Region turystyczny
Liptov, Veľká Fatra, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Chočské vrchy, Malinô Brdo
Znalazłeś błąd lub chcesz polecić nam nową atrakcję

Mauzoleum Andreja Hlinki, pomnik Andreja Hlinki

Lokalizacja
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Ružomberok, Ružomberok
Ulubiony

Pomnik znajduje się w pobliżu kościoła rzymskokatolickiego św. Ondrej w Rużomberku. Stoi tu od 1939 roku, aw 2007 roku Rada Narodowa Republiki Słowackiej przyjęła Akt Zasługi Andreja Hlinki, zgodnie z którym mauzoleum jest uznawane za miejsce kultu. Andrej Hlinka był jednym z głównych przedstawicieli ruchu na rzecz autonomii Słowacji (1864 - 1938).

Mauzoleum składa się z dwóch części, kaplicy z wejściem i grobowca po lewej stronie kaplicy. Mauzoleum zawiera popiersie samego Andreja Hlinki wraz z krzyżem ze stali nierdzewnej, który zastąpił figurę Matki Boskiej podczas odbudowy w latach 1990-1991. Przy wejściu odsłonięto również naturalnej wielkości posąg z brązu przedstawiający Andreja Hlinkę. Obok mauzoleum stoi budynek Urzędu Miejskiego, w skład którego wchodzi również plebania, w której pracował Andrej Hlinka.

Chociaż mauzoleum jest miejscem kultu, nie ma w nim ciała Andreja Hlinki. Mauzoleum pełniło funkcję grobowca dopiero w latach 1939–1945. Szczątki A. Hlinki przetrwały do ​​4 lutego 1945 r., Kiedy to przed wkroczeniem Armii Czerwonej przewieziono je w inne, nieznane dotąd miejsce.  

Mauzoleum Andreja. Glina jest ogólnodostępna w okresie wakacji letnich.Często zadawane pytania dotyczące atrakcji Mauzoleum Andreja Hlinki, pomnik Andreja Hlinki

Przedstawione odległości są mierzone w linii prostej, rzeczywista długość podróży może być inna.