Gdzie się wybrać na wycieczkę w Rużomberku

Gdzie się wybrać na wycieczkę w Rużomberku Margaréta Koklesová 27. 02. 2020 Gorset
Treść artykułu:

Ružomberok na Liptowie jest siedzibą ważnych zabytków i ośrodków sportowych. Znajduje się tu słynne Muzeum Vlkolínec i Liptov. W alejkach można znaleźć elementy historii, ale wystarczy założyć trampki i można spacerować po pięknych szlakach turystycznych dookoła. Dzieci w MINI ZOO i dorośli w świecie saun będą się dobrze bawić. Ružomberok to miasto, którego nie można przegapić podczas podróży i zwiedzania Słowacji.

Historia i wiedza

Muzeum Liptowskie

Muzeum Liptowskie jest jednym z największych muzeów regionalnych na Słowacji. W szczególności skupia się na historii produkcji papieru na Słowacji i osobowości Andreja Hlinki. Zwiedzający mogą jednak dowiedzieć się ciekawych faktów o żywej, nieożywionej przyrodzie i ważnych znaleziskach archeologicznych. Muzeum mieści się w reprezentacyjnym budynku, kolekcja liczy 180 000 eksponatów. W ramach stałych ekspozycji znajdują się m.in. ekspozycje z zakresu geologii, paleontologii, botaniki, zoologii oraz ekspozycja dotycząca życia i twórczości Andreja Hlinki, czy też ekspozycja dotycząca historii produkcji papieru. Oprócz wystaw stałych muzeum organizuje również wystawy krótkoterminowe czy różnego rodzaju imprezy edukacyjne nie tylko dla studentów. Na tej stronie znajdziesz godziny otwarcia i wszystkie niezbędne informacje .

Kościół rzymskokatolicki św. Ondrej

Najstarsza budowla sakralna w Rużomberku. Jest to pierwotnie wczesnogotycka budowla z przełomu XIII i XIV wieku z renesansową przebudową w XVI wieku i późniejszymi barokowymi przebudowami. W przeszłości kościół był centrum ufortyfikowanego obszaru sakralnego. Dziś znajduje się tu oryginalna gotycka baptysterium z XVI wieku, dzieło A. Belopotockého lub J. Hanula. Niektóre witraże okienne są dziełem Ľ. Pełny. W wieży znajduje się najstarszy dzwon na Liptowie - z 1506 roku.

Mauzoleum Andreja Hlinki

Znajdziesz go bezpośrednio pod kościołem św. Ondrej. Nazywa się go również Pomnikiem Andreja Hlinki. Dzieli się na dwie części: kaplicę z centralnym wejściem i grobowiec. W 1944 roku mauzoleum zostało zbombardowane, a rok później szczątki Hlinki przeniesiono w nieznane jeszcze miejsce. Od 2007 roku mauzoleum uchodzi za miejsce kultu. Muzeum jest domyślnie otwarte dla zwiedzających w okresie wakacji letnich. O jego otwarcie można poprosić w ratuszu - budynku obok. Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje .

Pełna galeria Ľudovít

Galeria jest częścią Słowackiej Galerii Narodowej, znajdziesz dzieła sztuki przekazane przez SNG Ľudovít Fulla. Zawiera 548 prac - obrazów, rysunków i grafik. Wystawa stała składa się z kluczowych prac autora, wzbogacona jest o prace wcześniej niewystawione lub prace mniej znane. Ciekawostką jest to, że znajdziesz również teksty Ľ. Pełna, z którą komentował swoją pracę. Możesz zobaczyć pracownię i gabinet mistrza. Galeria była domem Fulli do momentu jej otwarcia. Jego część jest częścią ekspozycji, sypialnia, kuchnia i korytarz służą jako sala wystawowa. Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje .

Muzeum Harcerskie

W Muzeum Harcerskim można zobaczyć rzadką kolekcję międzynarodowych dokumentów harcerskich, odznak, kostiumów, kronik, fotografii, pocztówek i wielu innych. Wprowadzi Cię w historię ruchu harcerskiego w kraju i za granicą. Można go znaleźć na Placu Wolności, jest też biblioteka z materiałami audiowizualnymi. Muzeum jest otwarte dla zwiedzających na podstawie umowy telefonicznej. Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje .

Rozrywka, sport i adrenalina

SKI PARK Malinô Brdo

Znany ośrodek narciarski jest skoncentrowany w dwóch lokalizacjach - Hrabovo i Malinô Brdo. Bramą wejściową jest miasto Hrabowo. W ośrodku jest 12 km tras, najdłuższa ma prawie 4 km i jest najdłuższym sztucznie naśnieżanym stokiem narciarskim na Słowacji. Zwolennicy sportów zimowych mogą również uprawiać narciarstwo biegowe, są do tego idealne warunki. Oczywiście jest też wypożyczalnia nart, szkółka narciarska i poczęstunek. Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje .

Bike Park Malinô Brdo

W Malinô Brdo czeka na Ciebie park rowerowy z adrenaliną. Łączna długość tras to około 10 km, jest 8 tras o różnym stopniu trudności. Najtrudniejszy - zjazdowy - spełnia również międzynarodowe kryteria o długości 2200 metrów. Oprócz tras zjazdowych na rowerach biegowych są też trasy dla górskich hulajnóg terenowych. Można również wypożyczyć rower lub skuter. Możesz wygodnie wjechać kolejką linową na początek. Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje .

