Gdzie wybrać się na wycieczkę w Terchovej

Gdzie wybrać się na wycieczkę w Terchovej Margaréta Koklesová 17. 09. 2019
Treść artykułu:

Kto by nie znał małej wioski na północy Słowacji, w której urodził się słowacki bandyta Juraj Janosik? Sielankowa wioska działa jak balsam dla duszy, a dzięki szerokiemu wachlarzowi działań przyciąga różne grupy klientów. Piękna przyroda, wodospady, ścieżki rowerowe i możliwości do adrenaliny łączą się z zabytkami i atrakcjami. Między innymi Terchová jest miejscem wydarzenia w dowolnym momencie. Na przykład odbywa się tu Międzynarodowe Spotkanie Bandytów czy Dzień Janosika . Przyjrzyjmy się więc, czego możesz tutaj doświadczyć.

Zabawa i adrenalina dla dzieciaków

Park linowy Terchová

Gaj sosnowy w pobliżu stadionu piłkarskiego i amfiteatru Terchov został przekształcony w Park Jurajski, w którym (nie tylko) dzieci będą się cieszyć niekończącą się porcją zabawy i adrenaliny. Największą atrakcją jest kolejka linowa z różnymi przeszkodami oraz kolejki linowe. 40 minut śmiechu czeka na Ciebie na wysokości 3-7 metrów. Doskonałą atmosferę dopełniają naturalnej wielkości dinozaury, które są stałą ekspozycją parku. Zobaczysz Tyrannosaurus, Bactrosaurus i Dinosaur Eggs. Park linowy jest otwarty od maja do października. Latem jest otwarty codziennie. Przed wejściem na pokład wszyscy klienci są szkoleni i ubezpieczeni przez cały okres przejściowy. Dozwolone są osoby powyżej 150 centymetrów. Cennik i wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie www.dinoadventure.sk

Park w dżungli

Nowy park dla dzieci w Żylinie - w Mojš. Na powierzchni ponad 1500 m2 znajduje się wiele atrakcji - trampoliny, tor wspinaczkowy czy zjeżdżalnie. Regularnie organizowane są tu różne programy i wydarzenia towarzyszące. To zadaszona sala, więc zaplanuj wizytę na deszczowy dzień. Zamiast siedzieć w pokoju, dzieci mogą wspiąć się na papułkę krokodyla, jeździć w wózkach, bawić się X-boxem i szaleć i skakać. Dla najmłodszych przygotowano Baby Arena z basenem z piłeczkami, zabawą Saft i innymi atrakcjami w tym Soft - maxi lega. Cennik i wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie www.junglepark.sk

Scuderiakart

W Żylinie powstała nowa hala gokartowa - w miejscowości Horní Hričov. Tor ma 425 metrów długości. Jeżdżą na nowych gokartach SODIKART, które korzystają z profesjonalnych hal gokartowych w całej Europie. Oczywiście można wypożyczyć kask ochronny, kołnierz mocujący, rękawiczki jeździeckie oraz kamizelkę ochronną na żebra. W okolicy można napić się drinka, obejrzeć tor i miło spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi. Cennik i dane kontaktowe można znaleźć na tej stronie .

Mini ZOO i rezerwat dzikich zwierząt

W Starý Majeri znajduje się Mini ZOO, w którym dzieci mogą oglądać (i głaskać) różne zwierzęta. Ciekawa jest również zwierzyna łowna. Znajduje się za hotelem Bobota (przed osadą Štefanová). Z hotelu jest tylko krótki spacer ścieżką. Można tu zobaczyć dziki naprawdę blisko.

