Gdzie wybrać się na wycieczkę do Kysucie

Gdzie wybrać się na wycieczkę do Kysucie Margaréta Koklesová 22. 10. 2019 Gorset
Treść artykułu:

Kysuce to wspaniały region do aktywnego wypoczynku. Oferują wyjątkowe miejsca pełne naturalnego piękna, zabytków i atrakcji, które można zwiedzać pieszo, rowerem lub samochodem. Przyjedź z nami w rejon okrągłych wzgórz, urokliwych zakątków, górskich kapliczek i przecinarek.

Jazda na nartach

Ośrodek sportowy Oščadnica

Centrum rozrywki zimą i latem. Znajduje się bezpośrednio w Oščadnicy. Ośrodek narciarski jest odpowiedni dla początkujących i średnio zaawansowanych. Posiada dwie windy. Jeden to dziecięcy (120 metrów długości), który jest odpowiedni dla dzieci i zupełnie początkujących. Drugi wyciąg ma 500 m długości i 95 m wysokości. Tory są zasypane armatkami śnieżnymi i regularnie konserwowane. Ośrodek posiada również utrzymany park snowboardowy z 6 przeszkodami. Popularną atrakcją jest snowtubing - jazda na rowerze śnieżnym po śnieżnej zjeżdżalni. Jest też trasa do narciarstwa biegowego. Z centrum sportowego można korzystać także latem. W Kysucie jest największy park rozrywki dla dzieci, jeżdżą samochody elektryczne, quady i hulajnogi górskie. Cennik i godziny otwarcia można znaleźć na stronie www.sportcentrum.gajuz.sk.

SKI Makov

Ośrodek narciarski znajduje się zaledwie 7 kilometrów od przejścia granicznego z Czechami. Regularnie utrzymywane stoki mają całkowitą długość 6000 metrów i są przeznaczone dla początkujących i średnio zaawansowanych narciarzy. Na terenie ośrodka znajdują się 4 windy. Jest też wypożyczalnia nart, serwis narciarski, szkoła i przedszkole dla początkujących narciarzy. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.skimakov.sk.

RAJ ŚNIEŻNY Veľká Rača

Znajdują się tu trasy o różnym stopniu trudności. Jest ponad 14 kilometrów torów. Prawie wszystkie pokryte są śniegiem technicznym i regularnie konserwowane. Jest 15 tras zjazdowych, w tym 7 niebieskich (łatwych), 7 czerwonych (średnich) i 1 czarną (ciężka). Istnieją również trasy dla narciarzy biegowych. Jest szkółka narciarska. Dla urozmaicenia można poczuć adrenalinę na torze bobslejowym lub zafundować sobie przejażdżkę skuterem śnieżnym. Wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie www.snowparadise.sk.

Jazda rowerem

Vadičovský obwód rowerowy (przyjazny rodzinom)

Trasa rowerowa rozpoczyna się na Placu Bohaterów w Żylinie. Zamek Budatín znajduje się po lewej stronie. Po krótkiej wspinaczce skręć w lewo przy pubie U Gusta. Jedziesz prosto do końca dzielnicy Budatín. Z drogi asfaltowej skręcamy w prawo i jest około 100 metrów drogą gruntową. Tutaj ponownie pojawi się asfaltowa droga, którą zbiegniesz w dół wioski do ruchliwej głównej drogi (miniesz ją pod przejazdem). Przejedziesz przez most na rzece Kysuca, odpoczniesz po prawej stronie, przejedziesz przez Rudinkę, Rudinę do Kysuckiego Nowego Miasta. Tutaj możesz zrobić sobie przerwę, lody (zalecane) lub inne przekąski. Idziemy dalej przez most do Radola, przejeżdżamy przez Lopušný Pažit i docieramy do Vadičova. Będziesz cieszyć się cudownym widokiem, przebiegniesz przez Vadičov do Nededzy. Tutaj skręcamy w lewo w kierunku Żyliny.

