Gdzie wybrać się na wycieczkę z dziećmi na Orawę

Gdzie wybrać się na wycieczkę z dziećmi na Orawę Margaréta Koklesová 25. 09. 2019 Gorset
Treść artykułu:

Piosenka śpiewa też dobrze na Orawie, zdrowo na Orawie. I tak jest naprawdę. Orawa to bajkowy region, do którego z przyjemnością będziesz wracać. Można poznać życie na farmie, pobawić się w parkach, wylegiwać się w parku linowym, popływać w aquaparkach, zwiedzić Zamek Orawski czy pojeździć pociągiem. Oferta jest naprawdę szeroka, więc przyjdź i wybierz coś.

Szlaki piesze i przyrodnicze z dziećmi

Wieża widokowa Zakamenné - z 15-metrowej drewnianej wieży widokowej można podziwiać piękny widok na Babią Górę, Orawską Magurę i Tatry Zachodnie z dziećmi . Prowadzi do niej mało wymagająca (ok. 2 km długości) oznakowana trasa ze sklepu w centrum wsi.

Leśna ścieżka dydaktyczna Oravská Lesná - łatwa trasa zaczyna się w Oravská Lesná, na przystanku autobusowym koło Urzędu Gminy. Ścieżka prowadzi dalej do skrzyżowania z asfaltową drogą Vyhliadka, dalej do miejscowości pod Rusnáčką iz powrotem do Oravská Lesná. Na trasie znajduje się 9 przystanków z informacjami o lesie, krajobrazie Orawy, historii tutejszej kolei czy leśnych zwierzętach. Możesz przejść przez to w około dwie godziny.

Ścieżka dydaktyczna Oravská priehrada - ścieżka dydaktyczna zaczyna się w pobliżu hotelu Studnička. Ma około 2,5 km długości, na trasie zainstalowano 6 tablic informacyjnych. Ponownie, jest to łatwy spacer, który można zrobić w mniej niż dwie godziny. W miesiącach zimowych szlak można uprawiać na biegówkach . Lokalizacja jest idealna do oglądania ptactwa wodnego.

Ścieżka dydaktyczna Slaná voda - Babia hora - Markowe Szcawiny - średnio trudna trasa zaczyna się przy chacie Slaná voda, prowadzi przez aleję Hviezdoslavova, Hviezdoslavova horáreň na szczyt Babá hora. Stamtąd trasa prowadzi do Polski. Możesz przejść przez to w około 5-6 godzin. Na trasie znajduje się 14 przystanków z informacją w języku słowackim i polskim, dzięki którym dowiesz się o leczniczych źródłach, lasach, roślinach i zwierzętach. Na obu końcach trasy znajdują się chaty turystyczne, w których można odpocząć lub coś przekąsić.

Ścieżka dydaktyczna Šútovská dolina - początek trasy znajduje się w miejscowości Šútov, na skręcie na lewo od drogi krajowej Żylina - Kraľovany. Niewymagający chodnik ma 6 km długości, można go przejść w około 3 godziny.

Atrakcje i rozrywka

Rejs statkiem po Zalewie Orawskim i na Wyspę Slanicką - 90-minutowy rejs w obie strony po Zalewie Orawskim połączony z 30-minutowym postojem i zwiedzaniem wyjątkowej Slanickiej Wyspy Sztuki. Statek kursuje w sezonie (kilka razy dziennie) z portu nr. 2 (SLANICKÁ OSADA) naprzeciwko hotelu Slanica. Terminy płatności i cennik można znaleźć na tej stronie.

Spływ rzeką Orawą (na tratwach) - rejs trwa około 1 godziny, w cenie poczęstunek. Poznasz historię Orawy i jednocześnie przeżyjesz fascynujący rejs na drewnianej tratwie, która płynie pod skalnym klifem Zamku Orawskiego . Podróż jest bezpieczna i niewymagająca. Więcej informacji można znaleźć na www.plte-orava.sk

Orawska Kolej Leśna - przejażdżka krajoznawcza wyrusza ze stacji dolnej Tanečník, która znajduje się w niewielkiej odległości od Puszczy Orawskiej. Z miejscowością łączy się utwardzona leśna droga o długości około 6 km. Takim małym domem (zajezdnią) lokomotyw i wagonów jest stacja Tanečník, sprzedaje się tu bilety i pamiątki, jest też małe muzeum dokumentujące życie kolei leśnej. Pociągi odjeżdżają zgodnie z rozkładem jazdy. Bilety na przejazd z Orawy do Kysuc polecamy zarezerwować z wyprzedzeniem pod numerem telefonu +421 905 500 646. W drodze powrotnej zwiedzanie wspomnianej ekspozycji na stacji i góralskiego drewnianego domu w Beskidach. Zainteresowani mogą również zobaczyć wieżę widokową nad stacją. Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje .

