Gdzie się udać na turystykę

Gdzie się udać na turystykę Margaréta Koklesová 16. 10. 2019 Wysokie Tatry, Niskie Tatry
Treść artykułu:

Czas spędzony na łonie natury korzystnie wpływa na nasz organizm. Budujemy kondycję, lepiej radzimy sobie ze stresem lub możemy regenerować się po różnych chorobach czy kontuzjach. Mimo niewielkiego obszaru Słowacja oferuje niesamowitą liczbę tras, widoków i zapierających dech w piersiach dróg. Dziś wybraliśmy dla Ciebie te najpiękniejsze. W następny weekend zapakuj termos z herbatą i ruszaj w góry. Na przykład tutaj:

Las Badinsky

Czy wiesz, że mamy też las na Słowacji? Najbardziej znana znajduje się w Kremnickich vrchach, niedaleko miejscowości Badín. Jest to strona ściśle chroniona, która została uznana za teren o znaczeniu europejskim. Obszar ten jest pozostałością po dawnych lasach karpackich, gdzie rośnie do 400 drzew rocznie. Najwyższe mają do 40 metrów. Oprócz rzadkiej flory występują tu również rzadkie gatunki zwierząt - wilki czy rysie. Ścieżka dydaktyczna o długości około kilometra prowadzi skrajem lasu Badín. W głąb lasu można wejść tylko w ramach profesjonalnej wycieczki z przewodnikiem z Lesov SR.

Otwory Janosika

Piękny system wąwozów i kanionów podzielony jest na trzy części: Dolné Diery, Nové Diery i Horné diery. Znajdziesz tutaj ponad dwadzieścia wodospadów, piękne formacje skalne oraz wiele ciekawych gatunków zwierząt i roślin. Początek trasy znajduje się w miejscowości Terchová, trasę można też pokonać z dziećmi. Niektóre miejsca trzeba pokonać drabinami stalowymi lub drewnianymi. Cała trasa jest dobrze oznakowana, szczególnie latem, ale spodziewaj się masowej frekwencji.

Tarcza koperkowa

Z Kôprovské štít jest naprawdę wspaniały widok na Kriváň, Rysy lub Mengusovské štít. Ale jest to stosunkowo trudna wędrówka , która prowadzi wokół Wielkiego Jeziora Hincov. Przy odrobinie szczęścia po drodze natkniesz się również na kozicę. Kôprovský štít to jeden z ośmiu dostępnych dla turystów szczytów Tatr Wysokich. Trasa rozpoczyna się od hotelu Patria (Štrbské pleso) do drogi czerwonej, przez Popradské pleso, Mengusova dolina, Hincov potok do Veľká Hincove pleso. Nazwa pochodzi od doliny, która leży na zachód od Kôprovské štít, ze względu na obfite występowanie Kôprovníka bezobalového.

Kvačianska dolina

Dolina krasowa ma charakter przełomu, przez który przepływa potok Kvačianka. Przez dolinę prowadzi ścieżka dydaktyczna, trasa nadaje się również dla dzieci i seniorów. Czeka na Ciebie przyjemny spacer po naprawdę malowniczym górskim otoczeniu. Nie przegap formacji skalnej Jánošíkova hlava, pięknych widoków na dolinę, a zwłaszcza na malownicze Mlyny Oblazy.

Lomnický štít

Jeden z najsłynniejszych szczytów Tatr Wysokich jest jednocześnie jednym z najwyższych na Słowacji. Można dostać się kolejką linową, nie ma szlaku turystycznego. Wejście jest możliwe tylko w towarzystwie przewodnika górskiego, dla bardziej odważnych będzie to doświadczenie na całe życie. Niezależnie od tego, czy wstajesz pieszo, czy kolejką linową, możesz cieszyć się naprawdę niesamowicie pięknym widokiem lub odświeżyć się na przykład herbatą lub gorącą czekoladą. 

Suchá Belá

Najbardziej romantyczny i najczęściej odwiedzany wąwóz Słowackiego Raju. Charakteryzuje się przede wszystkim niezwykłymi elementami geomorfologicznymi. Suchá Belá to narodowy rezerwat przyrody, poprowadzony szlakiem turystycznym. Możesz cieszyć się widokiem pięknych wodospadów ( wodospady Bowl, wodospad okienny, wodospad koryta, wodospad boczny i inne).

Big Falcon

Największy i najdłuższy wąwóz Słowackiego Raju. Oba brzegi wąwozu tworzą skaliste zbocza o wysokości ponad 300 metrów. Sam wąwóz składa się z Małego Wodospadu, Kaskad, Wielkiego Wodospadu i Wąwozu Róth. Wąwóz Róth to najdziksza część wąwozu, nazwana na cześć słynnego taternika Martina Rótha. Trasa rozpoczyna się w turystycznym centrum Podlesoka, po zielonym znaku.

Widok Tomasowa

Prosta wędrówka, na końcu której będziesz cieszyć się wspaniałymi widokami. Sama platforma widokowa jest naprawdę magiczna i oferuje otaczającą przyrodę i lasy w dłoni. Wznosi się nad rzeką Hornad i można to zrobić spokojnym krokiem w około godzinę. Trasa rozpoczyna się na (płatnym) parkingu Čingov, skąd kieruje się żółtym znakiem. Ale przygotuj się na turystów, miejsce to jest jednym z najczęściej odwiedzanych w Słowackim Raju. Idealnie jest trochę wstać.

