Gdzie wybrać się na wycieczkę z dziećmi na Liptowie

Gdzie wybrać się na wycieczkę z dziećmi na Liptowie Margaréta Koklesová 20. 09. 2019
Treść artykułu:

Jaskinie, piękne widoki na Tatry, pływanie i niekończąca się lista atrakcji dla dzieci. Region Liptov jest jednym z najczęściej odwiedzanych i najbardziej zróżnicowanych regionów Słowacji. A oferuje to, co naprawdę: największy plac zabaw, największy całoroczny park wodny, najbardziej stromy tor bobslejowy i wiele więcej.

Oto miejsca, których zdecydowanie nie możesz przegapić podczas rodzinnych wakacji z dziećmi:

>>> Najlepsze noclegi na Liptowie znajdziecie tutaj <<<

Piesze wycieczki i spacery z dziećmi

Chopok

Miłośnicy turystyki z pewnością nie przegapią drugiego co do wielkości wzniesienia na Liptowie. Jeśli się odważysz, możesz pokonać go pieszo. Dla mniej sprawnych jest kolejka linowa (od strony północnej i południowej). Jeśli złapiesz ładną pogodę, widoki są naprawdę niesamowite. Dzieciom spodoba się trójgłowy smok Damian, który znajduje się na tarasie restauracji. Według legendy mieszkał w Demianowskiej Jaskini. Powinieneś być w stanie ukończyć wędrówkę za około 6-7 godzin. Rozpoczyna się w Jasnej (Mikulášska chata). Stamtąd dalej żółtą  Trójkątą, Sedlo Poľany, aż do Dereš. Następnie masz tylko godzinę do czerwonego światła przed sobą i jesteś na Chopoku. Na tej stronie można znaleźć dobry opis całej wycieczki .

Dolina Kwaczańska i Prosiecka

Uważane są za jedną z najpiękniejszych dolin Słowacji. Możesz przekroczyć obie doliny w 1 dzień. Jest to mało wymagająca wędrówka z niewielkim przewyższeniem. Mogą z niego korzystać również dzieci od ok. 3 roku życia, ale dzięki swojej długości jest nieco bardziej wymagający pod względem wytrzymałościowym. Przez całą trasę prowadzi ścieżka dydaktyczna. Najciekawszym punktem turystycznym są Oblazy. Wędrówkę lepiej rozpocząć przez Dolinę Prosiecką i zejść do Kvačianská. Dzieciom z pewnością spodoba się wspinaczka po czekających na nich drabinach.

Vrbické pleso

Bezpretensjonalnie i bardzo przyjemnie idzie na bardzo fajny bal. Prowadzi tu kilka ścieżek, z których najsłynniejsza to ścieżka dydaktyczna z tablicami informacyjnymi z Wellness Hotelu Grand Jasná, która prowadzi dalej do Tri Vody. Na balu można odpocząć lub podziwiać piękne widoki. Trasę można pokonywać wózkiem, ale teren jest nieco wyboisty. Spacerując po balu i przy balu można natknąć się na naprawdę mały drewniany domek, w którym można zjeść pyszne pierogi. To taka miła nagroda po wycieczce. 

Na symboliczny cmentarz iz powrotem

Znów mało wymagający, około 2-kilometrowy spacer. Podążaj za żółtym znakiem obok hotelu Ostriedok, obok wieży widokowej (po drodze jest piękny widok na Dolinę Demianowską), aż dojdziesz do Symbolicznego Cmentarza. To symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr Niskich. Oprócz spaceru możesz porozmawiać z dziećmi o sile gór i szacunku, jaki należy do nich okazywać.

Wieża widokowa w dolinie Pavčina

W miejscowości Pavčina lehota (i jej okolicach) znajduje się ścieżka dydaktyczna o długości 10,5 km i 11 punktów dydaktycznych. Po drodze można podziwiać widok na Małą Fatrę, Wielką Fatrę, Tatry Niskie czy Tatry Zachodnie. Ciekawym punktem ścieżki dydaktycznej jest wieża widokowa z opisem okolicy.

Wieża widokowa na Ostredku

Dwukondygnacyjna drewniana turystyczna wieża widokowa znajduje się w niewielkiej odległości od wzniesienia Ostredok, wznoszącego się nad ośrodkiem Jasná. Z wysokości około 7 m rozciąga się piękny widok na Chopok lub Ginger. Na wieżę widokową można dostać się żółtym znakiem z ośrodka Jasná (lub z Demianowskiej Jaskini Wolności). Podróż znów jest łatwa, zajmie Ci około 20-30 minut.

