Region turystyczny
Liptov, v Tatrách, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Západné Tatry, Žiarska dolina
Znalazłeś błąd lub chcesz polecić nam nową atrakcję

Žiarska chata

Lokalizacja
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Liptovský Mikuláš, Žiar
Ulubiony

Wysokość: 1325 m nad poziomem morza

Chata czynna przez cały rok znajduje się w Niskich Tatrach w Žiarskiej dolinie, jest to jedyna chata alpejska w Tatrach Zachodnich po stronie Liptowa. Został zbudowany w 1939 r., Aw 2006 r. Przeszedł gruntowny remont i zapewnia swoim gościom pełną obsługę noclegową i gastronomiczną.

 Žiarska dolina jest jedną z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych przez turystów na Słowacji, a chata jest punktem wyjścia dla różnych wycieczek alpejskich, a także celem wycieczek rowerowych i rodzinnych spacerów. Zimą oferuje idealne warunki do uprawiania narciarstwa biegowego, alpejskiego, a przed wejściem do doliny znajduje się również słynny ośrodek narciarski Dolinky.

Dojście do chaty jest możliwe po niebieskim szlaku turystycznym z Žiarskiej doliny i trasa trwa około 1 godziny. 30 minut. Do chaty prowadzi również asfaltowa droga o długości 6 km, ale nie można tu dojechać samochodem, z wyjątkiem usług górskich i zaopatrzenia. W pobliżu chaty jest plac zabaw, miejsce czci ofiar Tatr Zachodnich, stanowisko Służby Górskiej 15 min. z chaty wzdłuż zielonego znaku turystycznego widać wodospad Sharafian.Często zadawane pytania dotyczące atrakcji Žiarska chata

Przedstawione odległości są mierzone w linii prostej, rzeczywista długość podróży może być inna.