Kysucký cyclookruh

Zaczyna się w Żylinie w powiecie budatyńskim. Postępuj zgodnie z czerwonym znakiem rowerowym. Przejedziesz przez Svederník do Kotešovej, gdzie skręcisz w kierunku Veľký Rovný. W długiej wiosce powoli zyskujesz metry wysokości. Najbardziej stroma wspinaczka czeka na Ciebie za ogólną częścią Ivor. Dojedziesz do miejscowości Semeteš, na pograniczu powiatów Bytčianske i Čadčianske. Możesz zjeść przekąskę w miejscowej karczmie U Cipára. Przed Tobą idealne zejście do Turzovki. Przez całą Turzovkę wyznaczona jest ścieżka rowerowa na poboczu drogi. Przejedziesz przez Olešná, Staškov, Raková do Czadcy. Tutaj udasz się na starą główną drogę w kierunku Żyliny. Po około 8 kilometrach dotrzesz do Krásna nad Kysucou, gdzie połączysz się z trasą rowerową Dolnokysucka. Jedź nim do Żyliny.

Trasa rowerowa przez dolinę Bystricka

Trasa rowerowa Bystrická prowadzi wzdłuż korpusu dawnej ślepej linii kolejowej. Początek trasy rowerowej znajduje się w miejscowości Krásna nad Kysucou, w pobliżu Domu Kultury. Dostępne są również miejsca parkingowe. Po chwili przejdziesz przez most, który jest jednym z największych zachowanych mostów z końca XIX wieku w Europie Środkowej. Ścieżka rowerowa prowadzi w większości pod lasem, jest też kilka ławek i altanki do wypoczynku. Na wysokości miejscowości Klubina trasa rowerowa wraca na normalne ścieżki i  prowadzi do Słowackiego Zegara Astronomicznego . Część tej trasy rowerowej łączy się z miejscowością Radôstka. Jeśli masz ochotę, możesz dostać się z tego miejsca ścieżką dydaktyczną na wieżę widokową Bobrovec. Trasa rowerowa Bystrzyca to popularna atrakcja latem i zimą (przystosowana do narciarstwa biegowego). Trasa jest wyłożona ławeczkami, tablicami edukacyjnymi i parkingami. Nadaje się również dla rodzin z dziećmi.

Turystyka

Źródło rzeki Kysuce

Znajduje się w Makovie, najbardziej wysuniętej na zachód miejscowości na Kysucach, która powstała z połączenia siedmiu wsi w 1895 r. Od dłuższego czasu toczą się dyskusje, który z trzech strumieni Makova jest głównym źródłem. Najbardziej obfita - a więc główna - wypływa nad osadą U Jaši. Rzeka jest domem dla 26 gatunków ryb, raków, kaczek i wydr. Możesz skosztować czystej wody bezpośrednio ze źródła, jadąc z Makova z siodła Pindula szlakiem turystycznym. Trasa ma około 2 km, zajmie Ci około pół godziny.

Wieża widokowa na Bobovcu

Został zbudowany w 2011 roku. Roztacza się z niego piękny widok na Małą Fatrę, Starą i Nową Bystrzycę, Klubinę i Radostkę. Wieża widokowa jest murowana, jest kominek i wiata z miejscami do siedzenia. Prowadzi tu 3-kilometrowy szlak turystyczny (żółty znak turystyczny) , zaczynający się przy Słowackim Zegarze Astronomicznym w Starej Bystrzycy. Można tu dojść pieszo lub na rowerze. Wieczorem wieża widokowa jest oświetlona.

Góra Zivčáková 

Część Pogórza Turzowskiego. Do góry prowadzi kilka ścieżek dostępu. Góra ta jest odwiedzana co roku przez tysiące pielgrzymów, którzy regularnie odwiedzają miejsca związane z objawieniami Matki Boskiej. Centrum obszaru to Kamplnka, poświęcona Marii Pannie. Wokół kaplicy znajduje się kilka źródeł. Dojazd do terenu drogą asfaltową. Najczęściej uczęszczana jest droga z Korna, ale do ośrodka można się dostać również z dwóch chodników z Turzovki.

Veľký Javorník

Najwyższy szczyt Jaworników. Doskonale nadaje się na wędrówki z rodziną i przyjaciółmi. Oczaruje Cię malowniczymi zakątkami i piękną przyrodą. Na północno-wschodnim zboczu znajduje się najstarszy rezerwat przyrody w Kysucie. Celem jest ochrona rzadkiego zbiorowiska leśnego o pierwotnym charakterze. Miłośnicy kolarstwa górskiego również będą się dobrze bawić. Veľký Javorník oferuje wspaniałe widoki na okolicę. Jeśli masz szczęście i dobrą widoczność, zobaczysz także Tatry Zachodnie. Na Veľký Javorník prowadzi kilka oznakowanych szlaków turystycznych. Początek to najczęściej Papradno-Podjavorník i Makov.