Malý Rozsutec

Równocześnie można zarządzać Malym i Wielkim Rozsutcem, ale prawdą jest, że Veľký Rozsutec bardziej przyciąga turystów. Szkoda, bo jego młodszy brat z pewnością nie pozostaje w tyle. Przygotuj się na skały, łańcuchy i piękne widoki. Po prostu musisz wspinać się tak, jak powinieneś. A jeśli chcesz przeżyć naprawdę wyjątkowe przeżycie, wstań. W Malo Rozsutec przeżyjesz magicznie piękny poranek.

Tarcza jagnięca

Jeśli szukasz naprawdę wspaniałej jednodniowej wędrówki, udaj się do Lamb Shield. Czeka na Was przyjemne podejście na Brnczalkę, jeden z najpiękniejszych domków w Tatrach. Chata ma swój urok głównie dzięki Zielonej Piłce, która rozciąga się w jej pobliżu. Po chacie jest stosunkowo prosta wędrówka, ale od piłki na szczytach Jahňací štít zaczyna się już trasa dla bardziej wymagających. Ścieżki skalne, łańcuchy i podjazdy. Ale widok naprawdę jest tego wart. Będziesz mieć Tatry Bielskie (które wielu uważa za mistyczne) w dłoni.

Sitno

Bańska Szczawnica jest popularnym miastem turystycznym nie tylko ze względu na zabytkowe centrum, ale także ze względu na piękną przyrodę. Jednym z najbardziej znanych elementów jest najwyższy szczyt Sitno. Sitno było niegdyś wulkanem, jego niegdyś podwyższone ściany ze ścianami były schronieniem dla ludzi od czasów starożytnych. Dziś znajdziemy tu ruiny rozległego średniowiecznego zamku. Trasa do Sitna zaczyna się na jeziorze Počúvadlianský i prowadzi zboczami Petrovho vrch, przez las dębowo-bukowy do Tatárskiej lúki. Na samej górze dotrzesz wtedy do schodów. Jest to najstarszy szlak turystyczny na Słowacji. Z Sitnej są wspaniałe widoki, można się odświeżyć w domku turystycznym z muzeum.

Królewska laska

Należy do najczęściej odwiedzanych wzgórz w Tatrach Niskich, oferuje piękny widok na Tatry Wysokie, Liptov i Spisz. Wzgórze otoczone legendami jest również nazywane dachem Słowacji. Ze zboczy tego masywu wypływają różne ważne słowackie potoki, takie jak Čierny Váh, Hron czy Hornád. Na błękit najłatwiej dostać się z miejscowości Šumiac.

Devil's Rock

Devil's Rock to magiczne dzieło natury. Jest to głaz (bomba wulkaniczna) mierzący około 5 metrów sześciennych, który jest przyklejony do niewielkiej skały macierzystej około 250 metrów nad doliną rzeki Hron. Cały teren należy do Narodowego Rezerwatu Przyrody. Prowadzi tu zielony szlak turystyczny, który zaczyna się na zachód od miejscowości Budča. Trasa jest łatwa, poradzisz sobie nawet z dziećmi.

Wreszcie: podstawowe zasady relaksu podczas wycieczki:

  • Wybierz odpowiednią trasę. Nie przeceniaj swojej siły już na początku. Na przykład na trudnych trasach musisz wspinać się po skałach lub trzymać się łańcuchów. Jeśli jesteś początkującym turystą, może to nie być dla Ciebie najprzyjemniejsze.
  • Weź patyki. Podczas chodzenia rozjaśniają kolana, kostki i stawy biodrowe. Docenisz je szczególnie, jeśli masz problemy zdrowotne.
  • Nie lekceważ odpowiedniego obuwia i odzieży. Wysokiej jakości buty turystyczne to absolutna konieczność. Nie można przegapić kurtki przeciwdeszczowej, w górach popołudniowe burze są częste.
  • Po prostu spakuj się. Nie zapomnij o wystarczającej ilości wody , nie licz na to, aby uzupełniać ją po drodze. Zapakuj mały (na energię), taki jak orzechy, owoce lub fit stick. Jeśli wrócisz w ciemności, nie zapomnij o czołówce.
Korzystają z tego artykułu? Możesz podzielić się ze swoimi przyjaciółmi.

Inne blogi w kategorii Wysokie Tatry

Leto na Slovensku

Leto na Slovensku

Margaréta Koklesová 01. 05. 2024 Wysokie Tatry Dlhé slnečné dni priam lákajú, aby ste leto na Slovensku strávili vonku. Na záhradách, pri jazerách, v horách aj v mestách. Pestrosť a možnosti našej krajiny najlepšie objavíte práve v tomto ročnom období. Čo všetko...
Kam na výlet s deťmi

Kam na výlet s deťmi

Margaréta Koklesová 14. 06. 2022 Wysokie Tatry, Niskie Tatry Cestovanie s deťmi má svoje čaro a trošku iné pravidlá. Nevyberáte si dlhé turistické trasy alebo večerné akcie, no o to intenzívnejšie si výlet, či dovolenku užijete. S deťmi je každé objavovanie...