Špania Dolina 100
974 01 Špania Dolina
Region turystyczny
Stredné Slovensko, Horehronie, Veľká Fatra, Banskobystrický kraj
Znalazłeś błąd lub chcesz polecić nam nową atrakcję

Górniczy zegar astronomiczny

Lokalizacja
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Banská Bystrica, Špania Dolina
Ulubiony

Górniczy zegar astronomiczny znajduje się w miejscowości Špania Dolina obok miejscowości Klopačka. Klopačka to komisariat policji górniczej, siedziba inspektoratu górniczego. W tym budynku pomieszczenia miały strażników górniczych, było też pomieszczenie, w którym sporządzano mapy górnicze. W wieżyczce budynku znajdowało się urządzenie przechylające. Urządzenie to wydawało specyficzny dźwięk, którym wzywano górników do szybu. Klopačka przestała pełnić swoją funkcję około 1910 roku. Później w 1998 roku budynek został odrestaurowany. Obecnie w budynku znajduje się restauracja i pensjonat. Na piętrze jest mniejsza wystawa muzealna.
Zegar astronomiczny pokazuje model kopalni Špaňodolin, zamkniętą ścianę skalną. Wewnątrz zegara astronomicznego znajduje się kopalnia, w której górnicy schodzą do szybu, a po bokach znajdują się tunele, które pokazują indywidualną pracę w kopalni. Ruchoma rzeźba jest zabarwiona dźwiękiem. Już sam dźwięk kołatki górniczej przywodzi na myśl codzienny krajobraz dźwiękowy doliny.
Górniczy zegar astronomiczny został zbudowany i uruchomiony w 2004 roku.

Jest regularnie otwarty dla zwiedzających co godzinę od 10.00 do 16.00 przez cały rok i od 9.00 do 18.00 w miesiącach letnich.
Zegar astronomiczny to najnowsza atrakcja w wiosce i zarazem najbardziej poszukiwana.Często zadawane pytania dotyczące atrakcji Górniczy zegar astronomiczny

Przedstawione odległości są mierzone w linii prostej, rzeczywista długość podróży może być inna.