Muzea, historia, atrakcje

Trzy ograniczenia

Miejsce, w którym spotykają się granice Słowacji, Czech i Polski. W tym momencie możesz doświadczyć naprawdę wyjątkowego uczucia - przebywania w trzech stanach jednocześnie. W Trojmedzí regularnie organizowane są spotkania przyjaciół i różne imprezy. Od strony słowackiej można się tu dostać ze stacji kolejowej "Čierne, zastávka" do zielonego znaku turystycznego, znajdującego się pod mostem Valy i łącząc się z żółtym znakiem z Hrčavy.

Największy i najstarszy wiąz w Europie Środkowej

Ma prawie 500 lat i znajduje się we wsi Makov, w osadzie U Papaji. Charakteryzuje się również nietypowym rozmiarem. Obwód pnia wynosi u nasady ponad 11 metrów. Możesz się do niego dostać, skręcając w lewo na moście we wsi Makov koło Chaty Makov. Na pierwszym skrzyżowaniu za sklepem skręć w lewo i jedź dalej przez około 1,5 kilometra.

Miejsce urodzenia Jozefa Kronera

Dom, w którym urodził się jeden z najważniejszych słowackich aktorów, został zbudowany w 1914 roku. W 2011 roku wieś Stašek zrekonstruowała dom i otworzyła mu lojalność. Wstęp jest dobrowolny, zobaczysz meble z epoki, akcesoria, zdjęcia, różne przedmioty osobiste i nie tylko. Za domem znajdują się drewniane posągi przedstawiające najsłynniejsze role aktorskie Józefa Kronera. Sprawdź godziny otwarcia na tej stronie.

Ścieżka edukacyjna Jozefa Kronera

Znajduje się w miejscowości Staškov, 7 kilometrów od Czadcy. Rozpoczyna się przy urzędzie gminy (tu można zaparkować samochód), przebiega wokół Kysuc i przez kładkę do domu Jozefa Kronera. Z domu ścieżka dydaktyczna prowadzi przez łąki i lasy do kaplic w Jelitowie. Po drodze zobaczysz też bunkry z czasów II wojny światowej, drewniany krzyż i będziesz mógł podziwiać naprawdę piękne widoki. 16-kilometrowa trasa jest dobrze oznakowana, z tablicami informacyjnymi, drogowskazami i miejscami do odpoczynku. Chodnik można też przejechać na rowerze.

Zamek Budatín

Pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1321 roku. Zamek często zmieniał właścicieli, przez pewien czas należał do niego również Matuš Čák Trenčiansky. Interesujący jest również sposób budowy zamku. Pośrodku bagien znajdowało się niewielkie urwisko, które powiększyli importowaną gliną, tworząc w ten sposób sztuczne wzgórze. Z wieży zwiedzającym oferuje niepowtarzalny widok we wszystkich kierunkach. Park zamkowy (otwarty we wrześniu 2010) również został zrekonstruowany i jest wyjątkowym miejscem wypoczynku. Odwiedzający park mogą również podziwiać model tratwy z drewnianymi rzeźbami krokwi. Budatín był od średniowiecza ważnym ośrodkiem raftingu. Godziny otwarcia i cennik można znaleźć na stronie www.pmza.sk/budatinsky-hrad.

Słowacki zegar astronomiczny

Największa drewniana statua na Słowacji. Położony w centrum Starej Bystrzycy. Sercem zegara astronomicznego jest tarcza z danymi astronomicznymi, zaprojektowana specjalnie dla geograficznego położenia Starej Bystrzycy. Zegar astronomiczny zawiera sześć rzeźb z brązu, które są umieszczone w jego niszach. Możesz zobaczyć na przykład Ľudovít Štúr, króla Svätopluka lub Milana Rastislava Štefánika. Istnieje również siedem rzeźb słowackich apostołów wykonanych z drewna, które pojawiają się co godzinę.

Muzeum wsi Kysucká, Skanzen Vychylovka

Znajduje się w pobliżu miejscowości Nová Bystrica i jest częścią Obszaru Chronionego Krajobrazu Kysuce. Celem powstania było ocalenie najcenniejszych zabytków architektury ludowej ze wsi Riečnica i Harvelka. Wystawa obejmuje 34 budynki. W sezonie muzeum oferuje szereg niedzielnych programów tematycznych, w tym pokazy tradycyjnych technik produkcji oraz występy zespołów folklorystycznych. Cennik, godziny otwarcia i więcej informacji można znaleźć na tej stronie.

