Gdzie wybrać się na wycieczkę z psem

Gdzie wybrać się na wycieczkę z psem Margaréta Koklesová 07. 10. 2021
Treść artykułu:

Piesze wędrówki z psem to idealny sposób na spędzenie weekendu. Większość psów (niezależnie od wielkości i rasy) lubi piesze wędrówki w pełni. A jeśli zwierzę zostanie wychowane, rozweseli również turystów, których spotkasz na trasie. W artykule przyjrzymy się podstawowym zasadom, których trzeba przestrzegać z psem, nawet na najpiękniejszych i najbardziej popularnych trasach, które można wspólnie pokonać.

Podstawowe zasady

  • Weź wystarczającą ilość wody na wędrówkę nie tylko dla siebie, ale także dla psa . Nie polegaj na nim podczas picia z beli lub strumienia po drodze.
  • Zainwestuj w wysokiej jakości uprząż holowniczą . Dzięki temu chodzenie i ciągnięcie będzie przyjemniejsze dla psa, w górach szelki są znacznie bezpieczniejsze niż zwykła obroża.
  • Bądź tolerancyjny. Jeśli w którymś momencie będą chcieli trzymać psa na smyczy lub dać mu kaganiec, zrób to . Trzymaj psa na wolności tylko w miejscach, w których jest to dozwolone i tylko wtedy, gdy go opanujesz.
  • Idealny czas to wiosna i jesień. Unikaj całodniowych wędrówek w najgorętsze dni. Jeśli zdecydujesz się na piesze wędrówki latem, wybierz trasę prowadzącą przez las.
  • Dostosuj trasę do wieku i kondycji psa. Większość zwierząt poradzi sobie znacznie więcej niż zwykły człowiek, więc zastanów się nad tą radą, zwłaszcza jeśli masz starego psa, chorego, szczeniaka lub rasę, która nie jest najbardziej aktywna. Zwierzę może również przytłoczyć, nie tylko człowiek.

Łatwa wędrówka (odpowiednia również dla szczeniąt i starszych psów)

Dreveník (Volovské vrchy)

Dreveník to piękny masyw wapienno-trawertynowy. Jest to idealne miejsce do wypoczynku i wspinaczki. Można tu urządzić grilla, niedaleko Zamku Spiskiego. Dreveník to narodowy rezerwat przyrody, na wzgórzu znajduje się osada chłopa z późnej epoki kamienia. Można się tu dostać żółtym środkiem ze wsi Žehra lub Spiskiego Podgrodu.

Bastion Janosika (Volovské vrchy)

Jánošíkova bašta znajduje się między miejscowościami Kysak i Veľká Lodina. Skała wyrasta z zalesionego grzbietu Volovské vrchy, dzięki czemu jest znaczącą naturalną dominantą Hornadu, z której rozpościera się niepowtarzalny widok. Można tu dojechać czerwoną drogą ze wsi Kysak.

Rainerova chata (Wysokie Tatry)

Dziś alpejska chata służy jako muzeum przewoźników tatrzańskich, centrum edukacyjne TANAP i oczywiście bufet , co z pewnością docenicie na trasie. Istnieje kilka dróg dojazdowych o różnym stopniu trudności, z których najprostsze to trasa z wodospadu Studený potok lub z Hrebienoka.

Zbiornik wodny Čierny Váh

Do zbiornika wodnego prowadzi droga asfaltowa ze wsi Svarín. To mniej niż 8 kilometrów. Zbiornik wodny składa się z dwóch zbiorników, z których górny jest ciekawszy. Zbiornik sam w sobie jest piękny, ale jego głównym bonusem jest jeden z najpiękniejszych widoków na Tatry - będziesz się nim cieszyć naprawdę długo.

Cieśnina Zadielska (Słowacki Kras)

Kanion krasowy ma 3 kilometry długości i 400 metrów głębokości. Do tego narodowego rezerwatu przyrody można dojechać z miejscowości Zádiel drogą czerwoną - prowadzi tutaj droga utwardzona. Obecnie znamy około 100 jaskiń różnego typu w Cieśninie Zádielskiej . Jedną z najbardziej znanych jest Jaskinia Królewska o długości 17 metrów, z którą związana jest legenda króla Bela IV.

Średnio wymagające wędrówki

Dolina Kwaczańska (Mała i Wielka Fatra)

Kwaczańska Dolina to bajecznie piękny rezerwat przyrody. Przypomina Słowacki Raj. Trasa prowadzi z Oblazova, na którym zbudowano młyny i tartak, które do dziś są utrzymane i sprawne. Zapraszamy na spacer po malowniczej okolicy. Imponująca jest formacja skalna Jánošíkova hlava i widoki na dolinę.

