Gdzie na wycieczkę w Bojnicach

Gdzie na wycieczkę w Bojnicach Margaréta Koklesová 09. 09. 2019
Treść artykułu:

Najpiękniejszy słowacki zamek, najstarsze ZOO i jedne z najlepszych term. Miasto Bojnice w powiecie Prievidza (region Górna Nitra) oferuje szeroki wachlarz atrakcji turystycznych, które przyciągną turystów w każdym wieku. Być może pamiętacie również, że zamek Bojnice był używany przez filmowców przy kręceniu popularnego serialu o księżniczce Fantagíro. I chociaż kultowy zamek słynie z miasta, mają spa, które (podobno) jest równie stare. Nie wspominając o zoo, które rozświetli oczy każdemu dziecku. Od niedawna dużą atrakcją jest również wieża widokowa. W Bojnicach znajdziesz wiele ciekawych miejsc, które możesz odwiedzić podczas przedłużonego weekendu . Więc zainspiruj się.

 

>>> Tanie noclegi w Bojnicach <<<

Dla dzieci

ZOO Bojnice

Niezapomniane przeżycie (nie tylko) dla rodzin z dziećmi. ZOO Bojnice to najstarsze i najczęściej odwiedzane zoo na Słowacji. Znajduje się w odległości krótkiego spaceru od zamku. Został otwarty w 1955 roku. Dziś zajmuje powierzchnię 42 hektarów i występuje w nim prawie 440 gatunków zwierząt. Najciekawsze są zdecydowanie małpy, słonie czy mieszkańcy terrarium. Dzięki specjalnym programom możesz spróbować, jak to jest być opiekunem skóry, ogrodnikiem czy szefem kuchni w zoo. Można również skorzystać z wycieczki z przewodnikiem, podczas której poznasz wiele sekretów z życia zwierząt i funkcjonowania tak dużego zoo. Zoo jest otwarte przez cały rok. Pełne informacje oraz cennik można znaleźć na stronie ZOO.

Muzeum Prehistorii w jaskini Prepoštská

Bojnice uważane są za najrzadsze miejsce siedziby neandertalczyka na Słowacji . Jaskinię, w której znajduje się muzeum, odkrył w 1926 roku Karol Anton Medvecký. Znaleziono kości mamuta, nosorożca, żartu i lwa jaskiniowego. Jest też wiele kamiennych narzędzi czy pozostałości po kominkach. Ma charakter edukacyjny. Ty i dzieci możecie zapoznać się z czasem, w którym żył prymitywny człowiek, zrozumiecie, jak robił narzędzia lub polował na zwierzęta. Specjalnością jest nocna wizyta w muzeum z pochodniami oraz wycieczka boso śladami neandertalczyków. Muzeum ma stronę pełną wypchanych wskazówek, czytaj dalej.

Dino park

Znajduje się blisko ZOO i Zamku Bojnice. Dla dzieci przygotowano gigantyczne posągi dinozaurów (wiele z nich porusza się i wydaje dźwięki), kącik dla dzieci, domki z trzciny cukrowej i wiele innych atrakcji. Podczas spacerów dowiesz się wielu ciekawych informacji o życiu dinozaurów. Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje .

 

Dwór Bojnice i sokolnicy

Dwór Bojnice działa od marca do końca października. Zabierze Cię do czasów sokolników, księżniczek i królów. Prezentowane są tu tradycyjne rzemiosła ludowe i typowe dania słowackie. W Bojnickim Dworze znajduje się naturalny amfiteatr, w którym regularnie odbywa się wyjątkowy pokaz sokolników Aquila. Spektakl czasami obejmuje pokaz ognia lub możliwość strzelania z broni średniowiecznej. Możesz zobaczyć z bliska majestatyczne ptaki drapieżne. Dzieci mogą robić z nimi zdjęcia, a nawet je głaskać. Możesz także posłuchać ciekawych opowieści historycznych lub nauczyć się piosenki o duchach. Zawsze należy sprawdzać występy, terminy i skład programów na tej stronie .