Pociąg Terchov

Pociąg jeździ po Terchovej, Vrátnej i jej okolicach. Podczas jazdy w naprawdę nietradycyjny sposób poznasz okolice Małej Fatry. Z okna pociągu widać dominanty Małej Fatry - Veľký Kriváň, Chleb, Veľký Rozsutec i inne. Wycieczki krajoznawcze z przewodnikiem i profesjonalną interpretacją. Pociąg ma 2 wagony, każdy dla 28 osób. Jeśli wybieracie się do Terchovej większą grupą (minimum 20 osób), możecie umówić się na indywidualny przejazd pociągiem na wybranej trasie. Pociąg odjeżdża przed hotelem Gold *** - chyba że uzgodniono inaczej. Cennik i wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie internetowej www.terchovskyvlacik.sk .

Turystyka, perspektywy i sport

Vrátna dolina

Tylko jedna droga dojazdowa z Terchovej prowadzi do najbardziej atrakcyjnej części Małej Fatry (Vrátnej doliny). Przy wejściu zobaczysz wyjątkowy kanion Tiesňava (imponujące formacje skalne i kilka wodospadów), który jest podzielony na Dolinę Starą i Nową. Dolinę Vrátna otaczają szczyty - Boboty, Veľký Rozsutec, Poludňový grúň, Chleb, Veľký Kriváň, Sokolie i inne. Dolina Vrátna jest naprawdę piękna, a jej przekroczenie jest przeżyciem, któremu zdecydowanie warto się poddać.

Wieża widokowa w Terchovej

Wieża widokowa Terchovské srdce (30 m wysokości) została zbudowana na wzgórzu Oblaz. Znajduje się na końcu ścieżki edukacyjnej poświęconej faunie i florze Parku Narodowego Mała Fatra. Na wieży widokowej znajdują się 3 tarasy, z których można podziwiać widoki na Terchovą i okoliczne wzgórza Małej Fatry. Jest to łatwy spacer , ścieżka dojazdowa nadaje się również dla matek z dziećmi lub dla nieruchomych turystów.

Pod pomnikiem Janosika

Naprawdę nie można przegapić przepięknego pomnika Juraja Janosika, legendy, która strzeże miejscowości Terchová. Znajduje się w miejscowości Vřšky przy drodze w kierunku Vrátna. Statua ma 7,5 metra wysokości i jest wykonana z blachy stalowej. Podejście do posągu zajmuje około 5 minut. Prowadzą do niego chodniki ze wsi. Najpiękniejszy widok będziesz cieszyć się, jeśli pójdziesz do posągu o zachodzie słońca.

Wodospad Sutov

Czwarty co do wielkości wodospad na Słowacji i najwyższy wodospad w Małej Fatrze. Znajduje się około 4 km od wsi Šutovo. (´40 km od Terchová). Wycieczka rozpoczyna się w miejscowości Rieka, która należy do Kraľovany. Ścieżka dydaktyczna prowadzi do wodospadu przez dolinę Šutovská o długości 3,7 km. Trasa jest wymagająca, poradzą sobie z nią nawet dzieci. Trasę można urozmaicić odwiedzając Jezioro Królewskie. Zalewany kamieniołomem, jest popularny głównie ze względu na turkusową wodę i piękne widoki na górskie zbocza.

Otwory Janosika

Najpiękniejsza i najpopularniejsza część Małej Fatry. Otwory Janosika tworzą systemy wąwozów, kanionów i ciekawych formacji skalnych. Składają się z trzech części - Dolnego, Górnego i Nowego Otworu. Czeka tu na Ciebie ponad 20 wodospadów, a otoczenie jest naprawdę urokliwe. Trasa przez Nowy i Dolny Otwór nadaje się również dla rodzin z dziećmi. Górne otwory są już bardziej wymagające, ale oferują największą liczbę wodospadów i piękne formacje skalne. Ale znowu jest to stan konkretnego dziecka. W Górnych Dołach spotkaliśmy też naprawdę małe dzieci (4-5 lat), które bez problemu pokonały trasę. Zimą lub podczas ulewnego deszczu ta część otworów jest nieprzejezdna, ponieważ można nimi zarządzać tylko za pomocą drabin, kładek i łańcuchów.

