Gdzie wybrać się na wycieczkę do Donovaly

Gdzie wybrać się na wycieczkę do Donovaly Margaréta Koklesová 05. 09. 2019 Niskie Tatry
Treść artykułu:

Donovaly nadal kojarzą się z większością z nas zimą na nartach lub wyścigach psów zaprzęgowych. Czas jednak nieco poprawić ten pomysł. Szczególnie latem Donovaly zamieniają się w raj dla dzieci i dorosłych. Oferują niesamowite możliwości gier, przeżyć, adrenaliny i relaksu. Starszym dzieciom spodoba się jazda na torze bobslejowym lub ulicznym placu zabaw, mniejsze pobawią się w miasteczku z mini-farmą lub w aquaparku. A ty możesz szczęśliwie podróżować lub odpoczywać.

Donovaly leżą między Bańską Bystrzycą i Rużomberkiem, na granicy Liptowa i Pohronia oraz na granicy parków narodowych Wielka Fatra i Tatry Niskie. Dlatego są idealnym punktem wyjścia do zwiedzania okolicy. To miejsce jest pełne pięknych pensjonatów i hoteli. Mniejszy i większy. Wiele z nich jest naprawdę czarujących, mają własne zajęcia rekreacyjne lub sportowe.

>>> Oferta noclegu w Donovalach <<<

Turystyka

Nová Hoľa

Podejście jest mało wymagające, ale latem można też skorzystać z hybrydowej kolejki linowej Donovaly - Nová Hoľa. Jeśli znowu masz więcej siły w nogach, możesz kontynuować wspinaczkę na szczyt Zwolenia. Istnieje kilka tras. Z Donovalów prowadzi oznakowany szlak turystyczny (ok. 1,5 km). Z koryta rzeki i Donovaly na szczyt prowadzi oznakowana ścieżka rowerowa. Ze szczytu roztaczają się wspaniałe widoki na panoramę Tatr Niskich i Wielkiej Fatry, które naprawdę Ci się spodobają. Zobaczysz także dolinę z pięknie rozrzuconymi dachami domów ze wsi Donovaly.

Koza wróciła

Dominuje w głównym grzbiecie Tatr Niskich. Znajduje się na obszarze Starohorské vrchy. Grzbiet Kozła to rezerwat leśny. Oferuje widoki na Kotlinę Zwoleńską, Horehronie oraz szczyty Niskich Tatr i Wielkiej Fatry. Jest to niewymagająca wędrówka, którą mogą wykonać nawet okazjonalni wędrowcy, dzieci lub osoby starsze. Jest to około 10 km od Donovaly. Pod szczytem prowadzi ścieżka rowerowa. Grzbiet kozy jest ukształtowany przez powierzchniowe zjawiska krasowe, w okolicy występuje kilka rzadkich gatunków zwierząt.

Koryto rzeki

Znów mało wymagająca trasa turystyczna, która prowadzi po żółtym znaku z Donovalów przez Mišúty do doliny Žarnovka. Przy głównej drodze znajdziesz się na skrzyżowaniu, które prowadzi do Korytnic. W przeszłości Korytnica słynęła z łaźni, o których mówi się, że leczył sam cesarz Franciszek Józef. Dziś można tu dostać najzimniejszą wodę leczniczą na Słowacji. Źródła są nadal obfite.

Jaskinia Harmanecka

Znajduje się w pobliżu miejscowości Dolný Harmanec, na północny zachód od Bańskiej Bystrzycy. Część wejściowa (Izbica) znana jest od niepamiętnych czasów. Pozostałe części jaskini odkryto zupełnie przypadkowo w 1932 roku. 18-letni Michał Bacúrik natknął się na tajemniczą dziurę w krasie masywu Kotolnice. Dziś Jaskinia Harmanecka składa się z podziemnych sieci i korytarzy, ozdobionych śnieżnobiałą dekoracją z kropelek wapienia, masywnymi wodospadami ściennymi i stawami. Niektóre formacje przypominające pagody w jaskini mają do 12 metrów wysokości. Dostępnych jest 720 metrów. Będziesz chodzić ponad 1000 kroków i cieszyć się piękną wycieczką. Do jaskini serpetynowym szlakiem można dotrzeć w około 40 minut. Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje .

