Gdzie na wycieczkę w Bańskiej Bystrzycy

Gdzie na wycieczkę w Bańskiej Bystrzycy Margaréta Koklesová 27. 01. 2020
Treść artykułu:

O linii Bańskiej Bystrzycy pisał nie jeden artysta. Stolica regionu bańskobystrzyckiego jest naprawdę pełna atrakcji - historii, szlaków turystycznych i rozrywek. Możesz zwiedzić ładne historyczne centrum, odkryć przeszłość w Muzeum SNP lub pojeździć na nartach z rodziną. Bańska Bystrzyca łączy w sobie historię i nowoczesność, miasto i piękną przyrodę. Możliwości tego, co można tu robić latem i zimą, są naprawdę nieograniczone. Więc przyjdź i zobacz nas:

Historia i wiedza

Centralne Muzeum Słowackie

Najstarsza instytucja kultury w mieście. Jego historia rozpoczęła się w 1889 roku i obecnie oferuje bogatą dokumentację rozwoju społeczeństwa i przyrody w środkowej Słowacji. Muzeum posiada 3 wystawy stałe: Dom Thurza (dominanta Rynku Bańskiej Bystrzycy), Zamek Tihány (w Radvany) i Dom Mateja (na terenie zamkowym, część Baszty Górniczej). Poszczególne ekspozycje są otwarte sezonowo. Na tej stronie znajdziesz niezbędne informacje .

Muzeum SNP

Prawdopodobnie obowiązkowy przystanek podczas wizyty w mieście. Muzeum ma zasięg ogólnopolski i  specjalizuje się w rozwoju firmy w latach 1938-1945. Nacisk położony jest na okres Słowackiego Powstania Narodowego. Najsłynniejsza stała ekspozycja znajduje się w pomniku SNP. Jest podzielony na 13 jednostek, z których każda reprezentuje inną część rozwoju historycznego. Nie brakuje autentycznych dokumentów. Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje .

Partizánska republika Kalište

Głęboko w górach leży ciche świadectwo okropności. Miejsce, w którym w marcu 1945 roku stała osada Kalište. Dziś obszar ten został uznany za narodowy zabytek kultury, ponieważ został spalony przez nazistów. Znajdziesz tu tylko fundamenty zburzonych i spalonych domów, cmentarz i dwa domy z kaplicą. Dziś w dwóch domach otwarta jest ekspozycja muzeum SNP o   nazwie Partizánska republika. Istnieje również ścieżka dydaktyczna Życie Kaliszany z 17 tablicami informacyjnymi. Można tu dojechać samochodem z Moštenic lub pieszo z Donovála po żółtym znaku (ok. 5 km). Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje .

Katedra św. František Xaverský

Najważniejszy obiekt sakralny w Bańskiej Bystrzycy i jednocześnie kościół parafialny. W przeszłości znajdował się tu Oberhaus (Górny Dom), który został podpalony podczas powstania w 1526 roku. Katedra jest wierną kopią kościoła Ges ù w Rzymie. Wnętrze jest bogato zdobione, głównym punktem orientacyjnym jest ołtarz z obrazem św. František Xaverský z 1829 roku. Dzięki doskonałej akustyce odbywają się tu nie tylko regularne nabożeństwa, ale także koncerty.

Zamek Miejski

Zamek miejski jest dominantą i symbolem historycznego centrum Bańskiej Bystrzycy. Znajdziesz go na szczycie placu Štefana Moyzesa. Jego początki sięgają XIV wieku. W przeszłości miasto chronione było również zyskami z dochodowego biznesu górniczego i górnictwa. Kompleks zamkowy składa się z kilku budynków. Najstarszy to kościół Marii Panny. Koniecznie zajrzyj na zabytkowy cmentarz, który znajdziesz tuż za domem Mateja. Jest miejscem spoczynku wielu pisarzy.

Dom pamięci JG Tajovskiego

Jozef Gregor Tajovský był czołową postacią drugiej fali słowackiego realizmu. Jego dom rodzinny nadal stoi nienaruszony, otoczony piękną przyrodą Tajova. Został zbudowany w 1799 roku i służy jako zabytek kultury. Dom ma 5 pokoi, które przedstawiają historię miejscowości, życie i dzieła literackie ważnego pisarza i jego żony, pisarki Hany Gregorovej. Ciekawostką jest pomieszczenie, w którym zachowało się oryginalne wnętrze sali sekcyjnej z kominkiem i wędzarnią. Wizytę należy umówić z wyprzedzeniem, niezbędne informacje znajdziesz na tej stronie.

Piesze wycieczki, parki wodne, rozrywka

Aqualand - basen plażowy

Aquapark jest pełen rozległych terenów wodnych i rekreacyjnych. Stworzony do relaksu i zabawy. Tutaj znajdziesz  trampoliny wodne, ścianki wspinaczkowe, aquazorbing, wakeboarding, tor do jazdy na rolkach, park rozrywki z samochodzikami i wiele więcej. Aqualand jest naprawdę duży, jest 6 basenów dla małych i dużych , naturalne jezioro do pływania / pedałowania i wiele możliwości orzeźwienia. Na tej stronie znajdziesz godziny otwarcia i wszystkie niezbędne informacje .

