Gdzie wybrać się na wycieczkę do Preszowa

Gdzie wybrać się na wycieczkę do Preszowa Margaréta Koklesová 23. 11. 2019
Treść artykułu:

Preszów to metropolia Szarysza, którą dziś prawie wszyscy kojarzą z wieloma znakomitymi muzykami. Stąd pochodzą IMT Smile, Peter Nagy, Peter Lipa i wielu innych. Jednak Preszów jest wyjątkowy nie tylko dzięki talentowi muzycznemu mieszkańców. Znajdziesz tutaj kilka niezwykłych i historycznych miejsc, które zdecydowanie powinieneś zobaczyć. Zróbmy to.

ZAMEK, ZAMEK, MUZEA

Zamek Saris

Na grzbiecie pochodzenia wulkanicznego płyną rzeki jednego z największych zamków na Słowacji . Zamek Saris był średniowiecznym centrum władzy w Saris. Budowę rozpoczęto w XIII wieku, w 1660 roku w zamku eksplodowała skład prochu i uszkodziła cały zamek. W ciągu 17 lat zamek spłonął i nie był już odnawiany. Dziś jest popularnym celem przyjemnych spacerów. Z Wielkiego Šariša i z Szaryškich Michalian prowadzi oznakowana wygodna trasa o długości około 2 km. Można ją również przejechać na rowerach. Ścieżka jest jednocześnie ścieżką dydaktyczną, na której znajdują się tablice informacyjne poświęcone faunie, florze i historii zamku. Na górze czeka na Ciebie piękny widok.

Zamek Kapušany

Zamek Kapušany został zbudowany w XIII wieku. Jego zadaniem była głównie ochrona ważnej drogi królewskiej z Preszowa do Bardejowa. Z nim nierozerwalnie związana jest rodzina panów zamku Kapušany - rodzina Kapy. Podejście rozpoczyna się w miejscowości Kapušany, na stacji kolejowej łączysz się z zielonym, przejeżdżasz przez rzekę Sekčov do końca wsi. Dla ostatnich domów zaczyna się krótkie i strome podejście do zamku. Ale nagrodą będą ładne widoki, zwłaszcza na Slanské vrchy. Góra Zamkowa Kapušany została uznana za rezerwat przyrody. Dzięki przebudowie obecnie dostępna jest wybudowana wieża widokowa - na pewno spodoba ci się widok z odległości z niej.

Kalwaria Preszowska

W przeszłości Kalwaria w Preszowie uchodziła za drugą najpiękniejszą na całych Węgrzech (prym wiodła Bańska Szczawnica). Zespół barokowych kaplic i kościoła znajduje się na zachodnim krańcu Preszowa. Składa się z barokowego kościoła i 14 kaplic Drogi Krzyżowej. W skład kompleksu wchodzą również katakumby i cmentarz. Kalwaria to idealne miejsce na wycieczkę lub spacer, jeśli nie ma to dla Ciebie znaczenia religijnego. Można podziwiać piękne obrazy, barokową architekturę i wspaniałe widoki na Preszów. Jest często używany do duchowych uroczystości lub mszy świętych.

Synagoga w Preszowie

Synagoga prawosławna została zbudowana pod koniec XIX wieku w stylu neoromańsko-mauretańskim. Znajdziesz go na ulicy Okružná. Nie zrażaj się stosunkowo surową elewacją zewnętrzną. Synagoga skrywa prawdziwe architektoniczne skarby. Bogato zdobione iw pełni zachowane wnętrze to piękne i dobrze zachowane żydowskie dziedzictwo kulturowe. Obecnie nadal służy jako dom modlitwy, a także jest muzeum. Swoje miejsce ma tu stała ekspozycja Muzeum Kultury Żydowskiej.

Prešov Solivar

Jest to jeden z najważniejszych zabytków techniki na Słowacji. Jest to zestaw unikatowych zabytków do pompowania i gotowania soli z solanki. Pochodzi z XVII wieku. W okolicy można też zobaczyć szyb Leopold, hutę, browar, warsztaty kowalskie czy nawet klapę górniczą - jedną z ostatnich na Słowacji. W 2011 roku Słowackie Muzeum Techniki otworzyło wystawę zatytułowaną Historia górnictwa i produkcji soli w Solivar. Cennik i godziny otwarcia można znaleźć na tej stronie.