Pociąg Roháč - ciesz się piękną przyrodą i pięknymi widokami z pociągu. Zapraszamy na przejażdżkę z Habovki przez Zuberec, wokół Jaskini Brestowskiej, Muzeum Wsi Orawskiej do Zverovki, skąd prowadzi wiele szlaków turystycznych. Pociąg może pomieścić 56 osób. Jeśli jesteś bardziej zainteresowany, zamów min. 1 dzień wcześniej. Cennik i poszczególne trasy można znaleźć na stronie www.rohacskyvlacik.sk

Aquaparki i pływanie

Meander Thermal Park Oravice - wszystkie baseny wypełnione są naturalną wodą termalną, która wypływa z głębokości 1611 metrów . Woda jest silnie zmineralizowaną sodowo-wapniowo-magnezowo-siarkową o dużej zawartości żelaza. Ma korzystny wpływ na układ mięśniowo-szkieletowy, drogi moczowe i nerki. Woda stygnie, a jej temperatura wynosi około 58 stopni. Baseny są otwarte przez cały rok. Jest duży basen sportowo-relaksacyjny, mały i duży basen relaksacyjny, basen chłodzący. Są atrakcje wodne (sztuczne fale, siedziska i ławki z koralików lub grzybek wodny). Oczywiście zjeżdżalnia wodna o długości 100 m. Godziny otwarcia i cennik można znaleźć na stronie www.meanderoravice.sk

AquaRelax Dolný Kubín - wodny świat z basenami, zjeżdżalniami, dziką rzeką, bąbelkami, huśtawką i prysznicami masującymi znajduje się w centrum Dolnego Kubina. Tylko 10 minut samochodem od Zamku Orawskiego. Na najmłodszych w Kąciku dla Dzieci z animatorami (w weekendy) czeka garść zabawek. Cennik i wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na www.aquakubin.eu

Sport i adrenalina

Zalew Orawski - nazywany jest także Morzem Orawskim. Jest to jeden z największych zbiorników wodnych na Słowacji i jeden z popularnych ośrodków turystycznych, z których korzysta się latem i zimą. Latem można tu uprawiać wiele sportów wodnych (kolarstwo wodne, żeglarstwo, windsurfing) i zwykłe pływanie. Zimą zamarznięte jezioro jest idealnym miejscem na romantyczny spacer.

Wesołe miasteczko FUNNYPARK - pełne adrenaliny i przeszkód sportowych, które sprawdzą Twoją odwagę i siłę. Leży wśród koron drzew, bezpośrednio w Oravská Lesná. Cena jest naprawdę korzystna, dzieci i dorośli będą się dobrze bawić. Specjalnością są przeszkody Elf, skok wiewiórki lub huśtawka leśna. Cennik, godziny otwarcia i wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie www.funnypark.sk

KINDERLAND (Największy pokój dziecięcy), Námestovo - prawdziwy raj dla dzieci podzielony jest na 5 stref - strefa zabaw, strefa skoków, kino 5D i 9D, strefa gier, strefa aqua. Atrakcje są odpowiednie dla dzieci i dorosłych, grasz w pomieszczeniach (bez względu na pogodę). Są zajęcia edukacyjne, rozrywkowe, sportowe i twórcze. Obejrzyj poniższy film lub kliknij www.kinderlandno.sk .

Jaskinie, muzea i zabytki

Muzeum Wsi Orawskiej Zuberec - zostało otwarte dla publiczności w 1975 roku. Dziś można znaleźć tu budynki z całej Orawy. Teren podzielony jest na następujące części: Dolnooravský rínok, ulica Zamagurská, Goralské lazy, Kościół z cmentarzem i Mlynisko. Jak w każdej prawdziwej wiosce, znajdziesz tu typowe budynki, takie jak strych na siano, chatę, komory i typowe przedmioty rzemieślnicze (piec garncarski). W całym muzeum dominuje drewniany kościół św. Elżbieta z Zábřeha z XV wieku. Muzeum jest otwarte przez cały rok, zmieniają się godziny otwarcia. Aktualne godziny, wstęp i inne informacje można znaleźć na tej stronie.

