny Brezina

Można tu dojechać bezpośrednio z centrum. Park leśny zajmuje powierzchnię 212,68 ha. Jest to idealne miejsce na spacery, bieganie czy jazdę na rowerze. Dzieciom spodoba się plac zabaw lub punkt widokowy Štefánik. Jest porośnięty różnymi gatunkami drzew. Można stąd łatwo dostać się do okolicznych wiosek (np. Soblahov czy Kubrica). Park leśny, znajdują się również ścieżki dydaktyczne: Pochodzenie i rozwój lasu oraz północ. Ciekawostką jest tor tlenowy z różnymi poligonami. Nie przegap pomnika poświęconego ofiarom faszyzmu w leśnym parku.

Ścieżka dydaktyczna i punkt widokowy Trenczyn

Znajduje się w odległości krótkiego spaceru od parku linowego. Z punktu widokowego możesz cieszyć się widokiem całego miasta - masz go w dłoni. Przejdziesz ścieżką dydaktyczną o długości około 1,5 km. Na chodniku znajduje się siedem przystanków z ciekawostkami dotyczącymi historii kraju i parku leśnego.

Skalka (najstarsze miejsce pielgrzymkowe na Słowacji)

Skalka znajduje się po drugiej stronie Trenczyna. Składa się z Małej i Wielkiej Skały. Z centrum można się tu dostać przez wieś Zamarovce, spacer trwa około 40 minut. Mała Skałka to zrekonstruowany dwuwieżowy kościół z 1208 roku, tu zaczyna się droga krzyżowa z 14 przystankami. Veľká Skalka jest ponownie zbudowana w stylu gotyckim. Można też podziwiać wspaniałe widoki na miasto.

Kubranská kyselka

Mniej znane miejsce turystyczne. Ale jest bardzo przyjemny i idealny na miły spacer i odpoczynek. Oprócz wiosny w okolicy znajdziecie również plac zabaw dla dzieci, ławeczki czy wiaty. Możesz tu dojechać z centrum kierując się czerwonym znakiem w kierunku Kubrica. Jeśli nie chcesz chodzić, możesz też dojechać autobusem nr 11.

Woda, pływanie, parki wodne

Letni basen na wyspie

Basen (odnowiony w 2017 roku) oferuje basen pływacki, relaksacyjny i dziecięcy. Istnieją cztery zjeżdżalnie wodne. Znajdziesz tu również plac zabaw dla dzieci, boisko do siatkówki plażowej, trampoliny i napoje. Miejsce do wypoczynku na lato. Cennik i godziny otwarcia można znaleźć na tej stronie.

Basen Zelená Žaba, Trenčianske Teplice

Budynek i cały kompleks powstały w latach trzydziestych XX wieku. Wśród architektów ten budynek był małą dziurą w świecie. Dopiero niedawno całe uzdrowisko przeszło gruntowną renowację i dziś możemy zasłużenie nazwać je nowoczesnym centrum relaksu nawet dla naprawdę wymagających. Przeprowadzi Cię przez piękne otoczenie na łonie natury. Jest tam 33-metrowy basen z dyszami. Dla dzieci przygotowano basen dla dzieci. Basen obejmuje również stylowe centrum odnowy biologicznej, które składa się z 7 rur skierowanych do centralnego jacuzzi. Każda tuba kryje w sobie coś innego - saunę fińską, saunę na podczerwień, saunę parową, saunę ziołową, pokój relaksu czy przebieralnie. Oczywiście w świecie saun jest basen chłodzący. Wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie www.zelenazaba.sk

Sport, adrenalina, przeżycia

Tarzania Trenčín

Znajdziesz go w parku leśnym Brezina przy drodze prowadzącej do Sadu Wiśniowego. Masz do wyboru dwie trasy. Ochronę zapewniają 22 platformy, które znajdują się na wysokości 5-10 metrów nad ziemią. Krótsza (łatwiejsza) trasa oznaczona jest kolorem niebieskim i mierzy około 230 metrów. Bardziej wymagająca (czerwona) ma prawie 300 metrów długości. Dla dzieci przygotowano specjalną trasę o długości około 70 metrów. Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje .

Ośrodek sportowo-rekreacyjny Ostrov

Idealne miejsce do aktywnego ruchu. Obok Wagu prowadzi do niego promenada, na której regularnie biegają, jeżdżą na rowerze lub spacerują. Maluchy wygrywają na placu zabaw. Kompleks sportowy oferuje różne zajęcia sportowe, takie jak unihokej, golf halowy, kręgle, tenus stołowy lub badminton. Znajdują się tu również korty tenisowe lub trasa rowerowa freestyle.

Muzeum Koła ETOP

W nowoczesnym budynku poniżej zamku Trenčín znajduje się unikalne muzeum, w którym można dowiedzieć się wszystkiego o wynalezieniu roweru. Odkryjesz także koła na sto sposobów - wykonane z gumy, drewna, plastiku czy kamienia. Zobaczysz koła używane w samochodach, rowerach, a nawet samochodach wyścigowych. W muzeum znajduje się warsztat interaktywny lub warsztat z epoki do produkcji kół. Wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie www.muzeumkolies.sk.

Hangar X - Interaktywne Muzeum Lotnictwa 

Znajdziesz teren lotniska Trenčín. Możesz zobaczyć prawie całą kolekcję lekkich czechosłowackich samolotów silnikowych. Mimo, że mają dziesiątki lat, po naprawach są w doskonałym stanie i latają. Jeśli jesteś zainteresowany, możesz spróbować lotu na symulatorze lotu 3-SIM. Wystawa jest interaktywna, nawet dzieci nie będą się nudzić. Wizytę można połączyć z obiadem w restauracji (znajdującej się na lotnisku). Podczas jedzenia można obserwować przyloty i odloty samolotów. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.hangarx.sk.

Pokój zagadek doktoranckich

Interaktywna gra dla grupy osób. Zadanie polega na rozwiązaniu kilku zagadek w ograniczonym czasie, połączeniu połączeń i znalezieniu drogi ucieczki. Pytanie brzmi - czy możesz wyjść z gabinetu lekarskiego? Ucieczka osadzona jest w historii, w której zespół śledczy przychodzi, aby wyjaśnić podejrzane zniknięcia pacjentów. Jednak zespół ma kłopoty - pozostaje uwięziony w karetce. Dostaje potrzebne materiały i na czas ucieka, albo członkowie zespołu zostają dawcami narządów. Mają tylko godzinę do zaoszczędzenia. Grę należy rezerwować z wyprzedzeniem, potrzebne informacje znajdziesz na stronie www.doktorskaescaperoom.sk.

Korzystają z tego artykułu? Możesz podzielić się ze swoimi przyjaciółmi.

Ostatnio blogi

Spoznajte slovenské tekuté poklady

Spoznajte slovenské tekuté poklady

Margaréta Koklesová 09. 05. 2024 Slovensko je krajinou chutí. A to nielen v jedle. Svoje tradície, zvyky a jedinečnosti máme aj v nápojoch. Poďte s nami objaviť slovenské tekuté poklady. Nápoje našich predkov Základnou tekutinou...
Leto na Slovensku

Leto na Slovensku

Margaréta Koklesová 01. 05. 2024 Wysokie Tatry Dlhé slnečné dni priam lákajú, aby ste leto na Slovensku strávili vonku. Na záhradách, pri jazerách, v horách aj v mestách. Pestrosť a možnosti našej krajiny najlepšie objavíte práve v tomto ročnom období. Čo všetko...