Skicentrum Tajov

Mały ośrodek narciarski oferuje wszystko, czego potrzeba do rodzinnej jazdy na nartach. Możesz wypożyczyć sprzęt narciarski lub zlecić jego prawidłowe ustawienie. Zapisz dziecko do szkółki narciarskiej lub snowboardowej lub ciesz się trasą biegową (uwaga, nie jest to modyfikowane). Parking jest bezpłatny, a w formie bufetu serwowane jest pachnące wino lub herbata. Ośrodek narciarski znajduje się w odległości krótkiego spaceru od Bańskiej Bystrzycy, wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na tej stronie.

Wąwóz i wodospad Králická

W pobliżu miejscowości Králiky można wybrać się na czarującą wycieczkę doliną wąwozu. Jest to raczej łatwy spacer, który nadaje się również dla dzieci lub turystów rekreacyjnych. Dolinę wąwozu rozdziela Farebný potok, którego woda opada na głębokość siedmiu metrów. Całość tego naturalnego fenomenu dopełnia masyw skalny, pełen ciekawych zakamarków.

Praca męska

Praca mężczyzn oferuje piękny widok na malownicze wioski, majestatyczne wzgórza i rozległe równiny. Znajdziesz go w Starohorskich vrchach nad Špaňą doliną. Latem doskonale nadaje się do mało wymagających wędrówek, zimą do przyjemnej jazdy na nartach (ośrodek narciarski Šachtičky ). Można stąd podziwiać widoki na Tatry Niskie, Wielką Fatrę, Góry Kremnickie i Horehronie. Po wejściu na górę można zjeść przekąskę w bufecie, co sprawdza się szczególnie zimą. Trasa zaczyna się przy ulicy Pieninská w Bańskiej Bystrzycy, należy kierować się niebieskim znakiem. Istnieje również kilka ścieżek rowerowych.

Suchý vrch

Około 7 kilometrów od centrum miasta znajduje się Suchý vrch. Na szczyt punktu widokowego możesz dostać się po metalowych drabinach, które są ukryte w skałach. Przypominają drabiny w wąwozie Słowackiego Raju. Nagrodą za zabawę jest piękny widok na Kremnickie wzgórza i Wielką Fatrę.

Vrch Urpín

Gdy tylko wejdziesz na wzgórze, po jednej stronie zobaczysz 400-letnią renesansową willę. Z drugiej znajduje się Mały Dworzec Kolejowy z Kaplicą św. Jana Nepomucena. Na samym wzgórzu czekają XVII-wieczna Kalwaria i obserwatorium. Ponad 200 lat temu uczniowie odkryli na wzgórzu dwie dryfujące jaskinie. Możesz wstać kilkoma drogami. Najciekawsza jest ścieżka edukacyjna Serpentíny Urpín. Chodnik ma niespełna 4 kilometry, poradzisz sobie z dziećmi w dwie godziny. Początek chodnika znajduje się na stacji kolejowej Banská Bystrica - mesto. Chodnik wzbogacają tablice informacyjne pełne ciekawych faktów o przyrodzie, leśnictwie i historii.

Sztuka i atrakcje

Teatr lalek na rozdrożu

Teatr profesjonalny kieruje swoje prace do dzieci i dorosłych. W 2011 roku był to pierwszy teatr na Słowacji, który stworzył dzieło sceniczne dla małych dzieci. W przedstawieniach dla dzieci wykorzystuje się animacje, szeroką gamę masek i lalek, a także metafory artystyczne. Podczas przedstawień dla młodzieży i dorosłych mieszają się już elementy teatru lalek, teatru ruchu i różne elementy stylizowanego dramatu alternatywnego. Możesz znaleźć program i wszystkie niezbędne informacje na tej stronie.

Obserwatorium na Vartovce

Lubisz patrzeć w niebo i cieszyć się jego pięknem? Jednym ze sposobów na cieszenie się swoim hobby jest wizyta w obserwatorium. Obserwatorium Vartovka oferuje wyjaśnienie historyczne (na miejscu znajdowała się strażnica przeciwko tureckim nalotom), a także wyjaśnienie zjawisk astrologicznych, takich jak zaćmienie słońca. Zobaczysz też piękne zdjęcia i nauczysz się kilku przydatnych wskazówek, jak oglądać gwiazdy gołym okiem. Możesz tu dojechać na niebiesko z dworca kolejowego lub z Yellow Sand Street trasą oznaczoną gwiazdkami. Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje .

Korzystają z tego artykułu? Możesz podzielić się ze swoimi przyjaciółmi.

Ostatnio blogi

Spoznajte slovenské tekuté poklady

Spoznajte slovenské tekuté poklady

Margaréta Koklesová 09. 05. 2024 Slovensko je krajinou chutí. A to nielen v jedle. Svoje tradície, zvyky a jedinečnosti máme aj v nápojoch. Poďte s nami objaviť slovenské tekuté poklady. Nápoje našich predkov Základnou tekutinou...
Leto na Slovensku

Leto na Slovensku

Margaréta Koklesová 01. 05. 2024 Wysokie Tatry Dlhé slnečné dni priam lákajú, aby ste leto na Slovensku strávili vonku. Na záhradách, pri jazerách, v horách aj v mestách. Pestrosť a možnosti našej krajiny najlepšie objavíte práve v tomto ročnom období. Čo všetko...