Gdzie wybrać się na wycieczkę z dziećmi w Trnavie

Gdzie wybrać się na wycieczkę z dziećmi w Trnavie Margaréta Koklesová 30. 09. 2019 Gorset
Treść artykułu:

Trnava to jedno z najpiękniejszych miast Słowacji. Bogata historia została zachowana do dziś, historyczne centrum zostało ogłoszone rezerwatem zabytków w 1987 roku . Miasto znane jest przede wszystkim z liczby zabytków sakralnych, dzięki którym otrzymało atrybut Mały Rzym. Ale historia to nie jedyna rzecz, jaką Trnava może ci zaoferować. Spójrzmy więc na to.

Zamki, pałace i ruiny

Smolenický zámok - zamek (taki jaki znamy) zaczęto budować na początku XX wieku, jego właścicielem był hrabia Jozef Pálffy, ul. Pierwsze prace przy murach rozpoczęto w 1887 roku - zmodyfikowano wieże. Podczas pierwszej i drugiej wojny światowej prace nad zamkiem nie były kontynuowane. Po wojnie (1945) przeszedł na własność państwa, pełnił funkcję letniej rezydencji SNR. Później został przekazany SAS jako reprezentatywne miejsce spotkań naukowców z całego świata. Latem codziennie otwarte dla zwiedzających, poza sezonem tylko w niedziele. Zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się co godzinę - latem, poza sezonem tylko po konsultacji z dyrekcją KC SAS. Więcej informacji na tej stronie.

Ruiny zamku Ostrý Kameň, Buková - wieś Buková leży w środku Małych Karpat. Największą atrakcją są jednak ruiny zamku z XIII wieku, który wznosi się nad wsią. Zamek służył kiedyś jako królewska twierdza graniczna. Pierwotnie gotycki zamek składał się z wieży, pałacu, kaplicy i fortyfikacji. Został uszkodzony na początku XVIII wieku i od tego czasu jest stopniowo opuszczany. Z Bukowej prowadzą szlaki turystyczne. Z wioski można jednak udać się na przykład na Zárubę (najwyższy szczyt Małych Karpat).

Katarínka, Dechtice - ruiny starożytnego kościoła i klasztoru św. Katarína Alexandrijská znajdują się około 20 km od Trnawy. Do dziś można zobaczyć zachowane ruiny kościoła z wieżą i pozostałości jednego skrzydła klasztoru. Jak każdy turysta, zachwyci Cię piękno i magiczna godność tego miejsca. Samochód można zostawić na parkingu (między Dechticami a Naháčem), skąd do mety jest około 20 minut. Droga jest wystarczająco szeroka i przejezdna dla spacerowiczów.

Ruiny zamku Dobrá Voda - zamek powstał prawdopodobnie w XIII wieku na miejscu starszego zamku, po czym zachowała się część ziemnych obwarowań. Służył jako zamek strażniczy podczas przekraczania Małych Karpat. Jest opuszczony od XVIII wieku i zachowały się tylko mury pałacu zamkowego, kaplica i fortyfikacje. Prowadzi tu ścieżka, która zaczyna się przy kościele we wsi. Zajmie ci to około 30 minut. Przez Dobrá Voda prowadzi także szlak turystyczny Cesta SNP z Bratysławy do Brezovej pod Bradlom.

Dwór we wsi Dolná Krupá - popularna rezydencja Ludwiga van Beethovena, który skomponował swoją słynną Sonatę księżyca op.27. Park nadaje się na pikniki, relaks, gry i sport. Ekspozycje są dostępne przez cały rok (oprócz poniedziałków), wycieczka nadaje się również dla spacerowiczów. Ten piękny dwór wraz z rozległym parkiem angielskim powstał w latach 1793-1795 na miejscu starszego dworu. Oprócz parku znajdziecie tu również jaskinię, staw, muzeum muzyki i salę pamięci Beethovena z wystawą o jego życiu i twórczości.