Płyń na wadze

Pierwsza firma raftingowo-raftingowa w tym rejonie działa od 1999 roku. Podczas rejsu poznasz różne atrakcje kulturalne, historyczne, przyrodnicze i techniczne dzięki fachowej interpretacji. Towarzyszy Ci flisak w tradycyjnym stroju. Sezon trwa od 1 kwietnia do 31 października, 1 tratwa może pomieścić 12 osób. Rejs trwa około godziny. Więcej informacji, cennik i dane kontaktowe można znaleźć na tej stronie .

Bezpłatna strefa czasowa Concierge

Jeden z najlepszych ośrodków narciarskich. Składa się z 4 głównych części, które oferują 15 tras zjazdowych o łącznej długości 12 kilometrów. Istnieją 2 kolejki linowe i 12 wyciągów narciarskich. Dzięki 19 km przygotowanych tras z pewnością ucieszą się również narciarze. Na narciarzy biegowych czekają 22 km odrębnych tras. Istnieje również możliwość nocnej jazdy na nartach, jest tu Kids Zone dla dzieci, a także szkółka narciarska i wypożyczalnia sprzętu. Pełne informacje można znaleźć na stronie www.zima.vratna.sk

Historia i wiedza

Muzeum J. Janosika - po prostu musi być w Terchovej. Stała ekspozycja jest otwarta od 2008 roku. Podzielona jest na kilka działów: historia wsi, Janosik jako bohater ludowy, rękodzieło, hodowla, folklor i zwyczaje w Terchovej oraz tradycyjne mieszkanie Terchová. Istnieją kserokopie dokumentów z epoki, zdjęcia i fakty historyczne z życia i śmierci Juraja Janosika. Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje .

Szopka drewniana - w holu kościoła św. Cyryla i Metodego , w samym centrum Terchowej. Składa się z trzech części. Pierwsza przedstawia tradycyjną historyczną Terchovą z typowymi rzemiosłami. Drugi przedstawia pokorne szopki, miejsce narodzin Jezusa. Trzecia część przedstawia Jerozolimę. Każdego roku szopka poszerza się o nowe rzemiosła ludowe, warsztaty czy sceny religijne. Na tej stronie znajdziesz godziny otwarcia i inne ważne informacje .

Zrelaksuj się i odpocznij

Centrum Relaksu Terchovec - w pobliżu pomnika Janosika znajduje się centrum rekreacyjno-informacyjne Terchovec, z którego przez cały rok można korzystać do pływania i uprawiania różnych sportów. Świat wodny oferuje basen, masaże i basen dla dzieci. Do dyspozycji Gości jest wanna z hydromasażem, sauna i szeroka gama masaży. Na terenie sportowym znajduje się siłownia, sala do tenisa, squasha i badmintona. A jeśli szukasz sportu, w którym nie będziesz się spocić, możesz zagrać w kręgle, bilard, piłkarzyki lub rzutki. Cennik, opcje rozrywki i wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie www.terchovec.eu

Korzystają z tego artykułu? Możesz podzielić się ze swoimi przyjaciółmi.

Ostatnio blogi

Spoznajte slovenské tekuté poklady

Spoznajte slovenské tekuté poklady

Margaréta Koklesová 09. 05. 2024 Slovensko je krajinou chutí. A to nielen v jedle. Svoje tradície, zvyky a jedinečnosti máme aj v nápojoch. Poďte s nami objaviť slovenské tekuté poklady. Nápoje našich predkov Základnou tekutinou...
Leto na Slovensku

Leto na Slovensku

Margaréta Koklesová 01. 05. 2024 Wysokie Tatry Dlhé slnečné dni priam lákajú, aby ste leto na Slovensku strávili vonku. Na záhradách, pri jazerách, v horách aj v mestách. Pestrosť a možnosti našej krajiny najlepšie objavíte práve v tomto ročnom období. Čo všetko...