Gdzie na wycieczkę w Martinie

Gdzie na wycieczkę w Martinie Margaréta Koklesová 20. 01. 2020
Treść artykułu:

Martin i cały region Turiec zajmują ważne miejsce w naszej historii. Jest związany z wieloma historycznymi kamieniami milowymi i ważnymi osobistościami. Dlatego logiczne jest, że natkniesz się na wiele ważnych zabytków i muzeów w mieście, takich jak Galeria Turczańska, Cmentarz Narodowy czy Muzeum Wsi Słowackiej. Ale lokalizacja ucieszy również osoby, które nie są tak skłonne do historii. Nie brakuje zabawy i adrenaliny, pieszych wędrówek czy jazdy na nartach. Zabierz całą rodzinę i przyjedź z nami do Martina. Do miasta, w którym zapisano historię Słowacji.

Historia i wiedza

Muzeum Literackie

Słowackie Narodowe Muzeum Literatury (SNLM) jest centralnym muzeum literatury i galerią grafiki książkowej na Słowacji. Zawodowo przetwarza, gromadzi i zabezpiecza obiekty muzealne związane z historią literatury narodowej. Tworzy zbiory tekstowe, artystyczne i audiowizualne. Stała wystawa podzielona jest chronologicznie na dziewięć części, zaciekawi Cię rzadkie starosłowiańskie teksty, kody i inne cenne rękopisy. Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje .

Galeria Turčianska

Galeria Turczańska znajduje się na terenie dawnego Domu Żupnego. Galeria specjalizuje się w prezentacji artystów pracujących w Martinie i regionie Turiec. Powstała w 1983 roku. Oprócz ekspozycji w ofercie znajdują się także zajęcia edukacyjne, takie jak Galanda-twórca i poeta, Brawo, galeria !, Koci dzień czy Poznaj swoją galerię! Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje .

Cmentarz Narodowy

Narodowy zabytek kultury, który jest jednym z najważniejszych i najczęściej odwiedzanych w Martinie. Cmentarz Narodowy jest miejscem spoczynku ponad 300 ważnych osobistości życia kulturalnego, naukowego i narodowego, takich jak Martin Kukučín, Janko Kráľ, Janko Jesenský, Andrej Kmeť, Jozef Cíger Hronský i wielu innych.

Muzeum Ognia

Muzeum Pożarnictwa powstało z inicjatywy ochotniczych strażaków. Możesz go znaleźć w miejscowości Priekopa. Można zobaczyć strzykawki końskie, ręczne i motorowe, zobaczyć sprzęt i mundury strażackie lub samochody. Przewodnik będzie Ci towarzyszył podczas całej wycieczki, który ujawni wiele interesujących rzeczy. Wizytę można urozmaicić spacerkiem po małym zoo, grillem lub na torze pumptrack. Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje .

Muzeum Wsi Słowackiej

Największe muzeum architektury ludowej w przyrodzie znajduje się w Jahodnícky hájy koło Martina. Skansen skupia się na tradycjach wywodzących się głównie z rejonu Turca, Liptowa, Orawy i Kysuc. Powierzchnia muzeum to prawie 30 hektarów i znajduje się w nim ponad 100 budynków, które powstały na przełomie XIX i XX wieku. I to nie tylko zwykłe domy. Znajdują się tu kaplice, dzwonnice, zabudowania gospodarcze, drewniany kościół czy karczma. Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje .

Przyroda i turystyka

Zamek Sklabiňa

Zamek Sklabiňa (lub Zamek Sklabinský) znajduje się nad miejscowością Sklabinský Podzámok. Jego początki sięgają XIII wieku, kiedy został zbudowany jako siedziba żupanii turczańskiej. Dziś zamek jest ruiną, na terenie obiektu organizowane są różne imprezy i wycieczki z przewodnikiem. W zamku znajduje się również muzeum, w którym można poznać historię zamku. Najłatwiej się tu dostać ze wsi Sklabinský Podzámok - podróż trwa około 15 minut.