Sporty

Jazda na nartach

W Donovalach znajduje się ośrodek narciarski Park Snow , który oferuje 17 tras zjazdowych o różnym stopniu trudności. 1 trudna trasa (czarna), 4 średnie (czerwona) i 12 łatwych tras (niebieska). Znajdzie tu swój tor dla każdego - dzieci, początkujący i zaawansowani. Całkowita długość tras zjazdowych wynosi 11 km, niektóre są sztucznie naśnieżane i dostępne przez cały sezon. Specjalnością jest możliwość nocnej jazdy na nartach na oświetlonej trasie. Wszystkie rodzaje tras, ich długość, cennik itp. Można znaleźć na stronie internetowej parku.

DAMi'Bike PARK SNOW

Stok narciarski Nová Hoľa obsługuje latem wszystkich rowerzystów. Powierzchnia lasu przeplata się z powierzchnią łąkową. Możesz wjechać kolejką na górę, możesz nawet wypożyczyć rower. A także kaski, foteliki dziecięce czy rower. Wypożyczalnia znajduje się w schronisku DAMi´Sport na parkingu centralnym lub w sklepie rowerowym przy stacji kolejki linowej TELEMIX Nová hoľa. Jednak możliwości dla rowerzystów na Donovalach jest znacznie więcej.

Jazda rowerem

W okolicy znajdują się aż 42 oznakowane ścieżki rowerowe. Możesz pokierować torami w 1 - 8 godzin, w zależności od Twoich możliwości, możesz wybrać odpowiednie rodziny z dziećmi, młodzież, seniorów i zawodowych rowerzystów. Niektóre trasy są częścią dzielnicy Half-Land i mają zmienione godziny otwarcia od 1 września. Pełną listę z opisem, poziomem trudności i indywidualnymi długościami można znaleźć na tej stronie.

Centrum linowe

Największe i najdłuższe centrum linowe na Słowacji. Na wysokości dwóch metrów nad ziemią możesz sprawdzić swoją zręczność, siłę i cieszyć się dużą ilością zabawy i adrenaliny. Zawsze jesteś pewien.

Globusy elektryczne

Jeśli chcesz szybko i wygodnie poznać Donovaly, sięgnij po szyny elektryczne. Doświadczysz dużo zabawy, a nogi też nie będą bolały. Wypożyczane są Luksusowe Rowery HUGO, które mają solidną i stabilną konstrukcję. Płacisz 10 € za godzinę, 60 € za cały dzień. To nie jest najtańsze, ale doświadczenie jest naprawdę wyjątkowe. Na skuterze powinieneś zachowywać się tak samo, jak na rowerze. Można ją wypożyczyć w kasie na parkingu przy dolnej stacji kolejki linowej na Novą Holę. Możesz znaleźć więcej indo na tej stronie.

Paragliding

To wymaga sporej dawki odwagi, ale prawdopodobnie nie zobaczysz piękniejszego widoku na Donovaly w innym miejscu. A to uczucie wolności, absolutna adrenalina, jest nie do opisania. Unosisz się w powietrzu na paralotni razem z instruktorem w locie tandemowym. Więc nie potrzebujesz żadnej wiedzy paralotniowej do tej czynności. Lecisz około 10 - 15 minut na wysokości 200 - 500 metrów nad ziemią. Lata przez cały rok, w zależności od warunków pogodowych. A jeśli zakochasz się w tym sporcie, możesz również zapisać się na kurs paralotniarstwa. Pełne informacje można znaleźć na tej stronie.

Specjalna wskazówka - psie zaprzęgi

Wyścigi saneczkarskie mają w Donovalach długą tradycję. Swoją atrakcyjnością przyciągają rzesze widzów z całej Europy. W 2006 roku odsłonili dużą brązową statuę Alaskan Malamute Din, symbol poprzednich lat zawodów. Możesz spróbować tego fajnego sportu z dziećmi na własnej skórze. Jazda na sankach ciągniętych przez psy popularnej rasy Siberian Husky to prawdziwe przeżycie. I nie martw się, towarzyszyć Ci będzie doświadczony maszer, który ma pod kontrolą cały psi zespół. Więcej informacji znajdziesz na tej stronie.

Dla dzieci

Habakuka

Wieś inspirowana opowieściami ludowymi Pawła Dobšinskiego. W domkach tematycznych można zobaczyć pracę kowala lub lalkarza i kupić ich wyroby. Jest też miniZoo i napoje. Największą atrakcją są jednak przedstawienia teatralne, które odbywają się kilka razy dziennie w różnych częściach wsi. Występ jest zawsze ogłaszany przez dzwoniącego, który spaceruje po wiosce. Idziesz za nim na miejsce zdarzenia. Pokazy są zabawne i tak interesujące, że nawet małe dzieci mogą je oglądać. W mieście możesz spożywać własne jedzenie i napoje. Na łące stoją stoliki. Kiedy pada, miasto jest zamknięte. Sezon trwa od maja do końca sierpnia. Bezpośrednio w mieście można zapłacić tylko specjalną walutą Habakuk, którą wymieniasz w automatach w mieście. Nie będziesz już jednak spać w euro, więc powinieneś coraz częściej go mylić. Cennik i wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie www.habakuky.eu.