Muzeum Oravakafe, Krušetnica - w przytulnym domu historia ziaren kawy jest opowiadana od samego początku do pysznego końca. I choć z zewnątrz dom jest niepozorny, to wnętrze jest naprawdę niesamowite. Zdobi ją największa mozaika ziaren kawy na świecie, wrażenia dopełniają eksponaty. Oravakafe otrzymało Certyfikat na największą kolekcję, w której znajdziecie Państwo stare młynki, ekspresy do kawy czy kubki. Godziny otwarcia znajdziesz na tej stronie.

Jaskinia Brestowska, Zuberec - pierwsza dostępna jaskinia na Orawie i w Tatrach Zachodnich . Na jego dnie płynie rzeka z czynnym ciekiem wodnym z siedmioma syfonami. Charakteryzuje się rzadką fauną jaskiniową. Jaskinia znajduje się naprzeciwko Muzeum Wsi Orawskiej, obok drewnianego amfiteatru. Wycieczka trwa około godziny, trasa liczy 434 m. Temperatura w jaskini to około 5 stopni, więc ubierz się odpowiednio. Wstęp jest ograniczony do 15 osób, więc lepiej dowiedzieć się z wyprzedzeniem lub zarezerwować czas w godzinach pracy u administratora jaskini pod adresem brestovskaj@ssj.sk lub pod numerem +421 911 062 363.

Zamek Orawski - niewątpliwie jedna z pereł Europy. Jest to jeden z najczęściej odwiedzanych i najpiękniejszych zamków na Słowacji. Wspaniały kompleks składa się z Zamku Górnego, Środkowego i Dolnego. Znajdziesz tutaj prawie wszystkie style architektoniczne od stylu romańskiego, przez renesans, gotyk, barok po romantyzm. Ma bogatą przeszłość, więc nic dziwnego, że jest narodowym zabytkiem kultury. Pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1267 r. (Był to wówczas majątek królewski). Godziny otwarcia i cennik można znaleźć na tej stronie.

Muzeum powozów i sań arystokratycznych, Oravský Podzámok - unikalna i  najobszerniejsza na Słowacji kolekcja bryczek i sań znajduje się bezpośrednio pod Zamkiem Orawskim . Możesz zobaczyć 21 ekskluzywnych eksponatów. Muzeum jest otwarte w sezonie letnim, poza latem po wcześniejszym umówieniu telefonicznym. Nie przegap wizyty i daj się ponieść magii ubiegłego wieku, kiedy po drogach wieziono luksusowe koty dla pań i panów. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.muzeumkociarov.sk

Zwierzęta i rośliny

Ekocentrum Zázrivá - obiekt przeznaczony do ochrony przyrody, ratowania zwierząt i nauczania przedmiotów ścisłych. Można zwiedzić ścieżkę edukacyjną (7 tablic informacyjnych, ok. 2 km), posłuchać wykładu lub obejrzeć film przyrodniczy (przeznaczony dla grup zorganizowanych) i tym podobne. Najciekawszy jest teren Stacji Ratowniczej i wszystkie zwierzęta, które obecnie tam przebywają - porzucone, chore lub ranne. Na wizyty należy wcześniej zarejestrować się pod numerem +421 903 504 470 lub na macek (a) sopsr.sk. Miłym dodatkiem jest Ekoogród, w którym można zobaczyć różnego rodzaju rośliny, rośliny drzewiaste, stawy i chaty oraz poidła dla owadów, gadów i ptaków. Wszystkie interesujące rzeczy można znaleźć na www.zachranazvierat.sk

Korzystają z tego artykułu? Możesz podzielić się ze swoimi przyjaciółmi.

Inne blogi w kategorii Gorset

15 najlepších miest na Slovensku, kam na dovolenku

15 najlepších miest na Slovensku, kam na dovolenku

Margaréta Koklesová 23. 06. 2023 Gorset Dovolenka na Slovensku môže mať kopec podôb. Objavovanie histórie, prekonávanie hôr, návštevy mesta alebo kúpeľov, či zbieranie zážitkov so zvieratkami. Malebná krajina, ktorá je na každom kroku iná, vám dokáže ponúknuť...
Kam na dovolenku s bábätkom

Kam na dovolenku s bábätkom

Margaréta Koklesová 11. 03. 2022 Gorset, Wysokie Tatry, Niskie Tatry Dovolenka s deťmi je nevyčerpateľná téma, v ktorej sa veľmi jasne tvoria dva tábory – rodiny, ktoré s deťmi v pohode cestujú po celom svete a rodiny, ktoré sa rozhodnú počkať a prvé roky...