Mini ZOO Sidorowo

Urocze Mini ZOO zachwyci w szczególności dzieci. Możesz go znaleźć pod wzgórzem Sidorowo. Możesz spodziewać się małych kóz, owiec, chińskich świń i innych zwierząt. A jeśli pogoda dopisze, można też coś ugotować lub upiec - jest altana i kominek.

Basen i park wodny

Zbiornik Hrabowo

Położony w odległości krótkiego spaceru od centrum Rużomberka, został odnowiony w naturalny basen z zadbanymi plażami i wieloma atrakcjami wodnymi. Kiedyś służył jako zbiornik wodny dla fabryk bawełny w mieście. Dziś można się tu dobrze bawić i odpoczywać. Możesz pływać łódką, pływać lub łowić ryby. Możesz także cieszyć się spacerowaniem w aquazorbing ball. A jeśli znudzi Ci się pływanie, możesz wybrać się na spacer po tutejszym szlaku przyrodniczym.

Uzdrowisko Lucky & Aqua Vital Park

Uzdrowisko Lúčky znajduje się około 13 kilometrów od Rużomberka. Jest wśród nich również basen Aqua Vital Park ze światem saun. Popularne uzdrowiska leczą choroby układu pokarmowego, choroby onkologiczne, choroby układu oddechowego i wiele innych. Woda lecznicza pochodzi z dwóch studni. Wielu odwiedzających cieszy się z ich dobroczynnych efektów. Równie interesujący jest Aqua Vital Park. Posiada dwa baseny zewnętrzne, jeden kryty i świat saun (sauna fińska, kąpiel Kneippa, łaźnia rzymska, jacuzzi na świeżym powietrzu i inne). Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje .

Gino Paradise Besenova

Znany aquapark otwarty przez cały rok. Jest 9 basenów (np. Również z falami) z wodą termalną lub czystą, o temperaturze dochodzącej do 40 stopni Celsjusza. Jest wiele atrakcji wodnych , które zachwycą każde dziecko. Woda termalna ma brązowo-czerwony kolor, zawiera dużą ilość minerałów, które mają korzystny wpływ na skórę, układ mięśniowo-szkieletowy i oddechowy . Znajdziesz tu wszystkie niezbędne informacje na tej stronie .

Wycieczki, spacery, piesze wycieczki

Dolina Czutkowska

Piękne położenie w samym sercu Parku Narodowego Wielka Fatra. Ze względu na swoje piękno jest jednym z ulubionych miejsc turystycznych. Strumień Čutkovo przepływa przez całą dolinę, otoczony piękną przyrodą. Jeśli szukasz tylko krótkiego spaceru, możesz pospacerować po Kolibie w towarzystwie dobrego pasterza, dobrze się wypasać, spacerować wzdłuż zagród owiec, stawu lub tamy Čutkov. Jeśli szukasz więcej szlaków turystycznych, możesz wybrać się na szlak turystyczny, który zaprowadzi Cię do ryczącego wodospadu lub wąwozu. Chodnik ma ponad 6 km.

Wodospad Brankovský

Przyjemna wycieczka odpowiednia również dla dzieci. Wodospad znajduje się we wsi Podsuchá (ok. 7 km od Rużomberka). Dzięki wysokości 55 metrów jest to najwyższy wodospad w Tatrach Niskich. Do wyboru latem, ale zimą może mieć trochę więcej uroku. Potem zamienia się w piękny zamarznięty lodospad, który wydaje się wypadać z bajki. Trasa tutaj zaczyna się w Podlesku, trwa około 30 minut.

Zamek Likava

Znajdziesz go nad miejscowością Likavka na wzgórzu zamkowym. Został zbudowany w XIV wieku i przez pewien czas służył jako więzienie i schronisko wojskowe. Jest to jeden z najwyższych tego typu budynków na Słowacji. Jego architektura jest naprawdę imponująca. Wejście do zamku jest symbolicznie naładowane, w sezonie letnim jest otwarte dla zwiedzających. Można tu dojechać z przystanku Likavka hrad. Trasa jest łatwa, poradzisz sobie z dziećmi. Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje .

Wilkołak

Perła słowackiej architektury ludowej, której początki sięgają XIV wieku. Vlkolínec to malownicza górska osada otoczona lasami i pastwiskami. Architektura drewniana nadal przedstawia klasyczny rozwój domów z bali. Możesz zobaczyć dom wiejski, remizę i park dla dzieci. Vlkolínec znajduje się na liście UNESCO od 1993 roku. Niestety liczba stałych mieszkańców jest obecnie bardzo mała. Z Rużomberka można się tu dostać pieszo lub rowerem po wyznaczonej trasie. Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje .

Korzystają z tego artykułu? Możesz podzielić się ze swoimi przyjaciółmi.

Inne blogi w kategorii Gorset

15 najlepších miest na Slovensku, kam na dovolenku

15 najlepších miest na Slovensku, kam na dovolenku

Margaréta Koklesová 23. 06. 2023 Gorset Dovolenka na Slovensku môže mať kopec podôb. Objavovanie histórie, prekonávanie hôr, návštevy mesta alebo kúpeľov, či zbieranie zážitkov so zvieratkami. Malebná krajina, ktorá je na každom kroku iná, vám dokáže ponúknuť...
Kam na dovolenku s bábätkom

Kam na dovolenku s bábätkom

Margaréta Koklesová 11. 03. 2022 Gorset, Wysokie Tatry, Niskie Tatry Dovolenka s deťmi je nevyčerpateľná téma, v ktorej sa veľmi jasne tvoria dva tábory – rodiny, ktoré s deťmi v pohode cestujú po celom svete a rodiny, ktoré sa rozhodnú počkať a prvé roky...