Veľké Hincovo pleso (Wysokie Tatry)

Veľké Hincovo pleso jest najgłębszym i największym jeziorem w słowackiej części Tatr. Znajdziesz go pod Kôprovský štít, w górnej części doliny Mengus. Można się tu dostać od strony jeziora Poprad. Jego powierzchnia jest pokryta lodem średnio przez 270 dni w roku.

Wodospad Skok (Wysokie Tatry)

Wodospad Skok ma 25 metrów, co czyni go trzecim co do wielkości wodospadem w Tatrach. Znajduje się w Mlynická dolina, która również jest przepiękna. Jest to stosunkowo prosta trasa, można się tu dostać żółtą drogą ze Szczyrbskiego Jeziora. Jeśli masz tyle szczęścia co my, po drodze zobaczysz kozicę.

Zielone Jezioro (Wysokie Tatry)

Przepiękne jezioro pod skalnym klifem, z niesamowitą Chałupą pod Zieloną Kulą, gdzie zdecydowanie warto zjeść kiełbasę lub chociażby kofolę. Prowadzi tu trasa z miejscowości Bílá Voda (wzdłuż żółtej wody). To stosunkowo łatwa trasa nad  jezioro, która zachwyci swoim klimatem i specyficznym kolorem.

Veľký Choč (Mała i Wielka Fatra)

Jedno z najpiękniejszych wzgórz na Słowacji. Oferuje widok 360 stopni. Najpopularniejsza trasa prowadzi z miejscowości Valašská Dubová po błękitnej trasie. Veľký Choč ma kształt nieregularnej piramidy, celebrowało go wielu poetów, m.in. PO Hviezdoslav.

Wymagająca turystyka

Wodospady zimnego strumienia (Tatry Wysokie)

Wodospady znajdują się u ujścia potoku Studený do dolin Veľká i Malá Studená. Składają się z Długiego, Ukrytego i Małego Wodospadu. Do wodospadów prowadzi kilka tras (o różnym stopniu trudności) z Tatrzańskiej Łomnicy, Starego Smokowca lub Tatrzańskiej Leśnej. Wodospady są popularnym miejscem turystycznym. Najpiękniej prezentują się wiosną lub podczas ulewnych deszczy. Najwyższa kaskada ma przyzwoite 13 metrów, a jej moc i piękno zapierają dech w piersiach.

Kôprovský štít (Wysokie Tatry)

Z Kôprovské štít można podziwiać jeden z najpiękniejszych widoków w Tatrach. Jest to jedna z najwyższych tarcz, do których można dotrzeć nawet z psem. Cała trasa ma około 20 kilometrów długości, zaczyna się na Popradský pleso i prowadzi przez Hincove pleso.

Sedlo pod Ostrvou (Wysokie Tatry)

Naprawdę piękny widok to zasłużona nagroda za stosunkowo trudną wędrówkę. Jedź czerwoną drogą ze Szczyrbskiego Jeziora na Popradské pleso. Jedziesz dalej czerwonym, ale przygotowujesz się do odcinka ze sporym przewyższeniem - bez pomocy kotów nie da się go pokonać zimą. Przez siodło prowadzi trasa tatrzańska, która łączy Dom Śląski z Chatą pri Popradskom plese. Nad siodłem znajduje się wzgórze Ostrva, które na północno-zachodniej ścianie ma ostrołukową formację skalną poszukiwaną przez wspinaczy - igłę Ostrva.

Chata Téry'ego (Wysokie Tatry)

Chata Téry'ego to najwyżej położona chata górska otwarta przez cały rok. Znajduje się w odległości krótkiego spaceru od Pięciu Warstw Spiskich. Można tu dotrzeć przez Hrebienok i Chałupę Zámkovského. Wędrówkę można zakończyć przez cały rok, ale zimą wejście jest utrudnione ze względu na śnieg i lód.

Korzystają z tego artykułu? Możesz podzielić się ze swoimi przyjaciółmi.

Ostatnio blogi

Spoznajte slovenské tekuté poklady

Spoznajte slovenské tekuté poklady

Margaréta Koklesová 09. 05. 2024 Slovensko je krajinou chutí. A to nielen v jedle. Svoje tradície, zvyky a jedinečnosti máme aj v nápojoch. Poďte s nami objaviť slovenské tekuté poklady. Nápoje našich predkov Základnou tekutinou...
Leto na Slovensku

Leto na Slovensku

Margaréta Koklesová 01. 05. 2024 Wysokie Tatry Dlhé slnečné dni priam lákajú, aby ste leto na Slovensku strávili vonku. Na záhradách, pri jazerách, v horách aj v mestách. Pestrosť a možnosti našej krajiny najlepšie objavíte práve v tomto ročnom období. Čo všetko...