Region turystyczny
Horné Považie, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Považie, Súľovské vrchy
Znalazłeś błąd lub chcesz polecić nam nową atrakcję

Dwór i park w Bytčicach

Lokalizacja
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Žilina, Žilina
Ulubiony

Pierwotnie renesansowy dwór w mieście Żylina w powiecie bytczyckim został zbudowany w pierwszej połowie XVII wieku. przez rodzinę Révai. Na przełomie XVII i XVIII wieku. Alžbeta Révaiová, córka Imricha Révaia, który był zagorzałym ewangelikiem i często zlecała budowę kaplicy w dworku, w której w latach 1704 - 1706 chrzczono dzieci urodzone w Bytčicach. Na przełomie XVIII i XIX wieku. dwór przeszedł przebudowę elewacji, został przebudowany i przebudowany w stylu barokowym i miał kilku właścicieli. Ostatni właściciel, czeski wirtuoz skrzypiec Jan Kubelík, został sprzedany na początku XX wieku. dwór do gminy, która utworzyła w nim szkołę miejską. W latach siedemdziesiątych XX wieku Dwór zakupił Instytut Mleczarstwa, później szpital dziecięcy, potem szpital psychiatryczny, aw 2009 roku właścicielem bańskiej Bystrzycy, która chciała go przekształcić w pensjonat. Na terenie dworu znajduje się również kilka mniejszych budynków oraz działka z pięknym parkiem o powierzchni 36 000 m2. Dwór, który jest narodowym zabytkiem kultury, jest również interesujący dla miasta Żylina, które chciałoby go kupić od obecnego właściciela i przeznaczyć na dom spokojnej starości. 

Drugi, wspanialszy barokowy, większy dwór powstał prawdopodobnie w pobliżu renesansowego dworu około 1725 r. Alžbeta Révaiová i Filip Kališ oraz trzeci klasycystyczny parterowy dwór powstały w Bytčicach w 1821 r., Ale po 1964 r. Rozebrano go, a na jego miejscu powstały nowoczesne budynki.

Dwór w Bytčicach jest obecnie niezamieszkany, opuszczony i tylko park jest swobodnie dostępny. Budynek jest jednak w stanie ustabilizowanym i należałoby przystąpić do jego renowacji.

Często zadawane pytania dotyczące atrakcji Dwór i park w Bytčicach

Przedstawione odległości są mierzone w linii prostej, rzeczywista długość podróży może być inna.