Gdzie na wycieczkę w Liptowskim Mikulaszu

Gdzie na wycieczkę w Liptowskim Mikulaszu Margaréta Koklesová 30. 11. 2019
Treść artykułu:

Liptovský Mikuláš to jedno z najbardziej popularnych miast słowackich. Oferuje historyczne atrakcje, piękną przyrodę i przygodę. Znajduje się tu duży Aquapark Tatralandia i ZOO Kontakt, czyli park rozrywki Tatrapolis. Miłośnicy sportu, historii i literatury będą się dobrze bawić. Przyjedź z nami, aby odkryć największe atrakcje Liptowskiego Mikulasza.

Muzea, zabytki, galerie

Ekspozycja Tatr i prośby Narodu Słowackiego

Zespół zabytkowych budynków stoi bezpośrednio na Placu Prośby Narodu Słowackiego. Obejmuje również parafię ewangelicką, w której kapłanem był MM Hodža. I to właśnie parafia była miejscem, w którym 10 maja 1848 roku powstało stowarzyszenie kulturalno-oświatowe Tatrín i powstały Żądania Narodu Słowackiego. Wystawa Tatrín i Żądanie narodu słowackiego, która jest częścią Muzeum Historii Literatury im. Janka Kráľa, wciąż wspomina o tym czasie . Tutaj znajdziesz autentyczne przestrzenie pełne materiałów z epoki, książek, dokumentów i materiałów ilustracyjnych. Wycieczkę można ożywić wyświetlając filmy. Budynek plebanii wpisany jest na listę zabytków kultury. Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje .

Galeria Liptowska PM Bohúňa

Jest to trzecia najstarsza galeria na Słowacji. Znajduje się w historycznym i kulturalnym centrum miasta. Jego kolekcja obejmuje 5200 dzieł sztuki - fotografii, rysunków, grafik, obrazów i rzeźb , które są eksponowane na pięciu stałych wystawach - Old Art, Bohúň's Network, Fine Art of the 19th Century, Fine Art of 1st połowa XX wieku oraz Personalities of Fine Arts Liptov. Galeria regularnie organizuje również wystawy krótkoterminowe, na których prezentowani są artyści ze Słowacji i zagranicy. Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje .

Kościół św. Mikołaja

Kościół jest jednym z najstarszych zabytków miasta, a także jedną z największych dominant Liptowskiego Mikulasza (i całego Liptowa). Znajdziesz go w samym centrum. W ciągu dnia kościół jest otwarty i można go zobaczyć od wewnątrz. Kościół pochodzi z okresu wczesnego gotyku, najważniejsze części to kamienna chrzcielnica, witraże i trzy ołtarze z motywami św. Mikołaja, Dziewicy Maryi i Ciała Bożego.

Słowackie Muzeum Ochrony Przyrody i Speleologii

To naprawdę wyjątkowe muzeum składa się z kilku wystaw - kras i jaskinie Słowacji oraz chroniona przyroda Słowacji (jest dalej podzielone na Ziemię, miejsce życia i Człowiek, góry, Natura 2000). Wystawy tworzone są w sposób interaktywny, uzupełniony różnymi efektami świetlnymi i dźwiękowymi, dzięki czemu pokaz to także zabawa dla dzieci. Do największych skarbów należy szkielet jaskiniowego lwa, ekspozycja jaskiniowa z kroplami czy model meteorytu. Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje .

Muzeum Janka Kráľa

Muzeum znajduje się na Placu Wyzwolicieli, w historycznych pomieszczeniach pierwszej stolicy i sąsiedniego domu Straussów. Wystawa przedstawia ważne osobistości i wydarzenia Liptowskiego Mikulasza poprzez obiekty historyczne, dokumenty archiwalne i fotografie. Zwiedzający zapoznaje się z siedmiowieczną historią miasta - od pierwszej wzmianki o św. Mikołaju do końca II wojny światowej. Przedstawia losy Juraja Janosika, można zajrzeć także do pokoju poety Janka Kráľa , jadalni mieszczan św. Mikołaja czy warsztatu garbarskiego. Wycieczkę można ożywić projekcjami wideo dokumentów tematycznych. Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje .

Dom rodzinny Rázusów

Pisarz, ksiądz, polityk i poeta Martin Rázus (1888-1937) jest jednym z najbardziej znanych Vrbičan. Od 1993 roku jego dom służy jako ekspozycja muzealna. Dziś pierwotne pomieszczenia domu są poświęcone Martinowi Rázusowi, jego siostrze Marii Rázusová-Martákovej, która była poetką, oraz innemu bratu Michałowi i Matejowi, znanym drukarzom św. Mikołaja. Meble ludowe uzupełniają zdjęcia z życia rodzinnego z epoki. Wystawę uzupełniają wspomnienia innych celebrytów, którzy pochodzą z Vrbíce. Spektakl można ożywić, wyświetlając film dokumentalny o Martinie Rázusie lub obejrzeć adaptację filmową jego powieści, które studiuje Maroško i Maroško. Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje .

Atrakcje, rozrywka, sport

Galeria Ilúsia

Fascynujący świat pełen złudzeń optycznych przetestuje Twoje zmysły. Sztuka iluzji optycznych i obrazów 3D z pewnością zapiera dech w piersiach. Nic nie jest takie, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Pytanie brzmi, czy uwierzysz w to, co zobaczą twoje oczy. Będziesz mógł poczytać gazetę na szczycie wieżowca, przejść się po krainie lego, pogłaskać słonia lub wykonać telefon na dnie basenu. A gotowych jest znacznie więcej. Galeria zapewni rozrywkę dzieciom i dorosłym, wejście należy rezerwować z wyprzedzeniem. Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje .

Lasery Liptowskie

Nowoczesna i zabawna arena jest wprost stworzona dla każdego miłośnika adrenaliny i aktywnego wypoczynku. Tutaj znajdziesz laserową wersję paintballa - LASER TAG, laserową strzelaninę pełną pogoni, ukrywania się i wymyślania strategii. Zaletą jest to, że takim paintballem nie skaleczysz się ani nie pobrudzisz. Całość toczy się na ładnie urządzonej arenie. Drugą atrakcją jest LASER MAZE - taśma laserowa, która spodoba się mniejszym pasjonatom. Grasz z profesjonalnym złodziejem sejfów. Musisz przejść przez pajęczynę, aby nie dotykać poszczególnych promieni. Popularny jest również Escape Room, z którego możesz się dostać tylko wtedy, gdy uda ci się rozwiązać kilka zagadek i zadań. Termin należy rezerwować z wyprzedzeniem, niezbędne informacje znajdziesz na tej stronie.

Dom do góry nogami

Dom znajduje się w pobliżu aquaparku i jest w pełni umeblowany. Samo wyposażenie domu jest oczywiście przymocowane nad głowami. Nie brakuje w nim kuchni ani toalety. Dzieciom najbardziej ucieszy pokój dziecięcy, w którym mieszkają baśniowi mieszkańcy - Czerwonogłowy z wilkiem, Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków, Myśli Miki i inni. Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje .

Tatrapolis - wyspa fantazji

Można zobaczyć metalowe miniatury znanych na całym świecie budowli oraz prace kowala. Możesz także oddać się rozrywce w 34 atrakcjach. Każdy wybiera po prostu dokładnie według własnego gustu. Park dla dzieci zajmuje powierzchnię 1,6 hektara. Niepowtarzalnego charakteru okolicy dopełnia warsztat kowalski, w którym można zobaczyć, jak kowal dmucha ogniem i wytwarza metalowe kształty z wynalezienia świata. Piękna aleja żelazna lub metalowy kościół na Anjelský vrch jest również piękna. Sercem tego obszaru jest Globe Square , na którym znajduje się metalowa wirująca kula ziemska. Dzieci mogą cieszyć się jazdą pociągiem Tatrapolis Expres, jazdą na karuzeli łańcuchowej lub autodromie, przejażdżką Water Shot lub wędrówką po Lustrzanym Labiryncie. Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje .

Kompleks slalomu wodnego Ondreja Cibáka

Jeśli chcesz zobaczyć mistrzów slalomu wodnego bezpośrednio w akcji, udaj się do kompleksu slalomu wodnego Ondrej Cibák. Obejmuje również  Adrenaline Center, w którym można pograć w paintball, minigol lub poćwiczyć własny talent na strzelnicy. Można też spróbować raftingu, kajakarstwa, slalomu wodnego czy wakeboardingu. Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje .

ZOO Kontakt i Ogród Motyli

Naprawdę wyjątkowe miejsce, w którym mogą się bawić zarówno dzieci, jak i dorośli. Kontakt z ZOO znajdziesz bezpośrednio w Tatralandii. Można tu poznać ponad 100 gatunków zwierząt, wiosełka to głównie młode niedźwiedzie, tygrysy, kuguary czy rysie. Popularne są również woliery z papugami, wiewiórkami lub wiewiórkami ziemnymi czy karmienie małp i obserwowanie życia kota, marmozety czy makaka. Odważni mogą spróbować przejść przez tunel między nietoperzami, których rozpiętość skrzydeł dochodzi do jednego metra. Częścią kontaktowego ZOO jest piękny Ogród Motyli, który jest pełen kolorowych motyli i kwiatów. Leci tu około 3000 motyli. Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje .

Pływanie, woda, parki wodne

Aquapark Tatralandia

Jeden z największych obszarów rozrywki wodnej w Europie Środkowej. Dzięki wodzie termalnej jest otwarty przez cały rok . Latem jest 14 basenów z wodą morską, termalną lub czystą oraz wiele zjeżdżalni i zjeżdżalni. O zabawę dba doświadczony zespół animatorów. Trapical Paradise jest otwarty przez cały rok, w którym nawet zimą temperatura nie spada poniżej 30 stopni. Dla dorosłych przeznaczone są celtycki świat saun i Wellness Paradise. Woda w Tatralandii pozytywnie wpływa na układ ruchu i układ oddechowy. Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje .

Liptovska Mara

Liptovská Mara została ukończona w 1975 roku. Podczas jej budowy 13 gmin zostało zalanych. Nazwa pochodzi od jednego z nich. Dziś jest uważany za największy zbiornik wodny na Słowacji. Słynie z czystej wody. Na brzegu znajduje się ośrodek rekreacyjny, popularne miejsce do wędkowania i letnich kąpieli. Przyjemną rozrywką jest także rejs wycieczkowy.

Korzystają z tego artykułu? Możesz podzielić się ze swoimi przyjaciółmi.

Ostatnio blogi

Spoznajte slovenské tekuté poklady

Spoznajte slovenské tekuté poklady

Margaréta Koklesová 09. 05. 2024 Slovensko je krajinou chutí. A to nielen v jedle. Svoje tradície, zvyky a jedinečnosti máme aj v nápojoch. Poďte s nami objaviť slovenské tekuté poklady. Nápoje našich predkov Základnou tekutinou...
Leto na Slovensku

Leto na Slovensku

Margaréta Koklesová 01. 05. 2024 Wysokie Tatry Dlhé slnečné dni priam lákajú, aby ste leto na Slovensku strávili vonku. Na záhradách, pri jazerách, v horách aj v mestách. Pestrosť a možnosti našej krajiny najlepšie objavíte práve v tomto ročnom období. Čo všetko...