Zabytkowa kolej leśna

Zachował się i odrestaurował fragment dawnej Kysucko-Orawskiej Kolei Leśnej, która powstała w 1926 roku i kursuje w sezonie w maju i październiku. Wchodzi w skład Muzeum Wsi Kisuckiej. Od 1995 roku służy jako kolej muzealna. Ślepy zaułek tej kolei jest jednym z dwóch, które przetrwały w Europie do dnia dzisiejszego. W 1991 roku został ogłoszony narodowym zabytkiem kultury. Więcej informacji znajdziesz na tej stronie.

Adrenalina i gry

Escape room Escape

Akcja ucieczki rozgrywa się w bunkrze wojskowym w Kysucie, we wrześniu 1944 roku, kiedy doszło do Słowackiego Powstania Narodowego. Tylko najodważniejsi mogą stawić czoła reżimowi i walczyć. W bunkrze 221 są plany działań, które znacznie pomogą ruchowi oporu. Ale są ukryte, a odnalezienie ich wiary nie jest łatwe. Twoim zadaniem jest ich odnalezienie i ucieczka z bunkra wojskowego w ciągu godziny. Pomóż partyzantom odwrócić losy całego regionu! Możesz zarezerwować grę z wyprzedzeniem na stronie www.utec.sk.

Gra ucieczki Eksperyment psycho

Nawet w tym przypadku musisz pokonać szereg zadań i łamigłówek, które sprawdzą Twoje logiczne myślenie, zdolności manualne i umiejętność współpracy. Mało znany psychiatra postanowił odnowić dawne eksperymenty i poszukać związku między stanem fizycznym i psychicznym swoich pacjentów. On utrzymuje je uwięziony w swoim laboratorium i wykorzystuje metody okrutne (otwarcie czaszki, ekstrakcji zębów) poszukuje wspólnych objawów psychicznie chorych. A ty jako gracze staniecie się uwięzionymi pacjentami. Masz godzinę na bieganie. To naprawdę autentyczne i adrenalinowe przeżycie, gra przeznaczona jest dla 2-5 graczy. Rezerwacje są wymagane, kontakty znajdują się na tej stronie.

Golf przygodowy

Rodinka Resort to teren sportowo-rekreacyjny oddalony o około 300 metrów od Osčadnice. Do dyspozycji dwa domki, plac zabaw, ścianka wspinaczkowa, wellness i wypożyczalnia. Adventure golf to zredukowana wersja 18-dołkowego pola o nierównej powierzchni, akwenach wodnych, wzgórzach i piasku. Jest odpowiedni dla wszystkich grup wiekowych. Ale możesz też dobrze się bawić podczas innych zajęć, które oferuje Rodinka Resort. Więcej informacji i cennik można znaleźć na stronie www.kamilka.sk/adventure-golf/

Górski tor bobslejowy Veľká Rača

Główna letnia atrakcja Wielkiej Raczy. Początek toru bobslejowego znajduje się na górnej stacji kolejki linowej w Dedovce. Trasa ma 1300 m długości, 15 zakrętów, 12 skoków i można osiągnąć prędkość do 40 km / h. Sam kontrolujesz prędkość ciężarówki. Wózki inwalidzkie mają dwa siedzenia, mogą pomieścić dwie osoby dorosłe. Jest również otwarty w sezonie zimowym. Wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie www.snowparadise.sk/bobova-draha_leto.

Korzystają z tego artykułu? Możesz podzielić się ze swoimi przyjaciółmi.

Inne blogi w kategorii Gorset

15 najlepších miest na Slovensku, kam na dovolenku

15 najlepších miest na Slovensku, kam na dovolenku

Margaréta Koklesová 23. 06. 2023 Gorset Dovolenka na Slovensku môže mať kopec podôb. Objavovanie histórie, prekonávanie hôr, návštevy mesta alebo kúpeľov, či zbieranie zážitkov so zvieratkami. Malebná krajina, ktorá je na každom kroku iná, vám dokáže ponúknuť...
Kam na dovolenku s bábätkom

Kam na dovolenku s bábätkom

Margaréta Koklesová 11. 03. 2022 Gorset, Wysokie Tatry, Niskie Tatry Dovolenka s deťmi je nevyčerpateľná téma, v ktorej sa veľmi jasne tvoria dva tábory – rodiny, ktoré s deťmi v pohode cestujú po celom svete a rodiny, ktoré sa rozhodnú počkať a prvé roky...