Atrakcje i rozrywka

Netopierkovo - Jaskinia Stanišovská

Jedyna całoroczna jaskinia na Liptowie. Każdy zwiedzający otrzyma przed wejściem latarkę i odkryje urok podziemia z grotołazami (przewodnikami). Będziesz cieszyć się naprawdę zapierającymi dech w piersiach widokami, jakie ukształtowała woda. Cennik, więcej informacji oraz godziny otwarcia można znaleźć na tej stronie.

Tunel Permoník-Bear

Jedyna dostępna praca górnicza na Liptowie. Przed wejściem każdy zwiedzający otrzyma czołówkę. Podczas wycieczki zobaczysz miejsca, które człowiek tworzył i odwiedzał od dziesięcioleci - z wizją znalezienia złota. Atmosfera i ekspozycje są naprawdę wyjątkowe, wszystko autentycznie dopełnia palący się palnik olejowy. Cennik, więcej informacji oraz godziny otwarcia można znaleźć na tej stronie.

Babyland

Największy plac zabaw na Liptowie. Otwarte przez cały rok. Znajdziesz tu dmuchane zamki, kolejkę linową dla dzieci, trampoliny, kuchnię dla dzieci i labirynt ze wspinaczką. Dla każdego miłośnika zwierząt, który może je tu zobaczyć, musi być ujeżdżalnia i mini ZOO. Na kreatywne dusze dzieci czekają animatorzy, kreatywne warsztaty i specjalne zajęcia. Cennik, więcej informacji oraz godziny otwarcia można znaleźć na tej stronie.

Mini Slovakia (park miniatur)

W Liptowskim Janie znajduje się park z miniaturami zabytków, takich jak zamek Streczno, zamek Bojnice czy ratusz w Lewoczy. Modele są wiernymi kopiami oryginałów, autor w swojej produkcji wykorzystuje autentyczne materiały budowlane. Na przykład na kopii zamku w Bojnicach przepracowano niesamowite 3560 godzin. Wszystkie miniatury są wykonane w skali 1:25. Kolekcja stale się powiększa. Jeśli chcesz pokazać swoim dzieciom najważniejsze słowackie budowle w jeden dzień, koniecznie wybierz się tutaj. Wstęp, godziny otwarcia i wszystkie niezbędne informacje znajdziesz na tej stronie.

Olbrzymi

Kompleks dziecięcy w Čutkovskiej dolinie. Mieszka tu Čutko i możesz zobaczyć jego świat. Tutaj znajdziesz gigantyczne łóżko, zabawki lub duże szachy 3D. Specjalnością są zęby mleczne, które dzieci mogą myć. W okolicy znajdują się również trampoliny, park linowy, plac do gry w paintball dla dzieci i wiele więcej. W pobliżu znajduje się również dziedziniec Čutkov z owcami i kozami. Jest ogromnie położony tuż obok Koliba u Dobrého Pastriera. Cennik, godziny otwarcia i wszystkie informacje można znaleźć na stronie www.obrovo.sk

Tatrapolis

Na powierzchni około 1,5 ha można obejrzeć miniatury znanych na całym świecie budowli lub na własne oczy zobaczyć pracę kowala. Możesz bawić się w 34 atrakcjach. Sercem Tatrapolis jest Globe Square, na środku którego obraca się metalowa kula ziemska. Otacza go 12 metalowych miniatur słynnych budynków - Opera w Sydney, Wieża CN, Wieża Eiffla czy Big Ben. A jeśli lubisz fotografię, tutaj trafisz na swoje. Niektóre posągi są naprawdę wysokie. Na przykład wieża Eiffla ma do 7 metrów. Park jest otwarty w sezonie letnim. Znajdziesz tu wszystkie niezbędne informacje na tej stronie .