Więzienie Caraff - Galeria PKO

Początki tej budowli sięgają początku XVI wieku do późnego gotyku. Jako jeden z nielicznych zachował się w Preszowie z tego okresu. Na pewno nie przegapisz tego spacerując po historycznych uliczkach. Dziś jest jednym z narodowych zabytków kultury. Został nazwany na cześć Antonio Caraffa, który za życia niesłusznie rozstrzelał 24 osoby i zdołał zbudować w więzieniu salę tortur. Dziś w tym budynku znajduje się galeria miejska. Oprócz wystaw odbywają się również seminaria, wykłady, premiery książek czy koncerty kameralne.

SPACERY I TURYSTYKA

Kanion Lačnova

To miejsce na wiele sposobów będzie przypominało Słowacki Raj. Ma tylko 2 kilometry długości, ale na każdym kawałku będziesz cieszyć się czarującą scenerią. Tutaj znajdziesz wodospady i formacje skalne wznoszące się na wysokości. Najbardziej znana to Baba Kamenná. Według legendy to zła macocha chciała zrzucić swojego pasierba ze skały, ale zanim to zrobiła, skamieniała. Kanion jest częścią Narodowego Rezerwatu Przyrody Kamenná baba. Trasa nie jest zbyt długa, zajmie Ci około 40 minut. Niektóre odcinki pokonują drabiny, łańcuchy pomocnicze lub metalowe schody. Niemniej jednak lokalizacja nadaje się również dla rodzin z dziećmi. Można tu dotrzeć oznakowanym szlakiem turystycznym z miejscowości Lipovce po czerwonym.

Šimonka - najwyższy punkt Slanské vrchy

Slanské vrchy to największe wulkaniczne góry we wschodniej Słowacji. A ich najwyższym szczytem jest Šimonka (1092 m npm). Na jej szczycie znajduje się niewielki niezalesiony teren z wystającą skałą, z której rozpościerają się piękne widoki na okolicę. Jeśli będziesz miał szczęście, zobaczysz Tatry Wysokie lub Kralovą Holę. Szlak turystyczny prowadzi również wzdłuż trasy, na której rozciąga się rezerwat przyrody Šimonka. Charakterystyczne dla nich są stare drzewostany i występowanie rzadkiej oplatanej winorośli alpejskiego flaminga. Podejście nie jest wymagające, poradzą sobie z nią nawet dzieci czy turyści rekreacyjni. Dobry początek to miejscowość Zlatá Baňa - na czerwono.

Ścieżka dydaktyczna Kvašná voda

Ścieżka dydaktyczna prowadzi przez podmiejską część Preszowa - leśny park Cemjata. Po drodze jest 9 przystanków z tablicami informacyjnymi, które informują o faunie, florze lub przeszłości Kvašná voda. Po drodze są też ławki, studnie czy kominki. Trasę można ustawić w zależności od stanu dzieci lub uprzyjemnić ją tosterem. Rozpoczyna się w arboretum leśnym Ortáš. Ze ścieżki dydaktycznej można połączyć się z niebieskim, zielonym i żółtym znakiem turystycznym.

KOPALNIE I JASKINIE

Słowackie kopalnie opalu

W pobliżu wsi Červenica znajdują się kopalnie opalu. Aż do odkrycia złóż opalu w Australii i Meksyku (XIX w.) Były one jedynym miejscem wydobycia na świecie . Na przykład słowacki opal był również popularny wśród członków rodziny Napoleona. Najsłynniejszy opal Ogień trojański nosił cesarzowa Józefina. W okresie powojennym kopalnie zostały zamknięte, dopiero dziś zaczynają ożywać, kiedy są udostępnione dla turystów. Główne korytarze górnicze mają ponad 30 km długości. Są otwarte przez cały rok, ale przygotowane na temperaturę 4-6 ° C. Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje .

Jaskinia Zła Dziura

Jedyna znana i publicznie dostępna jaskinia w powiecie preszowskim. Znajduje się w środku lasu świerkowego między Lačnovem a Lipovcami. Łatwa trasa jest odpowiednia dla wszystkich grup wiekowych. Trasę pokonasz z kaskiem na głowie i tradycyjną lampą karbidową w dłoni. Jest naprawdę wciągające wyjaśnienie. Uważaj, jaskinia nie jest oświetlona. Aż 12 gatunków nietoperzy znalazło dom w tajemniczych podziemiach. Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje .

PŁYWANIE I AQUAPARKI

Plaza Beach Resort

Wyjątkowe i egzotyczne miejsce w Preszowie , w którym poczujesz się jak na prawdziwych wakacjach nad morzem. Jest otwarty w miesiącach letnich. Od zwykłego basenu różni się przede wszystkim architekturą. Są też palmy i leżaki. Dzieci mogą korzystać z basenu ze skalnym zamkiem i zjeżdżalniami, a dorośli mogą zrelaksować się w tenisa lub piłkarzyki. Brakuje jakościowych przekąsek. W skład kompleksu wchodzi również duży plac zabaw dla dzieci na świeżym powietrzu. Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje .

ROZRYWKA I ADRENALINA (NIE WIĘCEJ) DLA DZIECI

Lockdown Escape Room Presov

Escape Room w Preszowie to świetna zabawa dla każdego. Ta gra typu escape room oferuje 70 min. dobra zabawa, adrenalina i uczucie napięcia. Wymaga pełnej koncentracji w rozwiązywaniu zagadek logicznych i znajdowaniu ukrytych wskazówek, co ostatecznie prowadzi do jednego celu, jakim jest wydostanie się z pokoju w wyznaczonym czasie. Gra jest odpowiednia dla 3 do 8 osób i jest przeznaczona dla grup przyjaciół, imprez integracyjnych, przyjęć urodzinowych, pożegnań, dla rodzin z dziećmi, natomiast dzieci do lat 12 w towarzystwie dwóch dorosłych mają wstęp wolny. Więcej na stronie głównej .

Fundiland

Plac zabaw dla dzieci z kawiarnią zajmuje powierzchnię ponad 700 metrów kwadratowych. Przeznaczony jest dla dzieci od 0 do 15 lat. Dla dzieci do lat 3 wydzielony plac zabaw, jest też przewijak. Dla innych wielofunkcyjny dwupoziomowy plac zabaw z przeszkodami, 4 rodzaje zjeżdżalni, trampoliny, ścianka wspinaczkowa oraz arena dla samochodów na pedały. Przestrzeń jest również idealna na przyjęcia urodzinowe dla dzieci. Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje .

Centrum linowe

Kompleks przeszkód linowych oferuje kilka tras na różnych wysokościach - według kategorii wiekowych. LANÁČIK jest dostępny dla dzieci od trzeciego roku życia , strzeżona kolejka linowa nisko nad ziemią. Tutaj dzieci mogą poruszać się bez opieki. Starsze dzieci mogą pokonać kompleks niskich przeszkód linowych . Dla dorosłych i dzieci od 12 roku życia trasa jest już przygotowana na wysokości 8 - 10 metrów nad ziemią . W skład kompleksu wchodzi również ścianka wspinaczkowa i centrum wspinaczkowe Bouldovka, na które można wspinać się pod okiem instruktora - nawet zimą. Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje .

Korzystają z tego artykułu? Możesz podzielić się ze swoimi przyjaciółmi.

Ostatnio blogi

Spoznajte slovenské tekuté poklady

Spoznajte slovenské tekuté poklady

Margaréta Koklesová 09. 05. 2024 Slovensko je krajinou chutí. A to nielen v jedle. Svoje tradície, zvyky a jedinečnosti máme aj v nápojoch. Poďte s nami objaviť slovenské tekuté poklady. Nápoje našich predkov Základnou tekutinou...
Leto na Slovensku

Leto na Slovensku

Margaréta Koklesová 01. 05. 2024 Wysokie Tatry Dlhé slnečné dni priam lákajú, aby ste leto na Slovensku strávili vonku. Na záhradách, pri jazerách, v horách aj v mestách. Pestrosť a možnosti našej krajiny najlepšie objavíte práve v tomto ročnom období. Čo všetko...