Mysterium - Escape room

Czy potrafisz rozszyfrować wskazówki i znaleźć właściwe klucze? Masz na to tylko godzinę! Mystery to zabawna gra logiczna, odpowiednia dla osób w każdym wieku. Idealny dla 3-6 uczestników, polecany dla dzieci od 12 lat. Jej istotą jest pomieszczenie pełne zagadek, które stopniowo rozwiązujesz i odkrywasz klucze do sekretnych skrzynek. Jeśli wykażesz się wystarczającą odwagą i logicznym myśleniem, będziesz w stanie otworzyć drzwi w wyznaczonym czasie i pomyślnie podbić grę. Do wyboru masz dwie różne wersje gry - Alchemist lub Like the Blue Rose. Gry następują po sobie. Musisz umówić się na wizytę z wyprzedzeniem.

 

Spacery, sport i perspektywy

Wieża widokowa

Jedna z najnowszych atrakcji Bojnic. Wieża widokowa ma 30 metrów wysokości. Składa się ze stalowej konstrukcji, kręconej drewnianej kładki (dostępnej również dla wózków dziecięcych) i kończy się pełną przygód zjeżdżalnią. Z wieży rozpościera się piękny widok na Bojnice, Prievidza i okolice . Można do niego dojechać z parkingu leśną ścieżką (ok. 5 minut). Podróż z miasta trwa około 40 minut. Wieża znajduje się na zalesionym terenie na zachód od zamku w Bojnicach. Wejście na wieżę jest płatne, wszystkie ważne informacje oraz cennik można znaleźć na stronie FB .

Ścieżka dydaktyczna Bojnice - Hradište

Bezpretensjonalny, ale jednocześnie edukacyjny, prowadzi z Bojnickiej dzielnicy Dubnice na pobliskie wzgórze Hradište. W przeszłości istniał ufortyfikowany gród. Ścieżka dydaktyczna ma 3,6 km długości, jest na niej siedem tablic informacyjnych. Całą wycieczkę pokonasz w około dwie godziny spokojnym krokiem. W Dubnicę rozpoczniesz podróż od jedzenia, przejdziesz obok kościoła Marii Panny Siedmiu Bolesnych, trawertynów Bojnickich, od źródła Dubnickiego do Vápenného i dostaniesz się na siodło Bohatka, które zaprowadzi Cię na szczyt Hradiště.

Lipa króla Mateusza

W parku, który należy do zamku Bojnice, znajdziecie jedno z najstarszych drzew na Słowacji . Lipa Mateja ma ponad 700 lat i zgodnie z tradycją historyczną zasadził ją sam Matúš Čák Trenčiansky w 1301 roku. Król Matej Korvín organizował spotkania pod jej krzaczastą koroną. Do dziś zachowały się dokumenty królewskie, które zakończyły się zdaniem - pod naszymi ładnymi lipami Bojnice.

Trasy rowerowe

Okolice Horné Nitra i okolice Bojnic są idealnym miejscem na wycieczki rowerowe. Miejsca te przecinają kilka ścieżek rowerowych. Przez Bojnice przebiega trasa rowerowa Górnej Nitry i Rokošská Radiála. Pierwsza droga prowadzi drogą czerwoną z Čičmany do wsi Oslany (Čičmany, siodło Javorinka, Tužina, Poruba, Bojnice, Kamenec pod Vtáčnikom, Oslany). Zielony znak prowadzi z Prievidzy do Kšiná (Prievidza, Bojnice, Kanianky, Šútovské sedlo, Dĺina, Kostolná Ves, Nitrianske Rudno, Sedlo pod Čiernym vrchom, Kšiná). Okolice Bojnic oferują również wymagającą trasę rowerową Bojnice, która ma 162 kilometry (niebieski znak) i kończy się w Nitrianske Pravna.

Historia i wiedza

Zamek Bojnice

Jeden z symboli Słowacji, który swoją bajkową atmosferą przyciąga turystów z naprawdę dużych odległości. Jej pomieszczenia są regularnie wykorzystywane jako plany filmowe. Co roku organizowane są tu naprawdę oryginalne imprezy, takie jak Bajkowy Zamek, Międzynarodowy Festiwal Duchów i Nawiedzenia. Historia pierwotnego zamku sięga XII wieku, swój obecny kształt uzyskał podczas rozległej przebudowy w latach 1889 - 1910. Jego ostatni właściciel, hrabia Ján František Pálffy, przebudował go na wzór słynnych francuskich zamków nad Loarą. Główne magnesy zamku to Ołtarz Bojnicki (arcydzieło średniowiecznego mistrza florenckiego Narda di Cione, XIV w.), Łzawy grobowiec hrabiego Pálfi, Anioł Strop w Złotej Sali i Sala Turecka. Wizyta na zamku Bojnice to prawdziwe przeżycie. Dzięki wycieczce z przewodnikiem (nawet dla dzieci) dowiesz się wielu ciekawych informacji. Pełne informacje, godziny otwarcia, kalendarz imprez i cennik można znaleźć na stronie zamku.