>>> Najlepsze noclegi na Liptowie znajdziecie tutaj <<<

Aquaparki i pływanie

Tatralandia

Największy całoroczny wodny park rozrywki na Słowacji. Latem do dyspozycji jest 14 basenów (z wodą morską, termalną i czystą), 26 zjeżdżalni, atrakcje Funparku i całodzienna rozrywka z zespołem animatorów. Lato obfituje również w różnego rodzaju imprezy, w których z wielkim entuzjazmem uczestniczą dzieci. Tropical Paradise jest dostępny przez cały rok, gdzie temperatura wody i powietrza nie spada poniżej 30 stopni. Tatralandia to po prostu świat zabawy i śmiechu. A jeśli masz już starsze dzieci, możesz spokojnie wybrać się na masaż lub wellness. Cennik, godziny otwarcia i wszystkie niezbędne informacje znajdziesz na tej stronie .

Gino Paradise Besenova

Kolejny wspaniały wodny raj. Oferuje 20 basenów, 15 zjeżdżalni i bogaty program rozrywkowy. W każdy weekend odbywa się specjalne wydarzenie, które rozświetli dziecięce oczy. Jeśli masz starsze dzieci, możesz wrócić do spa lub na masaż. Na miejscu znajduje się również wiele restauracji i barów. Cennik, godziny otwarcia i wszystkie niezbędne informacje znajdziesz na tej stronie.

Sport i adrenalina

Tarzania

Znajduje się kilka minut od parkingu przed hotelem SKI w Záhradky. Nadaje się dla dzieci od 6 lat. Trasa dla dzieci miesiąc 76 metrów, niebieska (krótsza trasa) ma 211 metrów, a czerwona (dłuższa) 320 metrów. Przez cały czas jesteś pewny i nadzorowany przez wyszkolonego instruktora, który pomoże Ci jak najłatwiej pokonać trasę. Jeśli szukasz sposobu, aby zmęczyć swoje dzieci i jednocześnie dać im sporą dawkę adrenaliny, nie przegap Tarzana. Cennik, godziny otwarcia i wszystkie niezbędne informacje znajdziesz na tej stronie.

Tor bobslejowy Žiarce

Jedyna taka trasa na Liptowie. Znajdziesz go w ośrodku narciarskim SKI ŽIARCE - Pavčina Lehota. Tor ma 1000 mi jest najbardziej stromym torem na Słowacji. Wyciąg narciarski zabierze Cię wygodnie na start. Dzieci do lat 7 jeżdżą w towarzystwie osoby dorosłej (nie trzeba kupować biletu dla dzieci). Starsze dzieci mogą spróbować jeździć samodzielnie. W sezonie letnim tor bobslejowy czynny jest codziennie, wszystkie niezbędne informacje znajdziesz na tej stronie .

Jaskinie, muzea, zabytki

Demianowska Jaskinia Lodowa

Znajdziesz ją na północ od Demianowskiej Jaskini Wolności. Na dno wchodzisz na wysokości 840 m npm w skale Bašta. Wycieczka trwa 45 minut. Średnia temperatura tam wynosi 0 - 3 stopnie, więc ubieraj się odpowiednio. Jaskinia jest wyjątkowa ze względu na występowanie stałego wypełnienia lodem, rzadką faunę jaśminową, bogatą historię i masywne (i często dziwaczne) kształty podziemnych przestrzeni. Cennik, dostępność i wszystkie niezbędne informacje znajdziesz na tej stronie.

Demianowska Jaskinia Wolności

Najdłuższa jaskinia na Słowacji. Ale nie tylko. Jest naprawdę piękna. Zobaczysz piękne jeziora, podziemny potok Demänovka i bogate wypełnienie spiekowe w różnych kolorach. I to chyba taka obowiązkowa przejażdżka - miejsce, które każdy z nas powinien zobaczyć. Jaskinia NIE JEST otwarta przez cały rok, więc sprawdź jej dostępność (i cennik) na tej stronie.

Wilkołak

Zamieszkała wioska, w której zobaczysz tradycyjne drewniane domy, pomniki przyrody czy formacje geologiczne (Krwawa Skała, Wilcza Skała,…). Jest rezerwatem zabytków architektury ludowej, składa się z typowych domków z bali typu środkowoeuropejskiego. Znajduje się na liście UNESCO od 1993 roku. Pierwotnie była to osada drwali, pasterzy i rolników. Polecamy również wizytę w muzeum. Wstęp płatny przy wjeździe do wioski, wszystkie niezbędne informacje na www.vlkolinec.sk