Otwór Via ferrata Martinske

Wędrówki po Martinskiej dziurze uważane są za jedne z najstarszych na Słowacji. Jej wejście wzbogaca szlak turystyczny Pogotowia Górskiego Ferrata. Ferrata podzielona jest na dwa podejścia - dla mniej wprawnych turystów jest wariant lżejszy (B), dla bardziej sprawnych trudniejszy (C). Prowadzi przez piękną przyrodę, a zobaczysz naprawdę zróżnicowany teren, taki jak nawisy skalne lub wąwozy. Drabinki, pomosty czy podnóżki pozwolą poradzić sobie w bardziej wymagającym terenie. Pamiętaj, aby nie zapomnieć o swoim sprzęcie do ferraty, nie pozwolą ci bez niego przejść. Jeśli nie jesteś właścicielem, możesz go wypożyczyć lub zamówić przewodnika. Ferrata jest dostępna dla dzieci od 10 roku życia, oczywiście w towarzystwie rodziców. Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje

Sport i rozrywka

Letnia kąpiel słoneczna

Letni basen oferuje zabawę dla wszystkich grup wiekowych. Do zwiedzania czekają dwa baseny - 50-metrowy i dziecięcy. Temperatura wody wynosi około 24 ° C. A kiedy nie chcesz już pływać i opalać się, możesz pograć w mini piłkę nożną, siatkówkę lub poćwiczyć na siłowni. Z dziećmi można pobiegać na plac zabaw. Specjalnością jest nocne pływanie. Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje .

Zimowy park Martinky

Ośrodek narciarski znajduje się bezpośrednio nad miastem Martin. Do 2008 roku ośrodek funkcjonował bez sztucznego naśnieżania. Jest 6 wind i jedna 6-osobowa. Trasy są przystosowane dla wszystkich typów narciarzy. Dla dzieci jest wyciąg dziecięcy i szkółka narciarska. Snowboardziści z pewnością ucieszą się z areny snowboardowej i freestyle w Aranburu, gdzie mogą zaprezentować swoją sztukę freestyle. Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje .

Segoland

Park linowy Segoland znajduje się w pobliżu Muzeum Wsi Słowackiej. Składa się z trzech tras o różnej długości i stopniu trudności oraz ponad 30 przeszkód wysokościowych. Dzieci w wieku trzech lat mogą wypróbować park. Kontakt i wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie Segoland na Facebooku.

Napad na bank w pokoju ucieczki

Sprytny napad na bank stał się motywem wielu filmów czy przedstawień teatralnych. A teraz i ty możesz dostać się w skórę złodzieja banku! W pokoju zagadek będziesz głównymi aktorami kradzieży. Będziesz ćwiczyć logiczne myślenie, uważność i pracę zespołową. Czy za godzinę będziesz mógł obrabować bank i uciec? Grę należy rezerwować z wyprzedzeniem, niezbędne informacje znajdziesz na tej stronie.

Korzystają z tego artykułu? Możesz podzielić się ze swoimi przyjaciółmi.

Ostatnio blogi

Spoznajte slovenské tekuté poklady

Spoznajte slovenské tekuté poklady

Margaréta Koklesová 09. 05. 2024 Slovensko je krajinou chutí. A to nielen v jedle. Svoje tradície, zvyky a jedinečnosti máme aj v nápojoch. Poďte s nami objaviť slovenské tekuté poklady. Nápoje našich predkov Základnou tekutinou...
Leto na Slovensku

Leto na Slovensku

Margaréta Koklesová 01. 05. 2024 Wysokie Tatry Dlhé slnečné dni priam lákajú, aby ste leto na Slovensku strávili vonku. Na záhradách, pri jazerách, v horách aj v mestách. Pestrosť a možnosti našej krajiny najlepšie objavíte práve v tomto ročnom období. Čo všetko...