Region turystyczny
Horné Považie, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Považie, Súľovské vrchy
Znalazłeś błąd lub chcesz polecić nam nową atrakcję

Regionalne Obserwatorium Żylina

Lokalizacja
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Žilina, Žilina
Ulubiony

Regionalne Obserwatorium popularyzuje astronomię, nauki przyrodnicze i techniczne na rzecz ogółu społeczeństwa, zwłaszcza dzieci i młodzieży, poprzez różnorodne formy wydarzeń kulturalno-oświatowych oraz prowadzi profesjonalne działania obserwacyjne z zakresu astronomii, a ich wyniki publikuje w prasie fachowej.

Wśród głównych działań obserwatorium dla publiczności, np. Są to: wykłady, dyskusje, programy multimedialne, projekcje filmowe, seminaria edukacyjne dla nauczycieli, wycieczki do innych obiektów astronomicznych - obserwacja gwiaździstego nieba (w każdy piątek), obserwacja niezwykłych zjawisk i obiektów - różnorodne konkursy o zasięgu regionalnym i ponadregionalnym - imprezy dla dzieci m.in. zajęcia w kole, kolonie, kolonie, obozy, wyprawy obserwacyjne i praktyki - dla zaawansowanych astronomicznie licealistów organizowane są różne praktyki obserwacyjno-edukacyjne - wystawy i imprezy okolicznościowe. Ponadto obserwatorium prowadzi również działalność doradczą, konsultacyjną i wydawniczą z zakresu astronomii i nauk pokrewnych oraz współpracuje z wydziałami oświaty i kultury regionu.

W obserwatorium znajduje się przenośne cyfrowe planetarium, które oferuje sferyczny pokaz programów edukacyjnych i rozrywkowych o tematyce astronomicznej i naukowej dla obiektów szkolnych. To sposób na wzbogacenie nauczania w szkołach w zabawną, atrakcyjną i opartą na doświadczeniu formę audiowizualną bez konieczności podróżowania z uczniami poza budynek szkoły. Przenośne cyfrowe planetarium składa się z nadmuchiwanej kopuły mieszczącej 25-30 osób, która posiada wewnątrz ekran projekcyjny. Program składa się z dwóch części - pierwszą część „Prosta orientacja na niebie” uzupełnia druga, na którą składa się projekcja wybranego przez szkołę filmu fulldome. Czas projekcji wynosi od 35 do 40 minut. 

Regionalne Obserwatorium w Żylinie ma trzy oddzielne miejsca pracy: Obserwatorium Kysuckie w Kysuckim Nowym Mieście, obserwatorium w Zakładach Drobnych w Żylinie i miejsce pracy w Domu Makovickim w Żylinie. Więcej informacji  Godziny zwiedzania i rezerwacje obserwatorium.


Często zadawane pytania dotyczące atrakcji Regionalne Obserwatorium Żylina

Przedstawione odległości są mierzone w linii prostej, rzeczywista długość podróży może być inna.