Gdzie wybrać się na wycieczkę na jarmarki bożonarodzeniowe

Gdzie wybrać się na wycieczkę na jarmarki bożonarodzeniowe Margaréta Koklesová 18. 12. 2019
Treść artykułu:

Jarmarki bożonarodzeniowe są co roku bardzo popularne nie tylko za granicą, ale także w naszym kraju. Są świetną okazją do spotkania się z rodziną lub przyjaciółmi, kupienia ostatnich świątecznych prezentów , słodyczy lub po prostu cieszenia się wspaniałą atmosferą, skosztowania ponczu, grzanego wina lub smakołyków z fikcji świata. W wielu miejscach same targi uzupełniają koncerty, spektakle czy konkursy. A nawet jeśli dobro naszego kraju leży w Twoim sercu, z pewnością docenisz fakt, że organizatorzy z roku na rok kładą coraz większy nacisk na ekologię i zrównoważony rozwój . W praktyce oznacza to np. Ograniczenie jednorazowych potraw i zastępowanie ich kompostowalnymi, dokładniejsze oddzielenie czy włączenie wegańskich straganów. Przyjdź z nami, aby zobaczyć najpiękniejsze i najciekawsze słowackie jarmarki bożonarodzeniowe.

Co roku aktualizujemy artykuł.

Bratysława

Co roku jarmarki bożonarodzeniowe w Bratysławie odbywają się na dwóch największych placach - Rynku Głównym i Placu Hviezdoslava. Na odwiedzających czeka ogromny wybór potraw, napojów i drobnych domowych upominków. Od 2019 roku istnieją stragany z wegańskim jedzeniem. Można tu zjeść tradycyjne placki ziemniaczane, gęś, pieczeń cygańską, pszczołę, poncz czy grzane wino. Dla zwiedzających piękna dekoracja i bogaty program towarzyszący. Oprócz głównych rynków, w Bratysławie znajdziecie też kilka mniejszych, ale równie magicznych - są one organizowane na przykład przy DK Ružinov, w centrum handlowym Eurovea, na Dulovo náměstí czy na zamku w Bratysławie.

Kiedy: od 22 listopada do 22 grudnia 2019 r

Strona informacyjna: www.visitbratislava.com

Trnava

Plac Świętej Trójcy w Trnavie tradycyjnie ożywa świąteczną atmosferą . Oprócz typowych potraw rynki te słyną ze specjalnych wejść na Wieżę Miejską , z której rozpościera się naprawdę wspaniały widok na całe miasto. Wstęp należy rezerwować z wyprzedzeniem, możesz też przejść przez Internet, korzystając z poniższego linku. Przewodnik w stroju historycznym zaprowadzi Cię krok po kroku do wieży tylko w świetle lampionów. Miasto tradycyjnie już przygotowało popularne lodowisko oczywiście z bogatym programem kulturalnym.

Kiedy: od 29 listopada do 22 grudnia 2019 r

Strona internetowa z informacjami: www.regiontirnavia.sk

Trenčín

Po raz pierwszy jarmarki bożonarodzeniowe zostaną rozszerzone na plac Štúrovo . Jednak na Mierovo náměstí nadal można znaleźć większość straganów z napojami i rękodziełem . Oprócz klasycznych przysmaków na gości czeka kilka kompletnych nowości - gofry na słono i na słodko czy burgery wegańskie. Nie zabraknie klasycznych pierogów z wątróbką, cygańską czy bryndzą. Koniecznie spróbujcie specjalnej gorącej lemoniady o smaku strzały jabłkowej lub pomarańczowo-imbirowej. Jest 18 dni bogatego programu kulturalnego.

Kiedy: od 5 grudnia do 22 grudnia 2019 r

Strona z informacjami: www.trencin.sk

Nitra

Jarmarki bożonarodzeniowe w Nitrze można znaleźć na placu Svätopluk. Ich dominującą cechą jest żywe drzewo. W miasteczku bożonarodzeniowym ponownie zobaczysz drewnianą szopkę, a atmosferę dopełnią różne grudniowe koncerty. Możesz cieszyć się tradycyjnymi przysmakami (świąteczny poncz, grzane wino) i miodem pitnym na różne sposoby. Nacisk kładziony jest na jakość składników, można tu spodziewać się prawdziwych specjałów, takich jak lokshe, kapusta, bułki i specjały rzeźnicze.