Jaskinia Zamkowa Bojnice

Częścią zwiedzania zamku Bojnice jest naturalna jaskinia trawertynowa, która znajduje się poniżej poziomu czwartego dziedzińca ze studnią. Został włączony do wystawy w 1967 roku. Ma średnicę 22 metry i wysokość 6 metrów. Znajdziesz tu również dwa jeziora. Jaskinia nie ma odpowiednika w regionie Europy Środkowej. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Kościół św. Martina

Kościół św. Martin, biskup Tours, został uznany za narodowy zabytek kultury w 1963 roku. W kościele dominuje barokowy ołtarz, który przedstawia patrona kościoła oraz grobowiec, którego właściciel jest wciąż nieznany. W skład kościoła wchodzi również kaplica, kaplica pogrzebowa, cmentarz i parafia z ogrodem Eden.

Muzeum Mineralogiczno-Górnicze Jakub Drevennák

Jeśli chociaż trochę interesujesz się geologią i przyrodą nieożywioną, wizyta w muzeum ucieszy Cię. Muzeum składa się głównie z kolekcji Dipl. Inż. Maroša Baroka, CGA. To prywatna wizyta dla mniejszych grup lub osób indywidualnych . Wizytę należy wcześniej umówić (e-mailem lub telefonicznie).

Zrelaksuj się i odpocznij

Basen termalny Čajka

Bezpośrednio pod Zamkiem Bojnice można zrelaksować się w basenie termalnym. Posiada basen, dwa baseny dziecięce i dwa relaksacyjne z atrakcjami wodnymi. Jest plac zabaw dla dzieci, zjeżdżalnie wodne, irlandzkie i bufet. Temperatura wody to około 26-32 stopni Celsjusza. Wszystkie ważne informacje i cennik można znaleźć na tej stronie.

Uzdrowisko Bojnice

Mają w Bojnicach długą tradycję. Ciepłe źródła siarkowe znane są od średniowiecza. W połączeniu z odpowiednimi warunkami klimatycznymi stwarzają idealne warunki do leczenia problemów nerwowych, ruchowych, kobiecych, a nawet nerek. Za rozwój uzdrowiska odpowiedzialni byli Matúš Čák Trenčiansky, Thurzovci, Korvínovci, a nawet Ján Baťa. W 1959 roku otrzymali status miasta uzdrowiskowego. Obecnie zabiegi lecznicze opierają się na zastosowaniu akratotermy pochodzącej z dziewięciu źródeł (temperatura 28 - 52 st. C), wzbogaconej różnymi minerałami. Obejmuje sześć basenów, świat saun i naprawdę szeroką gamę zabiegów relaksacyjno-leczniczych (elektroterapia, akupunktura, tlenoterapia i nie tylko). Pełne informacje i cennik można znaleźć na tej stronie.  Można tu zobaczyć bogatą ofertę pobytów uzdrowiskowych .

Korzystają z tego artykułu? Możesz podzielić się ze swoimi przyjaciółmi.

Ostatnio blogi

Spoznajte slovenské tekuté poklady

Spoznajte slovenské tekuté poklady

Margaréta Koklesová 09. 05. 2024 Slovensko je krajinou chutí. A to nielen v jedle. Svoje tradície, zvyky a jedinečnosti máme aj v nápojoch. Poďte s nami objaviť slovenské tekuté poklady. Nápoje našich predkov Základnou tekutinou...
Leto na Slovensku

Leto na Slovensku

Margaréta Koklesová 01. 05. 2024 Wysokie Tatry Dlhé slnečné dni priam lákajú, aby ste leto na Slovensku strávili vonku. Na záhradách, pri jazerách, v horách aj v mestách. Pestrosť a možnosti našej krajiny najlepšie objavíte práve v tomto ročnom období. Čo všetko...