Muzeum Wsi Liptowskiej w Pribylinie

Najczęściej odwiedzana ekspozycja Muzeum Liptowskiego. Tutaj można zobaczyć eksponaty, które pokazują tradycyjne życie i pracę ludzi z różnych grup społecznych. Dokumentuje życie w wioskach, które zostały zalane podczas budowy wodociągu Liptovská Mara. Przy muzeum znajduje się również szkoła rzemiosła ludowego, która w sezonie pokazuje turystom technikę tkania, obróbki drewna lub skóry czy dziewiarskich koszy. Jest otwarty przez cały rok. W pobliżu znajduje się również gotycko-renesansowy dwór z Parížovic, który jest zachowanym dworem na Liptowie. Niezbędne informacje można znaleźć na stronie www.liptovskemuzeum.sk .

Archeoskanzen Havránok

Jedno z najważniejszych znalezisk argeologicznych na Słowacji. Dokumentuje on obecność ludności celtyckiej, która zamieszkuje Liptov w IV-I wieku pne. Wykwalifikowani archeolodzy odkryli pozostałości osady z późnej epoki żelaza (okres La Tène). Udało nam się znaleźć dużo ceramiki, biżuterii i resztek murów. Powinno się umieć dokładniej poznać historię niż tylko z podręcznika historii. Wycieczka zajmie Ci około 30 minut, opłata za wstęp jest naprawdę symboliczna. Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje.

Zwierzęta i rośliny

Skontaktuj się z ZOO

Jedyne zoo, w którym można nie tylko zobaczyć zwierzęta, ale także je pogłaskać. Można też kupić w kasie gotową karmę (za 1 €) i karmić zwierzęta pod okiem opiekuna. W ZOO można podziwiać na żywo naprawdę ciekawe zwierzęta - półmetrowy żółw lądowy, owce, niedźwiedzie, osły, wielbłądy, papugi, tygrysy czy nosy. To doświadczenie, o którym nic więcej nie trzeba pisać. Po prostu musisz tego doświadczyć. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na www.zookontakt.sk .

Ovečkoland

Jedyny taki park rozrywki na Słowacji. Znajdziesz go na końcu wsi Pavčina Lehota. Możesz spróbować pracy liptowskich drani. Czeka na ciebie stado owiec, które możesz pokusić się o wędrowanie po drugiej stronie łąki. Możesz wygładzić jagnięta, a ci, którzy się nie boją, mogą je karmić bezpośrednio z ręki. A kto ukończy wszystkie zadania, pomoże owcom uciec przed wilkami i znajdzie odpowiedzi na wszystkie pytania quizu Bačov, otrzyma własną kartę Bačov. Cennik i godziny otwarcia można znaleźć na stronie www.oveckoland.sk .

Ogród motyli

Niezwykła wystawa. Kolorowa oaza kwiatów i motyli w kolorach i rozmiarach z wynalezienia świata. Wycieczka z przewodnikiem jest naprawdę wyjątkowa. Zobaczysz na przykład wyklucie motyla z poczwarki i jego karmienie. Jeśli się nie boisz, motyle również usiądą na twoim palcu lub głowie. A te naprawdę odważne potrafią przechodzić między nietoperzami o rozpiętości skrzydeł do 1 metra. Atmosferę dopełniają kolorowe ptaki, węże i gady. Fascynujący świat przyciąga swoim kolorem, spokojem i zrozumieniem, że nawet niebezpieczne rzeczy mogą być piękne. I wzajemnie. Wstęp i godziny otwarcia można znaleźć na stronie www.motyliazahrada.sk .

Korzystają z tego artykułu? Możesz podzielić się ze swoimi przyjaciółmi.

Ostatnio blogi

Spoznajte slovenské tekuté poklady

Spoznajte slovenské tekuté poklady

Margaréta Koklesová 09. 05. 2024 Slovensko je krajinou chutí. A to nielen v jedle. Svoje tradície, zvyky a jedinečnosti máme aj v nápojoch. Poďte s nami objaviť slovenské tekuté poklady. Nápoje našich predkov Základnou tekutinou...
Leto na Slovensku

Leto na Slovensku

Margaréta Koklesová 01. 05. 2024 Wysokie Tatry Dlhé slnečné dni priam lákajú, aby ste leto na Slovensku strávili vonku. Na záhradách, pri jazerách, v horách aj v mestách. Pestrosť a možnosti našej krajiny najlepšie objavíte práve v tomto ročnom období. Čo všetko...