Kiedy: od 1 grudnia do 23 grudnia 2019 r

Strona z informacjami: www.nitra.sk

Banska Bystrica

Jarmarki bożonarodzeniowe będą tradycyjnie odbywać się na placu SNP. Stoiska z bufetem będą otwarte od końca listopada, ale na rękodzieło czy zakup ozdób czy prezentów świątecznych można się spodziewać dopiero w grudniu. Tak zwany Mayor's Punch - dochód trafi do potrzebujących rodzin.

Kiedy: od 29 listopada do 2 stycznia 2020 r

Sieć z informacjami: www.bystricoviny.sk

Żylina

Jarmarki bożonarodzeniowe odbywają się na Mariánské náměstí i na Námestie Andreja Hlinka. Czekamy na wspaniały program, bogatą dekorację i ogromną bombę bożonarodzeniową z 2 przejazdami podziemnymi, na której można zrobić oryginalne zdjęcie. Tradycyjnie nie zabraknie gorących napojów, mięsnych specjałów, grillowanych serów i różnego rodzaju słodyczy. Oczywiście są stragany z rękodziełem czy dekoracjami świątecznymi. Dekoracja tworzy bożonarodzeniowe miasteczko z drewnianą szopką i tradycyjną choinką.

Kiedy: od 23 listopada do 23 grudnia 2019 r

Strona internetowa z informacjami: www.zilina.sk

Koszyce

Jarmarki bożonarodzeniowe odbędą się w strefie dla pieszych na ulicy Hlavná . Bajkowe drewniane stragany kuszą pachnącymi serami, lokshami, langustami, trdelnikami czy produktami mięsnymi. Ciekawe, że kupujesz jedyny poncz na stoisku burmistrza, z którego dochód zostanie przeznaczony na cele charytatywne. Uwzględniono również zbiórkę dobrowolną. Jarmarki bożonarodzeniowe w Koszycach zachwycą odwiedzających atmosferą najdłużej wśród słowackich rynków - do 6 stycznia 2020 r.

Kiedy: od 1 grudnia do 6 stycznia 2020 r

Strona internetowa z informacjami: www.kosice.sk

Preszów

Prešov Pohodové Vianoce to nowa koncepcja jarmarków bożonarodzeniowych. Znajdziesz je w strefie dla pieszych w historycznym centrum miasta. Możesz delektować się różnymi specjałami gastronomicznymi, nawet w tym mieście będzie poncz burmistrza z charytatywnymi pomysłami. Nowością jest część wypoczynkowa o pojemności 130 miejsc, w której można usiąść i delektować się jedzeniem lub piciem. Zapewnione zostaną grzejniki i ciepłe koce. Możesz cieszyć się bogatym programem bożonarodzeniowym i wieloma straganami z dekoracjami świątecznymi, świecami, produktami z drewna lub odzieżą.

Kiedy: od 25 listopada do 23 grudnia wiele straganów pozostanie otwartych do 31 grudnia

Internet z informacjami: www.presov.sk

Korzystają z tego artykułu? Możesz podzielić się ze swoimi przyjaciółmi.

Ostatnio blogi

Spoznajte slovenské tekuté poklady

Spoznajte slovenské tekuté poklady

Margaréta Koklesová 09. 05. 2024 Slovensko je krajinou chutí. A to nielen v jedle. Svoje tradície, zvyky a jedinečnosti máme aj v nápojoch. Poďte s nami objaviť slovenské tekuté poklady. Nápoje našich predkov Základnou tekutinou...
Leto na Slovensku

Leto na Slovensku

Margaréta Koklesová 01. 05. 2024 Wysokie Tatry Dlhé slnečné dni priam lákajú, aby ste leto na Slovensku strávili vonku. Na záhradách, pri jazerách, v horách aj v mestách. Pestrosť a možnosti našej krajiny najlepšie objavíte práve v tomto ročnom období. Čo všetko...