Donovalkovo

Miasto, w którym wszystko jest zredukowane. To po prostu małe miasteczko dla dzieci. Znajdziesz u nas urocze domki wyposażone w kuchnie dziecięce, kanapy, zabawki. Są też domy tematyczne (restauracja, sklep), strefy relaksu, warsztat czy pociąg. Okruchy mogą tu robić zakupy, nauczyć się zasad ruchu drogowego (zdobyć prawo jazdy dla dzieci) lub poznać zwierzęta na mini-farmie (i zdobyć licencję farmera). Jest tu prawdziwa aktywność! Animatorzy malują coś ładnego na twarzy dzieci, można też wybrać się na wycieczkę po mieście, a nasza lista wciąż się nie kończy. Odbłyśniki są dostępne bezpłatnie, można wypróbować samochody elektryczne za opłatą (za opłatą 5 € / 10 minut). Mogą też spacerować po mieście w stroju swojego ulubionego bohatera. Na terenie obiektu obowiązuje zakaz spożywania i picia własnych przekąsek. Zainteresowanie jest naprawdę duże, więc lepiej wstań. Latem Donovalkovo jest otwarte codziennie, we wrześniu w święta i weekendy. Cennik i ważne informacje można znaleźć na stronie internetowej www.donovalkovo.sk

Bobslej

Trasa znajduje się po prawej stronie stoku narciarskiego od Novej dziury, tuż obok dolnej stacji kolejki linowej. Ma prawie 900 metrów długości. Poczujesz zastrzyk adrenaliny dzięki 7 skokom i 11 ostrym zakrętom. Na niektórych odcinkach można osiągnąć prędkość do 45 km / h. Zabrania się zatrzymywania się na torze. Na szczyt toru można wygodnie dostać się wyciągiem narciarskim bezpośrednio na wózku inwalidzkim. Wózek inwalidzki może pomieścić jednocześnie maksymalnie 2 osoby, tor bobslejowy czynny jest nawet w zimie.

Park dla dzieci Mouse

Park pełen wodnych atrakcji, park linowy dla dzieci i zjeżdżalnie. Odpowiedni dla dzieci w wieku około 3-5 lat. W bardzo zabawny sposób nauczą się rozumieć różne prawa fizyki. Kulę hadżi do drewnianych koryt, pompują wodę, która kręci małymi młynami, poruszają się po tratwie za pomocą liny. Uwaga, ale to nie jest park wodny. Możesz przeczytać świetny blog o odwiedzaniu tego parku z dziećmi tutaj . Wstęp i godziny otwarcia można znaleźć na stronie internetowej parku. Jest ponownie otwarty latem codziennie, we wrześniu-październiku tylko w weekendy.

Trampoliny + bungee trampoliny

Więc dzieci i dorośli w końcu wariują. Jest 8 trampolin i 4 trampoliny bungee. Na trampolinach bungee masz przymocowane liny i możesz próbować wykonywać salta, salta lub skakać tak wysoko, jak tylko możesz.

Korzystają z tego artykułu? Możesz podzielić się ze swoimi przyjaciółmi.

Inne blogi w kategorii Niskie Tatry

Kam na výlet s deťmi

Kam na výlet s deťmi

Margaréta Koklesová 14. 06. 2022 Wysokie Tatry, Niskie Tatry Cestovanie s deťmi má svoje čaro a trošku iné pravidlá. Nevyberáte si dlhé turistické trasy alebo večerné akcie, no o to intenzívnejšie si výlet, či dovolenku užijete. S deťmi je každé objavovanie...
Kam na dovolenku s bábätkom

Kam na dovolenku s bábätkom

Margaréta Koklesová 11. 03. 2022 Gorset, Wysokie Tatry, Niskie Tatry Dovolenka s deťmi je nevyčerpateľná téma, v ktorej sa veľmi jasne tvoria dva tábory – rodiny, ktoré s deťmi v pohode cestujú po celom svete a rodiny, ktoré sa rozhodnú počkať a prvé roky...