Zamek Červený Kameň - około pół godziny drogi od miasta Trnava. Jest to jeden z najczęściej odwiedzanych zamków na Słowacji . W odrestaurowanej części znajdziecie Państwo stałą ekspozycję zabytkowych mebli i broni, obrazów oraz zamkową piwnicę. Oprócz wycieczek organizowane są tu przeróżne festyny, można też cieszyć się pięknym dziedzińcem z ogrodem (przystosowanym dla wózków dziecięcych) lub wspiąć się na wieżę lub na wieżę widokową Kukla na przeciwległym wzgórzu (lepiej z nosidełkiem). Więcej informacji na www.hradcervenykamen.sk.

Jaskinie, muzea i zabytki

Wieża Miejska, Trnava - pierwotnie strażnica, która służyła również jako alarm przeciwpożarowy, została zbudowana przez mistrza Jakuba w Trnavie w 1574 roku . Całkowita wysokość 57 metrów, punkt widokowy 29 metrów. Naprawdę wyjątkowy widok czeka nie tylko na miasto, ale także na Małe Karpaty czy Równinę Trnawską. Na pewno nie zabraknie zegara słonecznego (a od 1729 roku także mechanicznego), który funkcjonuje do dziś. Wycieczka obejmuje również stałą wystawę poświęconą starszej i młodszej historii Trnavy, mieszkańcom i Wieży Miejskiej. Wstęp jest co godzinę.

Muzeum Zachodniosłowackie - główny budynek Muzeum Zachodniosłowackiego mieści się w dawnym klasztorze sióstr Klarysek, o którym wspomina się od 1239 roku. Na tej naprawdę dużej powierzchni przygotowano wiele wystaw - obecnie wraz z innymi działaniami zabezpiecza ponad 160 000 obiektów. Należy do jednego z największych muzeów na Słowacji. Wystawy stałe obejmują Historię Trnawy, Ekspozycję Archeologiczną, Gotycką Trnawę, Piękno minionych czasów i wiele innych. Ciekawa jest też nietypowa kolekcja dzwonów, najstarsza liczy 523 lata . W ciągu roku masz możliwość odwiedzenia nie tylko atrakcyjnych wystaw, ale także różnego rodzaju wydarzeń, warsztatów czy wykładów organizowanych przez muzeum. Więcej informacji na www.zsmuzeum.sk.

Jaskinia Drina - jedyna dostępna jaskinia w Małych Karpatach. Jaskinia szczelinowa ma całkowitą długość 680 m, dostępna jest 410 m. Korytarze szczelinowe jaskini ozdobione są bogatym wypełnieniem spiekowym. Przejście trwa około 35 minut. Otwarte od kwietnia do końca października. Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje .

Katedra św. Jana Chrzciciela - jeden z najpiękniejszych w Europie. Jest to pierwsza wczesnobarokowa budowla na Słowacji. Klejnotem we wnętrzu jest oryginalny, całkowicie drewniany ołtarz z 1640 roku, który ma około 20 metrów wysokości. Ołtarz składa się z trzech głównych obrazów, 27 naturalnej wielkości rzeźb świętych i kilku małych rzeźb. Główny ołtarz to Chrzest Jezusa Chrystusa. W 2003 roku odwiedził ją Ojciec Święty Jan Paweł II.              

Atrakcje i rozrywka

Klub Kinder, Trnava - idealne miejsce na deszczowe dni. Wyjątkowe centrum rozrywki dla dzieci znajduje się w centrum handlowym CITY ARENA. Niekończące się możliwości rozrywki i zabaw przygotowano dla dzieci na powierzchni prawie 1000 m2. Spodoba im się trampoliny, ścianki wspinaczkowe, labirynty, chachaboksy, wodospad w kształcie kuli, karuzele, mini-domki czy armatki piankowe. Do dyspozycji rodziców jest kawiarnia, TV i strefa relaksu. W razie potrzeby możesz powierzyć dzieci animatorowi i cieszyć się czasem z partnerem. Cennik i godziny otwarcia można znaleźć na stronie www.kinderclub.sk.

