Region turystyczny
Orava, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Skorušinské vrchy, Oravská priehrada
Znalazłeś błąd lub chcesz polecić nam nową atrakcję

Zalew Orawski

Lokalizacja
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Námestovo, Námestovo
Ulubiony

Wysokość nad poziomem morza: 601 m npm
Powierzchnia: 1187 km²
Głębokość: ponad 30 m

Zapora Orawska została zbudowana na rzece Orawie, która jest utworzona przez połączenie dwóch źródeł Białej i Czarnej Orawy. Orawa to jedna z najczystszych rzek na Słowacji. Niegdyś częste powodzie w jej pobliżu stały się powodem pomysłu na ujarzmienie tej rzeki i tak powstała Zapora Orawska. Jest to sztucznie zbudowany największy wodociąg na Słowacji. Pierwsze prace nad tym ogromnym i ważnym projektem rozpoczęto 24 lipca 1941 r., A zapora została oddana do użytku w 1954 r. Po wypełnieniu 35 km2 pod powierzchnią wody pozostały 4 wsie (Slanica, Osada, Oravské Hámre i Ústie nad Oravou). pozostała tylko mała wyspa, zwana także „ptasią wyspą” lub „wyspą sztuki”. Na wyspie znajduje się muzeum rzeźby i malarstwa ludowego i można się tam dostać statkiem. Ważną rolą tamy jest wykorzystanie jej do produkcji energii elektrycznej. Jednak zapora Orawska i okoliczne kurorty przyciągają co roku tysiące turystów, którzy znajdują tu niezliczone sporty wodne i wiele innych. Wystarczy wybrać z szerokiej oferty: jazda na rowerze wodnym, pływanie łódką, nurkowanie, narty wodne, windsurfing, żeglarstwo, wycieczki statkiem wycieczkowym i nie tylko. Inni mogą zainteresować się wędkarstwem lub wędrówkami po okolicznej przyrodzie, które można spokojnie połączyć ze zbieraniem grzybów i poszukiwaniem innych leśnych upraw, dla których kraj nie jest skąpy.

Zalew Orawski

Na południowym i południowo-wschodnim brzegu tamy, wokół głównej drogi, znajdują się najważniejsze letnie ośrodki rekreacyjno-sportowe Slanická osada i Přístav. Domki letniskowe, pensjonaty, hotele, restauracje i bufety w tych centrach turystycznych co roku witają wielu turystów ze Słowacji, Czech i Polski. Zwiedzający, którzy wolą spać na świeżym powietrzu, mają do wyboru dwie możliwości: parking dla przyczep kempingowych Stará hora lub Slanická osada.


Rejs statkiem wycieczkowym

Rejs statkiem wycieczkowym

Planując zwiedzanie zapory Oravská polecamy rejs statkiem wycieczkowym OG Slanica. Rejs trwa około 90 minut. z 30 min. zatrzymaj się na Wyspie Sztuki. Dominantą wyspy jest Kościół Podwyższenia św. Krzyża, w którym znajdują się stałe wystawy sztuki ludowej ze zbiorów Galerii Orawskiej. Statek kursuje codziennie w miesiącach od 15 maja do 15 września z portu nr. 2 w Slanická osada.

Dalsze informacje:  Rejs statkiem wycieczkowymCzęsto zadawane pytania dotyczące atrakcji Zalew Orawski

Przedstawione odległości są mierzone w linii prostej, rzeczywista długość podróży może być inna.