Aquaparki i pływanie

RELAX AQUA & SPA, Trnava - 25 metrowy basen przygodowy, basen relaksacyjny, basen dla dzieci, jacuzzi i 2 zjeżdżalnie. Są atrakcje wodne dla dzieci (jeż w sprayu, fontanny, skała z wbudowanym akwarium, czy zestaw zjeżdżalni) oraz sauny i strefa relaksu dla rodziców. Centrum wodne posiada część zewnętrzną (basen letni) i część wewnętrzną (świat wodny), do dyspozycji dzieci jest kolejka linowa, ścianka wspinaczkowa lub obręcz do koszykówki. Godziny otwarcia, opłata za wstęp i szczegółowy opis wszystkich atrakcji można znaleźć na stronie www.aquaparktrnava.sk.

Kąpielisko Kamenný Mlyn - naturalne kąpielisko znajduje się na terenie rekreacyjnym Kamenný mlyn (obrzeża Trnawy) i oferuje duży zbiornik wodny otoczony piękną przyrodą. Jest nieogrzewany basen, który jest naprawdę orzeźwiający, szczególnie latem. Są huśtawki i drabinki dla małych dzieci oraz możliwość gry w tenisa stołowego lub petanque. Basen czynny jest w sezonie letnim.

Zwierzęta i rośliny

Park Malkia, Orechová Potôň - miejsce, w którym znajdziesz wiele bestii i zwierząt. W miarę upływu czasu do lwów i innych dużych kotów dołączyły inne gatunki zwierząt. Jeśli jesteś zainteresowany, możesz nawet „adoptować” część z nich i tym samym uczestniczyć w ich szczęśliwym życiu. W parku można również nakarmić i pogłaskać niektóre zwierzęta. Możesz także obejrzeć karmienie zwierząt z wyjaśnieniem. Wstęp i godziny otwarcia można znaleźć na stronie www.malkiapark.sk.

Gospodarstwo Nasze marzenie - podwórko, na którym zwierzęta czują się komfortowo. Podwórko, na którym uwzględniane są ich potrzeby. Podwórze, na którym Ty i Twoje dzieci możecie odpocząć od pracy, obowiązków lub nauki. Można zobaczyć (a czasem zwierzaki) typowe słowackie zwierzęta gospodarskie, jeździć konno, pływać łódką, zjeść obiad przy kominku, a dzięki kochającym właścicielom można się wiele dowiedzieć o życiu na farmie i zwierzętach, które mają swoje Dom. Cennik i godziny odwiedzin można znaleźć na stronie www.dvornassen.sk.

Včelárska Paseka (Kráľová pri Senci) - leży w pięknym i cichym parku leśnym. Jest najstarszym pszczelarskim ośrodkiem kulturalnym i edukacyjnym w Europie, a także największym skansenem pszczelarskim w Europie Środkowej. Dowiesz się wielu informacji o historii i aktualnym stanie bartnictwa na Słowacji. Można podziwiać unikalne kolekcje uli ludowych z wynalezienia świata. Najstarsze pochodzą z XVII wieku. W dużym budynku znajduje się muzeum pszczelarstwa z ekspozycją różnych narzędzi pszczelarskich, plastrów miodu czy pras. Wreszcie możesz kupić różne produkty pszczelarskie. Więcej informacji można znaleźć na www.vcelarskapaseka.sk.

Korzystają z tego artykułu? Możesz podzielić się ze swoimi przyjaciółmi.

Inne blogi w kategorii Gorset

15 najlepších miest na Slovensku, kam na dovolenku

15 najlepších miest na Slovensku, kam na dovolenku

Margaréta Koklesová 23. 06. 2023 Gorset Dovolenka na Slovensku môže mať kopec podôb. Objavovanie histórie, prekonávanie hôr, návštevy mesta alebo kúpeľov, či zbieranie zážitkov so zvieratkami. Malebná krajina, ktorá je na každom kroku iná, vám dokáže ponúknuť...
Kam na dovolenku s bábätkom

Kam na dovolenku s bábätkom

Margaréta Koklesová 11. 03. 2022 Gorset, Wysokie Tatry, Niskie Tatry Dovolenka s deťmi je nevyčerpateľná téma, v ktorej sa veľmi jasne tvoria dva tábory – rodiny, ktoré s deťmi v pohode cestujú po celom svete a rodiny, ktoré sa rozhodnú počkať a prvé roky...